3 فیلم ترسناک که تیم برتون دوستشان دارد

به گزارش وبلاگ بهابادی، تیم برتون یکی از آن کارگردانانی است که دوران کاری اش کاملا با ژانر ترسناک گره خورده و لذا ما در اینجا می خواهیم به معرفی فیلم های ترسناک مورد علاقه او بپردازیم. در حالی که منتقدان در طول این سال ها واکنش های ضد و نقیضی را نسبت به آثار او بروز داده اند، نمی توان این موضوع را انکار کرد که تیم برتون یکی از منحصربه فردترین کارگردانان تمام اعصار است.

3 فیلم ترسناک که تیم برتون دوستشان دارد

در واقع او یک هنرمند واقعی است که درک عمیقی از کاراکترهای بیگانه یا تنها دارد. درست است که برتون گاهی اوقات بیش از حد از مضامین یا تصاویر تکراری استفاده می نماید، اما بعضی از آثار او مانند اد وود یا بازگشت بتمن فیلم هایی هستند که تا به امروز نظیرشان ساخته نشده است.

اگرچه او قبل از آغاز پروژه بتمن اطلاعات اندکی در رابطه باشخصیت های کتاب های کمیک داشت، اما بتمنی که خلق نمود نقطه عطفی در این ژانر به حساب می آید. پیروزیت بی سابقه این فیلم باعث شد که او به فکر ساخت دنباله های دیگر آن بیفتد و در نهایت دنباله بازگشت بتمن را فراوری نماید. وی در این دنباله، صحنه های رازآلود و تیره و تار فیلم اصلی را دو صد چندان نمود. در نهایت بسیاری از منتقدین به این نتیجه رسیدند که بازگشت بتمن یکی از منحصربه فردترین فیلم هایی است که بر اساس کتاب های مصور ساخته شده است.

با توجه به سبک منحصربه فردی که برتون در خلق فیلم هایش از آن ها استفاده می نماید، جای تعجبی وجود ندارد که فیلم های ترسناک مورد علاقه او نیز اندکی متمایز باشند. پس بیایید با فیلم های ترسناک مورد علاقه او آشنا شویم.

1. مرد امگا (The Omega Man)

 • کارگردان: بوریس سگال
 • بازیگران: چارلتون هستون، رزالین کش
 • تاریخ انتشار: 1975
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 65 از 100

مرد امگا دومین اقتباس سینمایی ساخته شده از رمان خون آشامی من افسانه ام ریچارد متسون بود. در این فیلم چارلتون هستون، نقش تنها بازمانده طاعونی را ایفا می نماید که بیشتر دنیا را از بین برده و بعضی دیگر را به جهش یافته هایی تبدیل کرده که قصد نابودی نویل با نقش آفرینی هستون رادارند. این فیلم دارای صحنه های بسیار مجذوب کننده و دیالوگ های منحصربه فردی است و می توان گفت که یک فیلم فوق العاده است.

مرد امگا یکی از فیلم های ترسناک موردعلاقه تیم برتون است، زیرا او دیوانه وار، نقش آفرینی عجیب وغریب هستون و به تصویر کشیدن هیولاهای جهش یافته را می ستاید. به نظر می رسد که هیولاهای جهش یافته مرد امگا با صورت های کاملا سفید خود، الگویی برای بسیاری از شخصیت های برتون مانند ادوارد دست قیچی بودند.

2. دراکولا پس از میلاد مسیح. 1972 (Dracula AD 1972)

 • کارگردان: آلن گیبسون
 • بازیگران: کریستوفر لی، کارولین مونرو
 • تاریخ انتشار: 1972
 • امتیاز IMDb به فیلم: 6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 30 از 100

نه تنها دراکولا پس از میلاد مسیح. 1972 به عنوان یک فیلم کلاسیک ترسناک در نظر گرفته نمی شود، بلکه جزو برترین فیلم های دراکولایی زمان خودش نیز به حساب نمی آید. همان طور که از عنوان فیلم نیز پیداست، در این فیلم، کنت دراکولا با بازی کریستوفر لی در دهه 70 لندن به وسیله یکی از مریدان دیوانه اش زنده شده تا از نواده دشمن قدیمی خود، ون هلسینگ (پیتر کوشینگ) انتقام بگیرد.

این فیلم حتی برای همان زمانی که فراوری شد نیز از مد افتاده تلقی می شد و هم اکنون نیز همین طور است، زیرا دیالوگ هایی که برای بازیگران جوان در نظر گرفته شده بود هم اصلا به روز نبود. علاوه براین لی در بیشتر سکانس های فیلم در محیط یک کلیسا محصور شده بود، اما اگر بخواهیم زیاد بدبین نباشیم می توان گفت که برای آن دوران، فیلم سرگرم کننده ای به حساب می آمد. علیرغم ایرادات فراوان دراکولا پس از میلاد مسیح. 1972، این فیلم یکی از فیلم های ترسناک موردعلاقه تیم برتون است. او در خصوص این فیلم می گوید شاید اشتباهات زیادی در آن وجود داشته باشد اما گاهی اوقات اشتباهات هم لذت بخش هستند.

3. مرد حصیری (The Wicker Man)

 • کارگردان: نیل لابیت
 • بازیگران: کریستوفر لی، دیان کیلنتو
 • تاریخ انتشار: 1973
 • امتیاز IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 88 از 100

در حالی که مرد امگا و دراکولا پس از میلاد 1972 فیلم هایی هستند که هواداران خاص خود رادارند اما آن ها هرگز نتوانستند احترامی را که منتقدان برای مرد حصیری قائل شدند کسب کنند. در این فیلم شاهد حضور یک پلیس توبیخ شده هستیم که در جست وجوی یک کودک گم شده به جزیره ای دورافتاده می رود و وقتی به سنت های بت پرستانه اهالی آنجا پی می برد وحشت سراپای وجودش را فرامی گیرد. این فیلم ترسناک عامه پسند به طرز ماهرانه ای وحشت و ترس موجود در دل این پلیس را به تصویر می کشد و سرانجام فراموش نشدنی آن، سبب می شود هرگز از خاطره مخاطبین پاک نشود.

برتون در خصوص فیلم مرد حصیری گفت: وقتی مرد حصیری اکران شد، چندان پیروز نبود، اما به نظر من این فیلم می تواند مخاطب را هیپنوتیزم کند و در واقع همچون یک کابوس عجیب و غریب به نظر می رسد.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ

به "3 فیلم ترسناک که تیم برتون دوستشان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 فیلم ترسناک که تیم برتون دوستشان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید