همه چیز درباره کلیسای جامع سنت پل لندن

به گزارش وبلاگ بهابادی، کلیسای جامع سنت پل (St. Pauls Cathedral) بزرگترین و مشهورترین کلیسا در میان کلیساهای بسیار زیاد و برجسته شهر لندن به شمار می رود. این کلیسا در مکانی قرار گرفته که قبلا معبدی رومی در آنجا قرار داشته است. در ادامه همراه با ما باشید تا به معرفی کلیسای جامع سنت پل شهر لندن بپردازیم.

همه چیز درباره کلیسای جامع سنت پل لندن

سازه فعلی کلیسای جامع سنت پل پس از آتش گرفتن سازه اصلی در سال 1666 میلادی در طی آتش سوزی بزرگ شهر لندن ساخته شده است. طراحی این بنا را سر کریستوفر رن (Sir Christopher Wren) برعهده داشته و نتیجه کار او نیز شاهکاری است که امروزه به عنوان یکی از برجسته ترین و شناخته شده ترین جاهای دیدنی لندن معروفیت دارد.

ساخت کلیسای جامع سنت پل به طراحی کریستوفر رن در سال 1675 میلادی شروع و در سال 1711 میلادی تکمیل شد. جالب اینجاست که طرح این کلیسا پس از کشمکش های طولانی با عوامل کلیسا و رد شدن دو طرح ابتدایی، تایید شده است. کریستوفر رن در پی ساخت گنبدی بزرگ بوده اما عوامل کلیسا خواهان صلیبی بزرگ بودند که در نهایت ترکیبی از هر دو ساخته شد.

کلیسای جامع سنت پل بدون شک شاهکاری برجسته از کریستوفر رن به شمار می رود. این کلیسای رنسانس 515 فوت طول و 227 فوت عرض دارد و این در حالی است که ارتفاع دو برج آن به 212 فوت می رسد و گنبد آن حدود 365 فوت ارتفاع دارد. در پی خسارات ناشی از بمباران جنگ جهانی دوم و همچنین کثیفی های انباشته شده بر روی نمای آن، این کلیسا بازسازی شده و امروزه به شکوه و جلال اولیه خودش بازگشته است.

گنبد کلیسای سنت پل

The magnificent cathedral dome

شاید در ابتدا گنبد کلیسای سنت پل در ظاهر چیز خاصی نداشته باشد اما باید گفت که هیچ بازدید از این کلیسا بدون بازدید از فضای داخل گنبد تکمیل نمی شود. برای رفتن به سمت گنبد کلیسا باید 528 پله را پشت سر گذاشت و از آنجا نیز می توان شاهد نمایی خارق العاده از ارتفاع 365 فوتی بود.

کلیسای سنت پل یکی از بزرگترین سازه های این چنینی در جهان به شمار می رود که وزن گنبد آن به حدود 65000 تن می رسد و ساختار سه گنبدی منحصربه فردی دارد که شامل گنبد داخلی تزیین شده، گنبد میانی ساخته شده از آجر برای استحکام و گنبد بیرونی می شود.

تالار نجوا در کلیسای سنت پل

The Whispering Gallery | Matt Biddulph / photo modified

تالار نجوا (The Whispering Gallery) یکی دیگر از بخش های کلیسای جامع سنت پل به شمار می رود که برای رسیدن به آنجا باید 259 پله را پشت سر گذاشت. این بخش از کلیسا در ارتفاع 100 فوتی قرار گرفته است و به دلیل خاصیت آکوستیک قابل توجه خودش بدین شکل نام گذاری شده است؛ می توان صدای نجوا یا زمزمه ای را از آن سوی تالار و در فاصله 112 فوتی به راحتی شنید.

از تالار نجوا نیز می توان با پشت سر گذاشتن 117 پله به سمت بالا، از تالار سنگ (Stone Gallery) نیز دیدن کرد که در پیرامون گنبد است و پس از پشت سر گذاشتن 166 پله دیگر نیز می توان تالار طلایی (Golden Gallery) را مشاهده کرد.

شبستان کلیسای جامع سنت پل

The Nave

به هنگام ورود به داخل کلیسای جامع سنت پل، شاهد بخشی اصلی و طولانی خواهید بود که در آنجا نیز می توان اولین نگاه مهیج و خیره کننده از گنبد درونی و زیبای کلیسا را شاهد بود. این فضای عمومی و تشریفایی جایی است که می توان درب بزرگ غربی به ارتفاع 30 فوت و همچنین هشت نقاشی از زندگی سنت پل از طریق تورنهیل را مشاهده کرد. در بخش شمالی شبستان کلیسای جامع سنت پل نیز بنای یادبود باشکوهی از دوک ولینگتون و همچنین دو گروه مجسمه از شجاعت، بزدلی و حقیقت و دروغ به چشم می خورد.

دخمه کلیسای جامع سنت پل

The Crypt | Mark McQuade / photo modified

دخمه و سرداب بزرگی در کلیسای جامع سنت پل به چشم می خورد که درون آن، مقبره های بسیاری از چهره های برجسته و مشهوری همچون نقاشان کونستیبل، ترنر و رینولدز وجود دارد. در زیر راهروی جنوبی نیز سنگ قبر ساده سر کریستوفر رن و همچنین مقبره های دو قهرمان بزرگ انگلستان یعنی دوک ولینگتون و لرد نلسون قرار گرفته اند. تابوب لرد نلسون بسیار قابل توجه و برجسته چراکه از دکل کشتی فرانسوی اورینت (LOrient) ساخته شده است.

نمای بیرونی کلیسای سنت پل

The exterior

نمای بیرونی کلیسای جامع سنت پل در شهر لندن نیز پر از جلوه های جالب توجه و زیبا است که از جمله آن ها می توان به جبهه غربی به طول 180 فوت اشاره کرد. ورودی اصلی و رواق ستون دار که با ردیف ستون بالایی پوشیده شده، از جمله دیگر ویژگی های برجسته نمای این کلیسا به شمار می رود. در جبهه غربی نیز مجسمه سنت پل و همچنین دو مجسمه از سنت جیمز و پیتر به چشم می خورند.

در دو طرف رواق نمای کلیسای جامع سنت پل نیز دو برج باروک قرار دارند که به عنوان برج های غربی شناخته می شوند و درون یکی از آن ها نیز ناقوسی 12 زنگی به چشم می خورد. دیگر برج نیز درون خودش بزرگترین ناقوس انگلستان به نام گریت پاول را جای داده است که حدود 17 تن وزن دارد و در سال 1882 میلادی ساخته شده است.

مجموعه های کلیسا

The Cathedral Library | The National Churches Trust / photo modified

کتابخانه کلیسای جامع سنت پل درون خودش مجموعه ای عالی از بیش از 21000 کتاب و نسخه خطی مربوط به سال 1690 میلادی را جای داده است. برخی از آثار قدیمی موجود در این کتابخانه نیز در آتش سوزی مربوط به قرن چهاردهم میلادی از بین رفتند. علاوه بر کتاب نیز انواع اشیاء مرتبط به سنت پل همچون نقاشی، مدل و یافته های باستان شناسی در اینجا وجود دارد.

منبع: فوت و فن / planetware.com

به "همه چیز درباره کلیسای جامع سنت پل لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره کلیسای جامع سنت پل لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید