گفت وگوی سناتورهای آمریکا با عربستان برای کاهش فراوری نفت

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگاران: 11 سناتور جمهوری خواه آمریکا با مقام های عربستان تماس گرفته و خواهان کاهش فراوری نفت شدند. آن ها پیش تر با ارائه طرح خروج نیروهای آمریکایی از عربستان خواهان افزایش فشار بر این کشور شده بودند.

گفت وگوی سناتورهای آمریکا با عربستان برای کاهش فراوری نفت

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از رویترز، عربستان سعودی و روسیه هفته گذشته در چارچوب اوپک پلاس (شامل 14 کشور عضو اوپک و 9 کشور غیرعضو) با سایر فراورینمایندگان نفت به نهایی کردن توافقی برای کاهش 10 میلیون بشکه نفت در روز نزدیک شدند که 10درصد عرضه دنیای نفت را شامل می گردد.

قیمت نفت به دنبال شیوع عالم گیر ابتلا به ویروس کرونا و تعطیل شدن مراکز مالی دنیا و همزمان با رقابت عربستان و روسیه بر سر فراوری نفت به پایین تر حد خود در طول 18 سال گذشته رسید.

در پی شیوع کرونا تقاضای دنیای برای نفت کاهش یافت و عربستان در رقابت با روسیه عرضه نفت خود را بالا برد؛ اقدامی که به شرکت های آمریکایی که عمدتا در کار استخراج نفت شیل هستند، ضرر می زند. گرانتربودن فراوری نفت شیل نسبت به شیوه های متعارف سبب می گردد که شرکت های یادشده نتوانند در بازار دنیای نفت رقابت نمایند.

گفت وگوی تلفنی سناتورهای آمریکایی به ابتکار دان سالیوان و کوین کرامر انجام گرفت که در ماه مارس طرح خروج نیروهای آمریکایی، موشک های پاتریوت و سیستم دفاع موشکی تاد از عربستان را ارائه نموده بودند. هدف از این طرح اعمال فشار بر عربستان جهت کاهش فراوری نفت به منظور جلوگیری از افت بیش تر قیمت نفت بود.

11 سناتور جمهوری خواه، از جمله بیل کاسیدی که هفته گذشته طرح خروج واحدهای آمریکایی طی 30 روز را به مجلس سنا ارائه کرد در گفت وگوهای تقریبا دوساعته با مقام های عربستان شرکت داشتند.

رویترز می نویسد، در حالی که بعید به نظر می رسد این طرح در کنگره آمریکا تصویب گردد اقدام سناتورهای آمریکایی برای اعمال فشار بر عربستان، متحد دیرین این کشور غیر معمول است.

سناتورهای آمریکایی در این اقدام با وزیر انرژی، معاون وزیر دفاع و سفیر عربستان در آمریکا صحبت نموده اند.

سالیوان، سناتور آمریکایی از آلاسکا مشارکت عربستان در توافق برای کاهش فراوری نفت را ستود و در عین حال گفت، عمل بهتر از حرف است. او تأکید کرد، عربستان سعودی باید سریعا به اقدامات پایدار و معین برای کاهش قابل توجه فراوری نفت دست بزند.

سناتور کرامر از داکوتای شمالی نیز بالا بردن فراوری نفت توسط عربستان در جریان همه گیری دنیای کرونا را غیر موجه نامید و گفت، این اقدام فراموش نخواهد شد.

در حالی که کاهش تقاضای نفت در دنیا قیمت نفت را پایین آورده و بعضی فراوری نمایندگان را به مرز ورشکستگی رسانده ایالات متحده، برزگ ترین فراورینماینده نفت در دنیا فراوری نفت خود را به تدریج به میزان دو میلیون بشکه در روز کاهش می دهد.

اقدام سناتورهای جمهوری خواه نشانه ای از این بود که کنگره می تواند در صورتی که عربستان تن به افت فراوری نفت ندهد فشار بر این کشور را افزایش دهد و در ماه های آینده دست به اقدامات جدی بزند.

شمار پرسنل نظامی آمریکا در عربستان سعودی در ماه ژانویه بالغ بر دوهزار و 500 نفر بود. در اکتبر 2019 همزمان با بالا دریافت تنش با ایران واشنگتن حدود سه هزار نظامی راهی عربستان سعودی کرد.

رویترز می نویسد، تماس هایش با سفارت عربستان در واشنگتن برای اعلام موضع در این باره تا کنون بی نتیجه بوده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "گفت وگوی سناتورهای آمریکا با عربستان برای کاهش فراوری نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی سناتورهای آمریکا با عربستان برای کاهش فراوری نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید