صفر تا صد پزشکی از راه دور در ایران

به گزارش وبلاگ بهابادی، وزارت بهداشت ویزیت از راه دور را در 23 نقطه کشور کلید زده است و خدمات به صورت آنلاین به بیماران داده می گردد.

صفر تا صد پزشکی از راه دور در ایران

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ بهابادی، به نقل از وبلاگ بهابادی، ترس از مراجعه به مراکز درمانی و پزشک در دوران کرونا را همه ما تجربه نموده ایم، بسیاری از مواقع در نهایت مجبور شده ایم با ترس و لرز و رعایت نکات بهداشتی به مرکز درمانی مراجعه کنیم، گاهی اوقات هم از ترس کرونا دردمان را فراموش نموده ایم، فراموشی که می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، همانطور که ترس از کرونا موجب شد تا بسیاری از والدین فرزندان خود را برای واکسیناسیون به مراکز بهداشتی نبرند و بعضی بیماری های مهلک سلامت بچه ها را تهدید می نماید.

حالا فکرش را بکنید درست در زمانی که باید به یک متخصص در بیمارستان مراجعه کنید و ترس از کرونا امانتان را بریده است، به شما بگویند که یک متخصص بدون احتیاج برای مراجعه به بیمارستان شما را ویزیت می نماید و نسخه می نویسد، یک نفس راحت می کشید که دیگر کرونا شما را تهدید نخواهد نمود و بیماریتان هم تحت درمان قرار خواهد گرفت.

اغلب ما وقتی گرفتار یک بیماری می شویم، اگر این بیماری بنظرمان ساده بایید و پزشک به ما بگویید که باید به پزشک متخصصی که در شهر دیگری حضور دارد، مراجعه کنید، به دلیل ساده انگاری بیماری حاضر نیستیم کیلومترها مسافت را طی کنیم تا نزد متخصص برویم اما گاهی این قبیل اقدامات می تواند به قیمت جان فرد تمام گردد.

این موضوع را بیماران در مناطق مرزی، روستایی یا شهرهایی که کیلومترها با مرکز استان فاصله دارند، بهتر درک می نمایند؛ حالا فکرش را بکنید در چنین شرایطی یک متخصص یا فوق تخصص از راه دور شما را ویزیت و دارو تجویز کند، در این صورت به اصطلاح می توان گفت که معما شو حل گشت آسان گردد، بدون آنکه کیلومترها مسافت طی کنیم یک پزشک متخصص ما را ویزیت نموده و نسخه نوشته است و دیگر گرفتار عوارض شدید بیماری در اثر بی توجهی نخواهیم شد.

همزمان با همه گیری جهانی کووید 19، بسیاری کشور های پیشرفته جهان به منظور تماس حداقلی پزشک و بیمار، دور نگهداشتن بیماران از محیط های با آلودگی احتمالی، ایمن نگاه داری کادر سلامت خدمات پزشکی از راه دور به بیماران ارائه کردند، وزارت بهداشت هم حالا فاز نخست خدمات دورا پزشکی را کلید زده است و در نظر دارد با حمایت های ویژه بیمه ای، تشویق دانشگاه و دانشکده ها و کادر سلامت درگیر، دریچه ای جدید را در خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان در شرایط همه گیری فراهم کند تا رنج این بیماران و خانواده های آنان را به حداقل رساند.

حسن روحانی رئیس جمهور هم چندی پیش از خدمات دوراپزشکی سخن گفت و اضافه نمود: از وزارت بهداشت هم تشکر می کنم برای ایجاد زیرساخت ها در زمینه تله مدیسن یا همان دوراپزشکی که در دو سه استان به صورت نمونه انجام می گردد و بعد به همه کشور ان شاءالله گسترش می یابد. این گام عظیمی است که مردم در این شرایط شیوع کرونا بتوانند به وسیله فضای مجازی مشورت پزشکی دریافت نمایند.

کدام خدمات با دوراپزشکی ارائه می گردد؟

در طرح دورا پزشکی ایران به تدریج خدمات مشورت تخصصی بیماران بستری کووید 19 و ویزیت های سرپایی این بیماران، به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار فاقد نیرو های تخصصی با بهره گیری از فناوری های اطلاعاتی پزشکی توسط پزشکان متخصص بیمارستان های مادر شهر های عظیم پوشش داده خواهد شد.این فناوری ها که غالبا به صورت بومی طراحی و توسعه یافته اند به پزشکان اجازه خواهند داد از محل خدمت یا حتی منزل، در بستری امن، به مشاوره و ویزیت بیماران خود پرداخته و به زودی نسخ خود را نیز به صورت الکترونیک برای بیماران خود صادر کند.

در برنامه گام نخست خدمات دوراپزشکی کشور، چهار دانشگاه منتخب مشهد، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، ایرانشهر، زابل، لرستان، هرمزگان و بم با راه اندازی خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور، این گام را به صورت آزمایشی آغاز می نمایند.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پس از یکسال کوشش با همکاری ستاد فرمان اجرایی امام پزشکی از راه دور کلید خورد، باید توجه داشت یکی از دغدغه های مردم به ویژه در مناطق کمتر برخوردار دسترسی به پزشکان متخصص است.

او ادامه داد: ما امکان ویزیت از راه دور را فراهم کردیم تا یک پزشک در مرکز بهداشتی در دورترین نقطه بتواند از متخصصان مشورت بگیرد، در این موارد پزشک اطلاعات بیمار را اعم از تصویربرداری، آزمایش، صدای ریه، عکس گوش، عکس حلق و ... به صورت الکترونیکی به متخصص ارسال می نماید.

مشاوره درمان بیماران کرونایی بستری در 20 نقطه کشور

جان بابایی اعلام کرد: ما در دوران کرونا بین استادان برجسته در دانشگاه های علوم پزشکی عظیم با پزشکان در دانشگاه های کوچک ارتباط برقرار کردیم چرا که درمان بعضی از بیماران کرونایی بسیار پیچیده است، ما در خراسان رضوی امکان پاسخ زنده به مشاوره های بیماران کرونایی را فراهم کردیم و در حال حاضر مشاوره درمان بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها در 20 نقطه کشور انجام می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ما برای تشخیص کرونا ابزار تست مولکولی کرونا داریم که انجام آن و دریافت نتیجه زمان بر است، اما یک ابزار دیگر برای تشخیص سی تی اسکن است که بلافاصله می توان آن را انجام داد و در شهر هایی مانند تهران و شیراز چند مرکز سی تی اسکن داریم که با تله رادیولوژی فعالیت می نمایند و پزشک متخصص به صورت آنلاین می تواند دربره ابتلای فرد به کرونا اظهار نظر کند.

جان بابایی به انواع خدمات دوراپزشکی اشاره نمود و گفت: ویزیت از راه دور بین مراکز بهداشتی و درمانی و کلینیک های ویژه، مشاوره از راه دور برای بیماران سرپایی و بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه، انجام و ارسال آنلاین خدمات سی تی اسکن و ام آر آی به مراکز درمانی از جمله خدمات در فاز نخست دوراپزشکی است که به بیماران ارائه می گردد.

خدات دوراپزشکی فعلا رایگان است

او اضافه نمود: در حال حاضر این خدمات دوراپزشکی با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا رایگان است، ما در حال رایزنی برای تعرفه ها هستیم و به زودی تعرفه ها مشخص می گردد، ما در قدم نخست خدمات دوراپزشکی را در مراکز درمانی دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می کنیم، مراکز درمانی و درمانگاه ها برای ارائه خدمات دوراپزشکی باید از ما مجوز بگیرند تا خدمات در یک جهت امن ارائه گردد و بین دانشگاه های علوم پزشکی برای دوراپزشکی رقابت ایجاد خواهد شد.

جان بابایی توضیح داد: برای اجرای خدمات دوراپزشکی در کشور از ظرفیت های موجود ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای پوشش 23 منطقه محروم کشور در فاز اول و همچنین شرکت توسعه و بهداشت سلامت مپنا برای پوشش خدمات تله رادیولوژی در 83 مرکز در کشور استفاده شده است.

او گفت: خوشبختانه ویزیت کلینیک در دوران کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویزیت کلینیک روان و غدد در دروان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران، نرم افزار و بستر ویزیت از راه دور در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، نقاط قابل اتصال و ایجاد دستورالعمل نحوه اتصال و تجهیز مناطق مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تله رادیولوژی در سطح استان فارس توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی و هماهنگی های لازم با سازمان نظام پزشکی جهت برقراری امضای الکرونیک و همکاری با بخش خصوصی اجرا شده است.

جزییات ارائه خدمات دوراپزشکی به تفکیک استان

در برنامه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین برنامه کلان منطقه ای خدمات پزشکی از راه دور کشور، با عنوان سپاد 9 کلید خورده است و 13 ایستگاه بیمارستانی و به تدریج 68 بیمارستان خدمات مشورت تخصصی و ویزیت از راه دور بیماران بستری کووید را تا ابتدای پاییز و متمرکز بر سه تخصص اصلی مورد احتیاج کووید 19 شامل تخصص های ریه، عفونی، و آی سی یو ارائه خواهند کرد.

در گام اول این برنامه، بیمارستان های مادر امام رضا و قائم مشهد به عنوان بیمارستان های مادر منطقه، متولی ارائه خدمات مشورتی و ویزیت های تخصصی خواهند بود و در مراحل بعد و با توانمندسازی سایر دانشگاه ها و دانشکده های همکار در کلان منطقه، از توان تخصصی کل کلان منطقه در ارائه خدمات استفاده خواهد شد. سپاد 9 در گام های بعدی وارد خدمات ویزیت از راه دور بیماران مزمن و خاص و نیز رادیولوژی و پاتولوژی از راه دور خواهد شد.

برنامه دانشگاه های البرز، کهگیلویه و بویراحمد، و زابل متمرکز بر شبکه خدمات پزشکی از راه دور بنیاد برکت (برکت تل) خواهد بود که با تجهیز مناطق محروم منتخب و تامین کلیه امکانات زیرساختی و فناورانه مورد احتیاج توسط این بنیاد، واحد های ارائه خدمات ویزیت تخصصی در محروم ترین نقاط فراهم و مردم بیمار در این مناطق به پزشکان متخصص مشخص شده از راه دور و با یاری کادر محلی سلامت دسترسی خواهند داشت. این بنیاد همچنین این برنامه را در حال توسعه تعداد زیادی از دانشگاه ها و مناطق کشور است که نتایج دوره آزمایشی الگویی برای تسریع پیاده سازی وسیع این خدمات در کشور خواهد بود.

پزشکی از راه دور؛ فرمولی برای درمان در دوران کرونا

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما شاهد افتتاح عظیمترین، مهمترین و کیفی ترین پروژه نظام سلامت به نام تله مدیسین یا پزشکی از راه دور بودیم و توانستیم پزشکی از راه دور را برای اولین بار در تاریخ مملکت رقم بزنیم و از محروم ترین و دورترین نقاط کشور آغاز کردیم.

نمکی اعلام کرد: گره های قانونی با یاری رئیس جمهور و سران سه قوه باز شد تا بتوانیم برای تله مدیسین تعرفه مشخص کنیم و راه های قانونی برای نسخه پیچی الکترونیک بیابیم و موانع را رفع کردیم و امروز آغاز یک انقلاب در نظام سلامت است.

پیشگیری از مرگ و میر بیماری های غیر واگیر با دوراپزشکی

او اضافه نمود: با این شیوه در مناطق دور دست اگر فوق تخصصی نداشته باشیم، هیچ بیماری محروم از خدمت رسانی نخواهد بود و بهره وری نظام سلامت بالا می رود و وقت بیماران مزمن قلبی و عروقی و پرفشاری خون و دیابت در رفت و آمد تلف نمی گردد؛ از طرفی برای پاییز که احتمال همزمانی کرونا و آنفلوانزا را می دهیم موجب خواهد شد که مردم کمتر به مراکز درمانی مراجعه نمایند و این اتفاق نیفتد که بیماران مزمن از ترس ابتلا به کرونا دیر و با حال بد به مراکز درمانی مراجعه نمایند؛ پزشکی از راه دور در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.

نمکی گفت: در حال حاضر ابزار موبایل در دست همه وجود دارد. آموزش از راه دور برای بیماری های غیرواگیر و آموزش درباره آن ها موثر است. در سال 380 هزار مرگ در کشور ثبت می گردد که 97 هزار مورد از آنها به علت فشار خون بالا بوده و 313 هزار مورد مرگ ایرانیان برای بیماری های غیرواگیر است. با آموزش از راه دور روی صفحه موبایل افراد می توان از بیماری های غیرواگیر پیشگیری کرد، برای اصلاح سبک زندگی مردم باید از این ابزار استفاده کنیم زیرا تغذیه مردم درست نیستدو بی تحرکی باعث آسیب به مردم می گردد.

اجرای طرح دوراپزشکی یک انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با اجرای طرح دوراپزشکی یک انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور آغاز شد، گرچه ممکن است این اقدام در ذهن کوچک به نظر بیاید، اما پایه گذار یک حرکت عظیم ملی است و این حرکت عظیم ملی نظام ارائه خدمت را دگرگون می نماید. رشد کیفی نظام ارائه خدمت عظیمترین مایحتاج و وسیله ای است که احتیاج داشتیم. در زمینه رشد کمی اعم از توسعه زیرساخت ها، تعداد تخت، تعداد پزشک، تعداد دانشکده های پزشکی و... در سال های گذشته رشد فزاینده ای داشتیم و امروز به تغییر نگاه و رویکرد و استفاده از ابزاری برای ارتقاء کیفی احتیاج داشتیم.

نمکی گفت: دورا پزشکی تغییراتی را در ارائه خدمات ایجاد می نماید؛ نخستین تغییر اعتلای کیفی خدمات سلامت و دوم کاهش احتیاج به نیرو های تخصصی در اقصی نقاط کشور است. یکی از گرفتاری های ما این است که یک منطقه متخصص اعزام می کنیم و عمده وقت این متخصص خالی می ماند و حال اگر متخصص اعزام نکنیم، از معیارهای عدالت در سلامت فاصله گرفته ایم، بنابراین این کار عظیم علمی به ما یاری می نماید که در این مناطق از ابزاری به نام تله مدیسین یا دورا پزشکی استفاده کنیم.

عدالت در سلامت با دورا پزشکی در دورترین نقاط کشور

نمکی گفت: این رویکرد جدید به ما امکان می دهد که بهره وری را در نیروی انسانی متخصص کشور بالا ببریم و عدالت در سلامت را در دورترین نقاط کشور داشته باشیم. خرسندیم که این حرکت عظیم ملی در دورترین و محروم ترین نقاط کشور آغاز شد، همچنین این طرح گفتمان دو سویه بین ما و مردم ایجاد خواهد نمود و به مردم این امکان را می دهیم که حرف ها و گرفتاری هایشان را با ما مطرح نمایند.

او گفت: با اجرای طرح دوراپزشکی هزینه های نظام سلامت کاهش و بازدهی ما افزایش پیدا خواهد نمود و در عین حال می توانیم اقتصاد سلامت را در این روز های سخت مالی کشور مدیریت کنیم، باید توجه داشت که بحث آموزش از راه دور بسیار مهم است و این موضوع از مسائلی است که به شدت روی آن کار می کنیم. افزون بر اینها ضرورتی ندارد که حتما برای فلان جراحی رزیدنت را به اتاق عمل ببریم، بلکه عالی ترین استاد می تواند از بیمارستانی در تهران یک نفر را در زاهدان برای جراحی آموزش دهد و باید از ابزار دوراپزشکی استفاده کنیم.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "صفر تا صد پزشکی از راه دور در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفر تا صد پزشکی از راه دور در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید