وقتی مگس ها روی غذا می نشینند چه کار می نمایند و چرا دست و پای خود را می مالند؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، روزیاتو نوشت: مگس ها عاشق زباله و مواد غذایی فاسد هستند. آن ها در غذا و گوشت فاسد تخم می گذارند. بنابراین، مطمئن شوید که غذای خود را در یخچال نگه دارید، روی آن را بپوشانید و زباله ها را در ظروف در بسته نگهداری کنید و البته سطل زباله را مرتباً خالی کنید.

وقتی مگس ها روی غذا می نشینند چه کار می نمایند و چرا دست و پای خود را می مالند؟

مگس ها به معنای واقعی کلمه همه جا هستند. ظاهرا مگس ها از آسیا آمده اند، اما این روزها آن ها به جز قطب جنوب و شاید چند جزیره، آن ها در همه جا زندگی می نمایند. مگس ها در پی انسان ها به اقیانوس ها سفر نموده اند، اما هرگز به تنهایی به جایی نمی روند. در بیابان ها، جایی که انسان ها حضور ندارند، هیچ مگسی پیدا نخواهید کرد.

ما آن ها را به خوبی می شناسیم، اما همه ما یک سوال بی پاسخ در خصوص مگس ها داریم: چرا مگس ها دست و پای خود را می مالند؟ جواب آن خیلی ساده است، آن ها فقط دست و پای خود را تمیز می نمایند. مگس در تمام بدنش مو دارد. موهای روی اندام ها به عنوان ردیاب برای پرواز، یافتن غذا و انجام هر کار دیگری که مربوط به پرواز است، به مگس ها یاری می نمایند. بنابراین، مگس ها هر بار که فرصتی به دست می آورند، موهای خود را تمیز می نمایند.

اعضای بدن آن ها حساس است و بیش از یک هدف را دنبال می نمایند. ظاهرا این اندام ها گیرنده های چشایی دارند. آن ها روی غذا خود فرود می آیند و قبل از مصرف آن طعم آن را امتحان می نمایند.

مگس ها نمی توانند بجوند، بنابراین فقط مایعات می نوشند. اگر غذایی جامد باشد، مراسم خاصی برای خوردن آن دارند. مگس ها اسید معده خود را روی غذای جامد می ریزند و غذا را به کوچک ترین قطعاتی که بتوان نوشید، تجزیه می نمایند.

اغلب مگس ها روی غذای ما می نشینند و به یاد داشته باشید که اسید معده خود را روی غذا می ریزند، اما چیزهای دیگری در این ترشحات هست. باید در نظر داشته باشید که مگس ها همه جا فرود می آیند و هر چیزی به خصوص چیزهای گندیده ای مثل غذاهای فاسد، آشغال و حتی بدتر از آن را می خورند؛ بنابراین همه اعضای بدن آن ها محل تجمع میکروب هاست. وقتی مگسی روی غذای شما فرود می آید، آن میکروب ها را به غذای شما منتقل می نماید. بعضی از میکروب هایی که منتقل می نمایند حتی می توانند باعث بیماری هایی مانند وبا و حصبه شوند.

حتی یک بار آزمایشی برای نشان دادن نحوه کار مگس ها انجام شد. دو کاسه وجود داشت: یکی حاوی پودر قرمزی از نوعی ادویه بود و کاسه دیگر برنج سفید. مگس ها وارد می شدند و از کاسه ادویه به کاسه برنج پرواز می کردند. به سرعت برنج با ادویه قرمز پوشیده شد. حالا ادویه بی ضرر را با چیزی آلوده و برنج را با غذای خود جایگزین کنید.

بنابراین، باید همواره غذای خود را بپوشانید تا مطمئن شوید که مگسی روی آن نمی نشیند. اگر غذا می خورید. اما اگر یک مگس آزار دهنده پیروز گردد قبل از اینکه آن را برانید، برای یک ثانیه روی ساندویچ شما بنشیند، نگران نشوید. نیازی به پرت کردن ساندویچ نیست، اگر سریع عمل کنید، در امان هستید. بعلاوه، متخصصان می گویند که یک انسان سالم میانه دارای سیستم ایمنی قوی برای دفع انگل ها است.

با این همه مگس ها، مسئول گرده افشانی گل ها هستند. بعلاوه، مگس ها بعضی از زباله های انسانی را بازیافت می نمایند. مگس ها نیز بخش مهمی از زیست بوم هستند، زیرا غذای پرندگان، عنکبوت ها، مارمولک ها، قورباغه ها و بسیاری موجودات دیگر هستند. بدون مگس، همه آن ها منقرض می شدند.

به غیر از اینکه مگس ها قدرت چشیدن با پاهای خود را دارند، حقایق جالب دیگری نیز در خصوص آن ها وجود دارد. آن ها می توانند هم روی سطوح افقی و هم عمودی و حتی وارونه راه بروند. پاهای مگس ها، ماده ای چسب مانند فراوری می نمایند که به آن ها اجازه می دهد تا کنترل خوبی داشته باشند.

مگس ها چشمان منحصر به فردی دارند که مجموعه بزرگی از 3،000 تا 6،000 چشم ساده در هر یک از دو چشم مرکب آنهاست. چشم های مگس حرکت نمی نمایند، اما دیدشان تقریبا 360 درجه است. آن ها می توانند پشت خود را ببینند. بنابراین، هر کجا که باشید، یک مگس قطعا شما و هر خطر دیگری را با یک یا چند هزار مانیتور خود می بیند. علاوه بر این دو چشم مرکب، مگس ها سه چشم ساده نیز روی پیشانی خود دارند که به عنوان قطب نما عمل می نمایند و به مگس امکان جهت یابی می دهند. آن ها بعلاوه سرعت واکنش شگفت انگیزی دارند.

تا به حال به این فکر نموده اید که چرا گرفتن یک مگس این قدر سخت است؟ از دید مگس، ما خیلی کند هستیم و آن ها در مقایسه با ما حرکت ها را آهسته تر می بینند. گونه ها برداشت های متفاوتی از سرعت دارند. سرعت حرکتی که ما می بینیم، برای یک لاک پشت دو برابر سریع تر و برای یک مگس چهار برابر کندتر است.

با وجود اینکه بال های آن ها تا 1،000 بار در دقیقه باز و بسته می شوند، پرواز بسیار کندی دارند و تنها به سرعت 7 کیلومتر در ساعت می رسند. اگر مگس در یک منطقه شهری زندگی کند، با وجود جمعیت کافی و زباله در اطرافش، خیلی دور از محل زندگی خود پرواز نمی نماید. مگس های روستایی بسیار ماجراجوتر هستند و می توانند تا 11 کیلومتر در هر پرواز، پیش روند.

یک مگس عمر زیادی ندارد: عمر آن فقط حدود 30 روز است. اما در این مدت، آن ها به طور میانه از 500 تا 800 تخم می گذارند. تخم ها ظرف 24 ساعت از تخم بیرون می آیند و در مجموع یک هفته طول می کشد تا تخم به مگس بالغ تبدیل گردد و سپس این چرخه ادامه می یابد. در آب و هوای سردتر، این فرآیند می تواند دو برابر طول بکشد.

مگس الوار بزرگ ترین گونه مگس است که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می نماید. آن ها می توانند تا 8 سانتیمتر رشد نمایند. بعلاوه، مگس ها محل خواب مورد علاقه خود برای ماندن و خوابیدن دارند. آن ها یک مکان مناسب، جایی نزدیک به منبع غذا پیدا می نمایند و شب ها برای استراحت به آنجا می آیند.

اگر تا به حال خانه تان پر از مگس شده است، در ادامه چند نکته برای خلاص شدن از دست آن ها را مطرح می کنیم. اول، مهم است که بفهمیم آن ها جذب چه چیزی شده اند. مگس ها حس بویایی شگفت انگیزی دارند. بنابراین، اگر یک مگس در خانه شما باشد، باید انتظار داشته باشید که مهمانان بیشتری از راه برسند.

مگس ها عاشق زباله و مواد غذایی فاسد هستند. آن ها در غذا و گوشت فاسد تخم می گذارند. بنابراین، مطمئن شوید که غذای خود را در یخچال نگه دارید، روی آن را بپوشانید و زباله ها را در ظروف در بسته نگهداری کنید و البته سطل زباله را مرتباً خالی کنید.

مگس ها عاشق شربت و سایر مایعات شیرین هستند. آن ها بعلاوه به نوشابه و سرکه علاقه دارند. بنابراین، مطمئن شوید که این مواد را دور از دسترس مگس ها نگه دارید.

در نهایت، همواره خروجی های فاضلاب خود را تمیز کنید و هر گونه نشتی را فوراً تعمیر کنید. بعلاوه، تمام شکاف های کف، سقف و دیوارها را مسدود کنید که یکی از راه های ورود مگس ها به خانه است.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "وقتی مگس ها روی غذا می نشینند چه کار می نمایند و چرا دست و پای خود را می مالند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی مگس ها روی غذا می نشینند چه کار می نمایند و چرا دست و پای خود را می مالند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید