استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی را به حداقل برسانید

به گزارش وبلاگ بهابادی، معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه استفاده از حیوان برای آموزش را محدود و تنها به موارد خاصی منحصر کند که به هیچ وجه امکان استفاده از جایگزین های آن وجود نداشته باشد.

استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی را به حداقل برسانید

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ بهابادی، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم ، در ابلاغیه ای از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها خواست تا در رشته های دامپزشکی، علوم دامی، برخی گرایش های زیست شناسی و دیگر رشته های مرتبط، اقدام به استفاده از جایگزین های آموزشی کنند.

در این ابلاغیه آمده است: دانشگاه استفاده از حیوان برای آموزش را محدود و تنها به موارد خاصی منحصر کند که به هیچ وجه امکان استفاده از جایگزین های آن وجود نداشته باشد.

این تصمیم و اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که نشان دهنده گام برداشتن برای هم راستا شدن با رویکرد ها و شیوه های نوین در نظام های آموزش عالی برتر دنیا است، بر لزوم توجه و آگاهی دانشجویان نسبت به بهره گیری خردمندانه از طبیعت و به ویژه بهره گیری از جایگزین های حیوانات در امر خطیر آموزش تاکید کرده است.

محمدرضا آهنچیان مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در این باره گفت: روشن است که مهم ترین وظیفه معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها، نظم بخشیدن به سیاست ها و برنامه های در دست اجرا برای ارتقای کیفیت یادگیری و آموزش دانشجویان است. این کوشش باید با توجه و تمرکز کافی بر حفظ محیط زیست و مراعات رفتار اخلاقی در کار با جانداران و حیوانات باشد. به ویژه در رشته هایی که برای آموزش نیاز به استفاده از جانداران و حیوانات است باید به این نتیجه برسیم که هدف یادگیری که با آسیب رساندن به طبیعت و محیط زیست تحقق یابد نافی خویش است و در حقیقت بر ضد خود عمل کرده است. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه های دولتی کشور در این زمینه ملاحظات مناسبی را داشته اند، اما نیاز به مراقبت های بیشتر احساس می شود.

وی افزود: به منظور انتظام بخشیدن به سیاست ها و برنامه های حفاظت از حقوق حیوانات در آموزش عالی، برای نخستین بار از سال جاری کارگروه تخصصی اخلاق زیستی در آموزش در دفتر برنامه ریزی آموزش عالی فعال شده است. این کارگروه با حضور اعضای برگزیده دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که دارای تجربه و خبرگی در حوزه اخلاق زیستی-کار با حیوانات هستند تشکیل شده است. در این کارگروه دستورالعملی به عنوان راهنمای کار با حیوانات ذیل محور اخلاق زیستی در دست تهیه است که به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد. علاوه بر این برخی سازمان های مردم نهاد مدافع حقوق حیوانات نیز در این رابطه با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی همکاری دارند.

آهنچیان در پایان اعلام کرد: امروزه توجه به این موضوع و عدم استفاده و کشتار جانداران و حیوانات در آموزش و پژوهش دغدغه ای دنیای در مجامع علمی دنیا است که با همکاری فعالان حقوق حیوانات در آینده ای نزدیک ضمن توسعه و وجود پیشرفت چشم گیر در علم و تکنولوژی، به سوی جایگزین سازی حرکت می کند. در این روش که از حیوانات زنده در آموزش استفاده نمی شود نه تنها جنبه اخلاقی آموزش به دور از هرگونه رنج و درد حیوانات مراعات می شود که از منظر اقتصاد نیز کاملاً به صرفه و توجیه پذیر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی را به حداقل برسانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از حیوانات در آموزش های دانشگاهی را به حداقل برسانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید