طرز تهیه کیک بستنی؛ طعم دلچسب کیک و بستنی

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگارانـ کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر جهان هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام هواداران خاص خود را دارند. کیک بستنی یکی از انواع خوشمزه و پر هوادار کیک هاست که از ترکیب کیک با بستنی و خامه تهیه می گردد و چون حالت منجمد دارد، طعم دلچسب و هیجان انگیزی را از ترکیب بستنی و کیک به همراه دارد.

طرز تهیه کیک بستنی؛ طعم دلچسب کیک و بستنی

کیک بستنی از جمله دسر های محبوب مهمانی هاست که در آمریکای شمالی و استرالیا بسیار سرو می گردد. این دسر محبوب به خاطر داشتن بستنی معمولا در تابستان طرفدارن بیشتری دارد؛ اما کیک بستنی را می توان در همه فصول سال سرو کرد.

مواد لازم برای تهیه کیک بستنی

کیک شیفون: 1 عدد

بستنی وانیلی: نیم لیتر

بستنی کاکائویی: نیم لیتر

بیسکوییت پتی پور ساده: 1 بسته

نوتلا یا شکلات صبحانه: 5 قاشق غذاخوری

مواد لازم برای تهیه کیک شیفون

تخم مرغ: 5 عدد

شکر: 150 گرم

روغن مایع: 50 گرم

شیر: 50 گرم

آرد قنادی: 175 گرم

بکینگ پودر: 1 قاشق مرباخوری

وانیل: نصف قاشق چای خوری

قبل از تهیه هر نوع کیک و شیرینی باید این نکات را در خصوص مواد اولیه رعایت کنید تا نتیجه مطلوب تری بگیرید:

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند.

2- معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به اسم مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ذکر شده، ممکن است در فر شما با این دما و مدت زمان نتیجه مطلوبی حاصل نگردد. البته نگران این موضوع نباشید. با چندبار استفاده از فر متوجه می شوید که چه دما و مدت زمانی برای پخت کیک ها در فر شما مناسب است.

با این حال به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید، دما را بین 10 تا 20 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. اما دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد. باید قلق فر دست تان بیاید. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

همواره وقتی مواد اولیه را آماده کردید و روی میز کار قرار دادید، قبل از آغاز به کار فر را روشن کنید؛ چون برای تهیه هر نوع کیک یا شیرینی باید فر را از قبل روشن کنید تا موقعی که خواستید کیک را در فر بگذارید، فر کاملاً گرم شده باشد.

3-سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی اندازه های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار هم زن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد. در غیر این صورت با وجود اینکه از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز هم کیک بوی تخم مرغ می گیرد.

5- همواره برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک دیگر مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد. درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد. نکته مهم دیگری که باید در خصوص آرد به آن توجه کنید، کیفیت آرد های موجود در بازار است که با هم تفاوت دارند. به همین علت متناسب با کیفیت آرد ممکن است اندازه آن کم تر یا زیاد تر از اندازهی گردد که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید.

اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است؛ ولی هنوز اندازهی از آرد به جای مانده است؛ یعنی آردی که اضافه نموده اید، کافی است و بقیه را اضافه نکنید. اگر هم طبق دستور عمل کردید؛ ولی حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همواره اندازه آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این اندازه با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد گردد.

6- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ اسم باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات شما هدر می رود؛ زیرا کیک شما پف نمی کند.

7-در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا عظیم باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرید. همواره باید قالبی را انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 3/1 قالب شما خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید چه قالبی مناسب است. باید چند بار کیک درست کنید تا چشم شما به اندازه ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

8- وقتی می خواهید کیک را در قالب بریزید، از وسط بریزید. بعد به اطراف پخش کنید. سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یک نواخت همه جا پخش گردد.

9- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید، باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سردرگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد، قالب های گالوانیزه است که معمولاً می توانید آن ها را از همه لوازم قنادی ها تهیه کنید. این قالب ها در طرح ها و شکل های مختلف موجودند

طرز تهیه کیک شیفون

برای تهیه کیک بستنی می توانید از هرنوع کیک خانگی مثل کیک وانیلی، کیک شکلاتی و یا کیک اسفنجی بهره ببرید. ما در این آموزش کیک شیفون را برای تهیه کیک بستنی مد نظر قرار داده ایم؛ زیرا هم پوکی کیک اسفنجی را دارد و هم برای ترکیب با بستنی سبک و خوش طعم است. برای تهیه این کیک بهتر است از قالب گرد ساده بهره ببرید. برای این اندازه مواد قالب شماره 18 با ارتفاع 9 سانت مناسب است.

زرده ها و سفیده های تخم مرغ را از هم جدا کنید. ابتدا زرده تخم مرغ را همراه با وانیل و شیر و با دور تند همزن حدود سه دقیقه بزنید تا یک مایه شفاف و کرم رنگ به دست بیاید. سپس تیغه های همزن را بشویید و توی یک کاسه مناسب سفیده تخم مرغ را هم بزنید. وقتی که سفیده پف کرد، شکر را کم کم و طی سه مرحله به آن اضافه کنید و با دور تند همزن حدود 4 دقیقه هم بزنید تا سفیده حالت دار گردد و وقتی ظرف را برمی گردانید، سفیده به کف ظرف چسبیده باشد. در این مرحله مخلوط زرده را همراه با روغن به سفیده ها اضافه کنید و با همزن بزنید تا خوب مخلوط گردد. سپس همزن را کنار بگذارید.

آرد و بکینگ پودر را که از قبل مخلوط نموده و سه بار الک نموده اید، کم کم به مایه اضافه کنید و با لیسک یا همزن دستی از یک جهت هم بزنید تا آرد کاملا در مایه کیک مخلوط گردد و حالت گلوله ای نداشته باشد. سپس کف قالب را با کمی روغن چرب کنید و روی آن کاغذ روغنی پهن کنید. مایه کیک را توی قالب بریزید و چندبار قالب را روی میز یا کابینت بکوبید تا هوای اضافی از آن خارج گردد. سپس قالب را در فر 180 درجه سانتیگراد که از قبل داغ نموده اید، به مدت 45 دقیقه بگذارید تا کاملاً پخته گردد.

طرز تهیه کیک بستنی

ابتدا کف همان قالبی که کیک را در آن پخته اید، یک پلاستیک پهن کنید، به طوری که همه دیواره قالب را بپوشاند. حالا کیک شیفون را توی قالب بگذارید. با استفاده از یک چاقوی تیز به فاصله 2 سانت از دیواره کیک روی سطح کیک یک دایره ایجاد کنید. حالا دایره ای را که برده اید، از روی کیک بردارید و کنار بگذارید. با استفاده از یک قاشق داخل حفره کیک را خالی کنید. توجه داشته باشید که دیواره ها و کف کیک زیاد نازک نگردد. وقتی توی کیک را خوب خالی کردید، نوتلا یا شکلات صبحانه را داخل آن بریزید و با کف قاشق پخش کنید تا همه دیواره ها و کف کیک کاملا با نوتلا آغشته گردد.

در این مرحله نصف بیسکوییت پتی پور را که از قبل میکس نموده اید، توی حفره کیک بریزید و با کف قاشق یا گوشت کوب آرام بکوبید تا هم سطح کیک گردد. سپس خرده کیک هایی را که از داخل کیک بیرون آورده بودید، پوره کنید و به بستنی وانیلی که کمی آب شده و حالت ماست سفت دارد، اضافه کنید. حالا بستنی را روی لایه بیسکوییت بریزید و با کف قاشق خوب صاف کنید و دوباره کمی بیسکوییت پودر شده روی بستنی بریزید. برای لایه بعدی بستنی کاکائویی را روی سطح بیسکوییت ها بریزید و با کف قاشق صاف کنید.

حالا رویه کیک را که بریده و کنار گذاشته بودید، روی لایه بستنی و بگذارید تا به حالت در روی کیک باشد. لبه های پلاستیک را روی سطح کیک بکشید و قالب را به مدت 24 ساعت در فریزر بگذارید. بعد از گذشت این مدت زمان قالب را از فریزر بیرون بیاورید و در ظرف سرو مورد نظر برگردانید. پلاستیک را آرام از کیک جدا کنید و روی کیک را با سس شکلات، گاناش، شکلات آب شده یا خامه فرم گرفته همراه با برش های میوه به دلخواه تزیین کنید.

منبع: فرارو

به "طرز تهیه کیک بستنی؛ طعم دلچسب کیک و بستنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک بستنی؛ طعم دلچسب کیک و بستنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید