روش های بالا بردن تمرکز

به گزارش وبلاگ بهابادی، آخرین جنبه تمرکزیابی چیزی است که به ندرت در دنیای کسب و کار در موردش صحبت می گردد: عواطف. تعریف و کنترل عواطف سخت است. و به خاطر چالشی که عواطف ایجاد می نمایند اغلب مردم موانع عاطفی خود را نادیده می گیرند. اما باید بدانید همه ما دارای عواطف هستیم. مثلا یکی از مراجعان من، کیم، را در نظر بگیرید. او داشت برای دوام آوردن در کار و رابطه اش مبارزه می کرد. اما با اینکه همه موانع عدم تمرکز او را از بین بردیم و او به پیشرفت های تغذیه ای و ذهنی هم دست یافت، اما باز هم نمی توانست تمرکز کافی را برای پیشرفت خود کسب کند.

روش های بالا بردن تمرکز

وبلاگ بهابادی| در دنیای مدرن خیلی چیز ها حواس ما را پرت می کنند و مانع تمرکز حواس ما می شوند. به دست آوردن تمرکز در این روز ها ربطی به اراده ندارد بلکه اگر قرار است فردی با تمرکز بالا بشویم باید دست به شالوده شکنی عادات زندگی مدرن، که اتفاقا از آن ها لذت هم می بریم، بزنیم. اگر شما هم از عدم تمرکز رنج می برید با این مقاله همراه شوید تا با علل این حواس پرتی و راه های افزایش تمرکز حواس بیشتر آشنا شوید.

خیلی از کسانی که به من مراجعه می کنند یک عبارت را خیلی به کار می برند: انگار اصلا نمی توانم تمرکز کنم. آن ها آرزو هایی در سر دارند و می خواهند به موفقیت دست یابند. اما هنگامی که نوبت به عمل می رسد با موانعی مانند مسائل خانوادگی، وضع سلامت، بچه ها و از این قبیل مسائل روبرو می شوند.

آن ها نتوانسته اند از رویکرد های رایج تمرکز یابی طرفی ببندند. آن ها از تقویم و جدول زمان بندی و یادآور ها استفاده نموده اند، اما هیچ کدام از این ها کاری برای شان انجام نداده است. شاید شما هم به این مشکل مبتلا باشید. شاید به خاطر اینکه تمرکز ندارید رؤیا های کاری و شخصی تان روی طاقچه فکر تان خاک می خورند؛ و شاید در صدد این بر آمده اید که این رؤیا ها را رها کنید.

اما دست نگه دارید. رؤیا های شما بخشی از هویت شما هستند و شما بدون آن ها هیچ هستید. یادتان باشد که در این میان فقط به تمرکز احتیاج دارید. تمرکز دارای جوانب فیزیکی، فکری و عاطفی است. شما باید رویکرد کل نگری را پیدا کنید که دلیل اصلی عدم تمرکز تان را کشف کند. این دلیل اصلی، اگر وجود داشته باشد، به ندرت به اراده شما ربط پیدا می نماید. از امروز می توانید اقداماتی انجام دهید که قدرت تمرکز و توانایی فکری تان را برای انجام کار، بالا می برند. دوست دارید جنبه های عدم تمرکز را بهتر بشناسید؟ با ما همراه باشید.

با اینکه مغز تنها 2 درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد، اما 20 درصدِ انرژی بدن را مصرف می نماید که اندازه زیادی است؛ و اگر شما انرژی کمی داشته باشید مغزتان اولین اندامی است که متوجه این کمبود انرژی می گردد؛ در نتیجه شما احساس خستگی، گیجی و بی حوصلگی خواهید کرد.

اینکه چرا بدن شما انرژی کافی فراوری نمی نماید، می تواند علل مختلفی داشته باشد.

شاید خیلی غذا بخورید، اما انگار بدن تان مواد غذایی و معدنی را جذب نمی نماید و بدین ترتیب انرژی ندارید. کمبود آب بدن، پایین بودن اسید معده و نامتعادل بودن باکتری معده از مواردی هستند که مانع جذب غذا می شوند.

در زیر به اقدامات ساده ای اشاره می گردد که می توانید برای تقویت جذب معده و تمرکز تان از آن ها بهره ببرید:

 • آب زیاد بنوشید. 90 درصد اسید معده را آب تشکیل داده است. به اندازه نصف وزن تان آب بنوشید و ترجیحا این اندازه را به شکل جرعه های اندک در طول روز مصرف کنید.
 • اسید معده خود را با نوشیدن سرکه سیب قبل از غذا افزایش دهید. برای افزایش اسید معده دو قاشق غذاخوری آب بنوشید تا به تجزیه غذا در معده یاری کنید.
 • پروبیوتیک مصرف کنید. بنا به گفته دیوید پرلموتر، نویسنده کتاب سازنده مغز، پروبیوتیک ها نقشی کلیدی در جذب مواد غذایی و فعالیت مغز ایفا می کنند. او توصیه می نماید که از مکمل هایی حاوی زنجیره هایی از باکتری های مفید استفاده گردد.

آب در تبدیل چربی به انرژی، روان کردن مفصل ها و دفع مواد زائد از بدن نقشی کلیدی ایفا می نماید. اما برآورد می گردد که بیش از 60 درصد مردم آمریکا از کمبود آب بدن مزمن رنج می برند. در زیر به پنج اقدام برای تأمین آب بدن اشاره می کنیم:

 • آب گرم را همراه با لیمو بنوشید. آب گرم مویرگ های معده و روده ها را منبسط و آرام می نماید و آنها را برای جذب غذا آماده می سازد. لیمو هم الکترولیت ها و مواد معدنی را که از تأمین آب بدن پشتیبانی می کنند فراهم می نماید.
 • غذاهای حاوی آب را بیشتر مصرف کنید؛ سیب، ماست، هندوانه، طالبی و سبزیجات.
 • بیشتر شیر بنوشید. محققان، طی تحقیقی که در سال 2011 در دانشگاه مکمستر انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که شیر در تأمین آب بدن نسبت به خود آب عملکرد مؤثرتری دارد. ترکیب چربی، نمک و شکر آب بیشتری را به سلول ها می رساند.
 • نمک بیشتر مصرف کنید. سدیوم الکترولیتی است که ما طی استرس از دست می دهیم و اگر اندازه زیادی از دست بدهیم توانایی بدن مان برای نگه داشتن آب از دست خواهد رفت. نمک های دریایی که کمتر فرآوری شده اند را امتحان کنید.
 • از کپسول الکترولیت بهره ببرید. ما با تعریق الکترولیت از دست می دهیم. یکی از محبوب ترین الکترولیت ها در بین ورزشکاران Nuun است که سدیوم، کلسیوم و منیزیوم را به نسبتی که طی ورزش از دست می دهیم برای مان فراهم می نماید.

ویتامین B. که به نام کوآنزیم نیز شناخته می گردد در تبدیل شکر، پروتئین و چربی به انرژی نقشی کلیدی ایفا می نماید. اما ویتامین B. اولین مواد غذایی است که با استرس فکری و فیزیکی از بین می رود. جالب است بدانید که مردم بیشتر به کمبود این ویتامین دچار می شوند تا ویتامین های دیگر.

می توانید با یک مکمل، تمامی طیف های ویتامین B. را تأمین کنید. یا می توانید با خوردن تخم مرغ، اسفناج و گوشت بدون چربی این ویتامین را برای بدن خود تأمین نمایید.

وقتی به مسائل مربوط به انرژی پرداختید، نوبت به جنبه فکری عدم تمرکز می رسد. تمرکز مانند عضله ای است که با استفاده تقویت می گردد. حال فرقی نمی نماید که نام این استفاده را نظم و ترتیب گذارید یا ممارست. اما اگر رهایش کنید دیگر برای تان کار نخواهد کرد.

اولین گام در افزایش تمرکز فکری از بین بردن عوامل پرت کننده حواس است. بعضی از آن ها مانند خانواده و بچه ها غیر قابل کنترل هستند. اما همه چیز را می توان کنترل کرد؛ و هرچه بیشتر آن ها را کنترل کنید، تمرکزتان بیشتر خواهد بود.

در زیر به عواملی اشاره می گردد که فورا می توانید آنها را از بین ببرید :

 • شبکه های اجتماعی
 • وب گردی بی هدف
 • پیامک دادن
 • چک کردن ایمیل به صورت وسواسی
 • تلویزیون
 • روابط به بن بست رسیده (اعم از رمانتیک یا غیر رمانتیک)

اگر با عدم تمرکز دست و پنجه نرم می کنید، و دارای عادات ذکر شده در بالا هستید، به محض اینکه از شر این عادات خلاص شدید از تمرکز بالایتان شگفت زده خواهید شد.

اما از بین بردن این عوامل در حرف آسان و در عمل مشکل است. شما باید خود را مسئول بدانید یا در غیر این صورت یک مربی تعلیم دهنده مسئولیت پذیری برای خود پیدا کنید.

 • مراقبه
 • ثبت وقایع روزانه
 • ورزش مداوم
 • مطالعه
 • یادداشت برداری در خصوص چیزهای مورد علاقه
 • سرگرمی هر از چند گاه
 • مقید بودن به جدول زمان بندی

اگر صبح اول وقت تمرکز خود را با مدیتیشن یا ثبت وقایع یا جدول زمان بندی پیدا می کنید، تصمیم بعدی تان برای کسب تمرکز آسان تر انجام خواهد شد؛ به عبارت بهتر گر صبح را ببری، تمام روز را برده ای؛ بنابراین در طی روز پنج فعالیت سازنده تمرکز را لیست کنید تا در کنار سایر کار های خود آن ها را هم انجام دهید. در تلفن همراه یا کامپیوتر خود از یادآور ها بهره ببرید. از دوستی یاری بخواهید تا شما را در رسیدن به هدف تان یاری کند و یا از یک مربی تعلیم دهنده مسئولیت پذیری یاری بخواهید. وقتی حوصله تان سر رفت یا نمی دانستید که باید چه کار بکنید، به جدول زمان بندی و عوامل سازنده تمرکزتان برگردید. اگر به هفته ای با تمرکز پایین نگریستید و متعجبانه خود را بازخواست کردید که پس من این هفته چه غلطی کردم؟! باید با ذره بین آن هفته را واکاوی کنید تا در پی عوامل از بین برنده حواس خود باشید.

آخرین جنبه تمرکزیابی چیزی است که به ندرت در دنیای کسب و کار در خصوصش صحبت می گردد: عواطف. تعریف و کنترل عواطف سخت است؛ و به خاطر چالشی که عواطف ایجاد می کنند اغلب مردم موانع عاطفی خود را نادیده می گیرند. اما باید بدانید همه ما دارای عواطف هستیم.

مثلا یکی از مراجعان من، کیم، را در نظر بگیرید. او داشت برای دوام آوردن در کار و رابطه اش مبارزه می کرد. اما با اینکه همه موانع عدم تمرکز او را از بین بردیم و او به پیشرفت های تغذیه ای و فکری هم دست یافت، اما باز هم نمی توانست تمرکز کافی را برای پیشرفت خود کسب کند.

او در اولین جلسه ای که با من داشت یکی از اهداف خود را رسیدن به شفافیت در خصوص کاری که می خواهد با ازدواج خود بکند ذکر نموده بود.

او 10 سال بود درگیر ازدواجی ناموفق بود؛ و هرچه که روبروه با مشکل را به تعویق می انداخت، بیشتر ناتوان می شد. این ترس و اندوه به سایر حوزه های زندگی او، نظیر برنامه ورزشی و کارش زبانه کشید. او به لحاظ عاطفی نمی توانست تمرکز کند؛ بنابراین پس از دومین جلسه و زمانی که نتوانسته بود به هیچ پیشرفتی دست یابد به او گفتم که اگر می خواهد جلسات بعدی را ادامه دهیم باید در خصوص ازدواج خود تصمیم بگیرد. من به او توصیه کردم تا در اولین فرصت پس از اتمام جلسه با یک مشاور ازدواج تماس بگیرد و با او قرار بگذارد.

برای کیم، این حس که باید تصمیم گیری را به بعد از روبرو شدن با ازدواج ده ساله اش موکول کند، ترسناک ترین حس در دنیا بود؛ و وقتی که با تماس با مشاور، دیوار عاطفی خود را خراب کرد، تمرکز خود را هم بازیافت. هفته بعد پربارترین هفته عمر کیم بود؛ بنابراین اگر می خواهید بر اقدامات کوچکی که به موفقیت ختم می شوند تمرکز کنید باید خود را از هر مانع عاطفی که سر راه تان است خلاص کنید. برترین راه برای انجام این کار این است که این مشکل - مانند رابطه ای غلط و تلخ یا ترس - را بپذیرید و راه حلی برای آن پیدا کنید.

گاهی اوقات مسائل ما در ظاهر آن قدر بزرگ و بد می کنند که ما از برداشتن قدم برای حل آن ها واهمه داریم. اما باید این کار را بکنیم؛ و برای بعضی، مانند کیم، تمرکز عاطفی به سادگی یک تماس تلفنی است.

برگرفته از entrepreneur.com

منبع: فرادید

به "روش های بالا بردن تمرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های بالا بردن تمرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید