ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی انجام می گردد

به گزارش وبلاگ بهابادی، مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: فرآیند الکترونیکی شدن ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور از جمله اقدامات مهم این اداره کل در سال های اخیر به شمار می رود.

ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی انجام می گردد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ بهابادی، به نقل از سازمان امور دانشجویان، سید عبدالحمید انگجی در تشریح عملکرد اداره کل امور دانش آموختگان گفت: فرآیند الکترونیکی شدن ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور از ابتدا تا انتها (شامل تشکیل پرونده، آنالیز و صدور مدارک) از جمله اقدامات مهم این اداره کل در سال های اخیر به شمار می رود.

وی تاکید نمود: امضای الکترونیکی گواهینامه موقت در قالب سامانه سجاد نیز اقدام مهم دیگری است که از ابتدای سال 1399 با ایجاد پایگاه داده متمرکز و اخذ QR Code اجرایی شده است و دستاورد مهم این فرایند افزایش صحت، دقت و پاسخ سریع به استعلام صحت مدارک تحصیلی و حذف مکاتبات اداری در این حوزه می باشد.

مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان در همین زمینه گفت: دانش آموختگانی که قبل از سال 1399 ارزشنامه آن ها بدون درج QR Code صادر شده، ضروری است به پورتال سازمان به نشانی http://portal.saorg.ir مراجعه نمایند و نسبت به ثبت نامه اولیه در قسمت خدمات اداره کل دانش آموختگان/ دریافت کد صحت ارزشنامه های قدیمی خارج از کشور و اخذ QR Code اقدام نمایند.

وی افزود: تغییر ساختار کمیسیون های ارزشیابی از موضوع کشور به رشته محوری، تقویت اعضای کمیسیون های تخصصی ارزشیابی و برگزاری کمیسیون های تخصصی ارزشیابی به صورت مجازی از دیگر اقدامات بسیار مهم اداره کل امور دانش آموختگان در حوزه دانش آموختگان خارج از کشور محسوب می گردد.

انگجی گفت: با همت این اداره کل، ثبت اطلاعات مربوط به انتها نامه/ رساله متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی در سامانه همانندجویی پژوهشگاه علوم و فناوری ایران (ایرانداک) اجرایی شد. این اقدام گام مهمی در جهت بهره برداری دانشجویان می باشد که ارتقاء و پیشرفت علمی کشور را در پی دارد. در ضمنً در جلوگیری از سرقت علمی ـ ادبی و نیز صیانت از حقوق پدید آورنده نیز بسیار موثر است.

همچنین وی یکی از موارد مهمی که در سال های اخیر اداره کل دانش آموختگان به آن اهتمام ورزیده است را آنالیز درصد شباهت، کپی برداری انتها نامه / رساله به طور مستند با بهره گیری از روش های نوین و کارآمد بین المللی نام برد.

وی انجام سالانه سطح بندی دانشگاه های خارج از کشور و شناسایی دانشگاه های ممتاز و معتبر در راستای سوق دادن متقاضیان به ادامه تحصیل در این دانشگاه ها و افزایش نسبی کشور هایی که تا به امروز نسبت به اعتبارسنجی دانشگاه های آن اقدام نشده است را از دیگر اقدامات مهم و مستمر این اداره کل نام برد.

وی تاکید نمود: اهتمام این اداره کل به الکترونیکی کردن امور و کاهش وقت و هزینه متقاضیان تا حدی است که نسبت به طراحی و راه اندازی سیستم نوبت دهی جهت دیدار متقاضیان با مدیر کل به وسیله grad.Saorg.ir/general اقدام نموده است.

وی گفت: از جمله اقدامات جدید و ارزنده این اداره کل آن است که در راستای حذف مراجعه حضوری، کلیه ارزشنامه هایی که از سال 99 به بعد صادر شده است، به وسیله پست ارسال می گردد.

انگجی از ارائه بانک اطلاعاتی دانش آموختگان خارج از کشور شامل مشخصات فردی و تحصیلی دانش آموختگان به دانشگاه های داخل اطلاع داد و گفت: این اقدام در راستای همکاری های علمی و پژوهشی دو سویه نخبگان و دانشگاه ها صورت می گیرد. یکی دیگر از فعالیت های بسیار رهگشا را تهیه کلیپ های آموزشی جهت استفاده از سامانه سجاد برشمرد که در این راستا برای متقاضیان جهت ثبت نام متقاضیان در سامانه و نیز اعضای کمیسیون های تخصصی جهت صدور رای این اقدام اجرا شده است.

مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: این اداره کل در بخش دانش آموختگان داخل نیز اقدامات مختلفی را دنبال نموده است که الکترونیکی شدن آنالیز صدور تاییدیه تحصیلی و دانشنامه در قالب سامانه سجاد از جمله این اقدامات است که از سال 1397 به بهره برداری رسیده است.

وی به آنالیز و تایید مشخصات دانش آموختگان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تحت پوشش اداره کل امور دانش آموختگان (داخل) در قالب سامانه سجاد اشاره نمود و گفت: در رویکرد جدید به مدارک تحصیلی کد صحت QR Code تعلق می گیرد.

انگجی از عمومی شدن الصاق کد صحت QR Code اطلاع داد و گفت: با اهتمام اداره کل امور دانش آموختگان، به زودی همه دانشگاه های دولتی نیز به این سامانه می پیوندند و آنالیز و تایید گواهینامه و امضاء الکترونیکی دانشنامه ها در یک سامانه انجام می گردد.

وی گفت: سوابق تحصیلی سال های 1385 تا به امروز (1400) کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سامانه سجاد بارگذاری شده است که این اقدام کاهش مکاتبات اداری و مراجعه حضوری افراد به سازمان امور دانشجویان را به دنبال داشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید