معجزه خواب کافی و تاثیر آن بر حافظه

به گزارش وبلاگ بهابادی، پژوهشگران در مطالعات خود، فعالیت الکتریکی مغز را برای شناخت محل ذخیره خاطرات ثبت کردند.

معجزه خواب کافی و تاثیر آن بر حافظه

این که مردم چگونه چیز هایی را که یاد گرفته و به خاطر سپرده اند به یاد می آورند، هنوز برای دانشمندان یک معما است. برای رسیدن به پاسخ این معما، به تازگی مطالعه ای را انجام داده اند که به عمق مغز انسان نگاه می نماید، جایی که یادگیری های قبلی در طول خواب دوباره فعال و در نتیجه در حافظه ماندگار می شوند.

دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه نورث وسترن و پزشکان مرکز صرع دانشگاه شیکاگو، فعالیت الکتریکی مغز در پنج بیمار در این مرکز را در پاسخ به صدا هایی که به وسیله تیم تحقیقاتی به عنوان بخشی از یک تمرین یادگیری پخش می شد، آنالیز کردند.

تحقیقات قبلی پردازش حافظه را در طول خواب با استفاده از ضبط EEG (الکتروانسفالوگرافی) به دست آمده به وسیله الکترود های روی سر مورد مطالعه قرار داده اند؛ اما این مطالعه می خواست فعالیت الکتریکی را در درون مغز ثبت کند و به همین علت کاوشگر های الکترودی در مغز این بیماران کاشته شد.

این مطالعه نشان داد که خواب خوب شبانه معجزه می نماید و شرکت نمایندگان در آزمون یادآوری در صبح روز بعد، عملکرد خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشیدند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده به وسیله این موسسه، نقشه برداری فعالیت مغز به پژوهشگران اجازه داد تا با ارائه داده های بصری شناسایی منطقه های از مغز که در فرآیند ذخیره سازی حافظه در طول شب درگیر هستند، گام بزرگی در درک نحوه عملکرد ذخیره سازی حافظه بردارند.

کن پالر (Ken Paller)، مدیر برنامه علوم اعصاب شناختی در دانشگاه نورث وسترن و پژوهشگر ارشد این مطالعه در یک بیانیه گفت: ما در حال آنالیز این هستیم که چگونه مردم می توانند چیز هایی را که یاد گرفته اند به خاطر بسپارند، نه این که آن ها را فراموش نمایند. دیدگاه ما این است که خواب به این توانایی یاری می نماید.

پژوهشگران برای این مطالعه واکنش های الکتروفیزیولوژیکی به 10 تا 20 صدا را ضبط کردند. هنگامی که هر بیمار در یک اتاق بیمارستان می خوابید، صدا ها به طور مکرر، اما آرام پخش می شد تا بیماران از خواب بیدار نشوند.

بیشتر این صدا ها با اشیاء و مکان های آن ها که شرکت نمایندگان قبل از خواب آن ها را در لپ تاپ دیده و شنیده بودند، مرتبط بود.

پس از خواب، پژوهشگران به بهبود قابل توجهی در یادآوری فضایی پی بردند و دریافتند که بیماران با تکرار نتایج مطالعات قبلی با استفاده از ضبط EEG از پوست سر می توانند مکان های به خاطر سپرده شده را روی صفحه لپ تاپ با دقت بیشتری معین نمایند.

یاری به افزایش فعالیت نوسانی با پخش صدا ها در طول خواب

این مطالعه نشان داد که وجود فعالیت الکتروفیزیولوژیک در هیپوکامپ و ناحیه میانی مجاور قشر مغز، زمانی که صدا ها در طول خواب ارائه می شوند، بازتابی از فعال شدن مجدد و تقویت حافظه های فضایی مربوطه است.

پالر گفت: فرض مرسوم قبلاً این بود که چنین صدا هایی در هنگام خواب شنیده نمی شوند؛ اما در واقع این صدا ها به ما این امکان را می دهد که نشان دهیم ساختار های مغزی مانند هیپوکامپ زمانی که خاطرات دوباره فعال می شوند، جوابگو هستند و به ما یاری می نمایند تا دانشی را که در بیداری به دست می آوریم، حفظ کنیم.

داده های الکترود های کاشته شده در مغز بیماران نشان داد که صدا هایی که در طول خواب پخش می شوند به افزایش فعالیت نوسانی از جمله افزایش باند های EEG تتا، سیگما و گاما یاری می نمایند. این شواهد الکتروفیزیولوژیکی به پژوهشگران یاری کرد تا به این نتیجه برسند که افزایش قدرت حافظه مبتنی بر خواب در این منطقه ها مغز اتفاق می افتد.

پالر گفت: گاهی اوقات به خاطر سپردن و فراموشی، تصادفی به نظر می رسند. ما می توانیم جزئیات نامربوط را به خاطر بسپاریم و در عین حال آنچه را که بیشتر دلمان می خواهد به خاطر بسپاریم، فراموش کنیم. پاسخ به این معمای دیرینه که به وسیله این مطالعه برجسته شده، این است که خاطرات هنگام خواب دوباره مرور می شوند، در حالی که ما وقتی بیدار می شویم، نمی دانیم این رخ داده است.

این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

وبلاگ بهابادی علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "معجزه خواب کافی و تاثیر آن بر حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معجزه خواب کافی و تاثیر آن بر حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید