علائم مهم سکته قلبی را بشناسید

به گزارش وبلاگ بهابادی، متخصص قلب وعروق و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: عروق کرونری (رگهای قلبی) وظیفه خونرسانی به عضله قلب را به عهده دارند، سکته قلبی به دلیل انسداد در عروق قلبی رخ می دهد در نتیجه عضله قلب آسیب می بیند و عملکرد خود را از دست میدهد و فرد دچار عوارض ثانویه به سکته قلبی می شود.

علائم مهم سکته قلبی را بشناسید

به گزارش خبرآنلاین مریم مشکانی با حضور در شبکه سلامت سیما بیان نمود: این انسداد در مراحل اولیه خفیف است اما به مرور زمان انسداد کامل می گردد و عضله قلب به علت نرسیدن اکسیژن دچار ایسکمی می گردد که در نهایت باعث سکته قلبی او خواهد شد، همچنین رسوب کلسیم ،چربی و پلاک ها باعث مسدود شدن جهت رگ ها می گردد.

این متخصص قلب و عروق گفت: سکته قلبی با درد بسیار شدید در قفسه سینه همراه است که گاهی به فک و کتف چپ نیز انتشار میابد تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق از علامت های احتمالی دیگر سکته قلبی است، همچنین در افراد مبتلا به دیابت ممکن است سکته قلبی بدون هیچ گونه علائم و درد قفسه سینه اتفاق بیفتد.

دکتر مشکانی در پاسخ به این سوال که آیا سکته قلبی جنبه توارثی دارد گفت: بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ و میر در دنیاست بطوری که افراد با سن کم را نیز درگیر می کند، عوامل ژنتیک در بروز این بیماری بسیار محتمل است. افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند باید با رعایت ریسک فاکتورها ابتلا به این بیماری را به تعویق بیاندازند. ریسک فاکتورها شامل چربی خون بالا، قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل و همچنین استرس های زیاد است. رژیم های غذایی نامناسب، عدم تحرک کافی، مصرف فست فودها، استرس های شغلی و....،باعث افزایش میزان سکته قلبی در این افراد می گردد.

وی تاکید کرد: کنترل فشار خون, چربی و قند خون و همچنین انجام آزمایشات دوره ای مرتب برای تشخیص به موقع بیماری ضروری است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله متذکر شد: بعد از ابتلا به سکته قلبی درمان های مختلفی پیش رو داریم, ساعت اول بعد از سکته قلبی، آنژیوگرافی تشخیصی انجام می گردد که در صورت امکان استنت گذاری انجام می گردد تا بیمار از درد و عوارض بعدی نجات یابد. گاهی ممکن است نیاز به جراحی قلب باز باشد و گاهی بیمار تنها نیازمند دارو درمانی است البته ذکر این نکته ضروری است که این بیماران مادام العمر نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد، کاهنده چربی خون، کاهش دهنده ضربان قلب، داروهای فشارخون، داروهای ضد پلاکتی مانند آسپیرین و... هستند. در این بیماران داشتن فعالیت جسمی (بازتوانی) برای بازگشت به زندگی عادی،ضروری است زیرا هدف این است که فرد به صورت مناسب به زندگی عادی بازگردد.

منبع: فرارو

به "علائم مهم سکته قلبی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم مهم سکته قلبی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید