پیغام مهم روحانی به آمریکایی ها از تریبون اجلاس دی 8

به گزارش وبلاگ بهابادی، آقتصادنیوز : رئیس جمهور گفت: به زودی اولین منطقه تجارت آزاد را با کشور های حوزه اوراسیا تشکیل خواهیم داد.

پیغام مهم روحانی به آمریکایی ها از تریبون اجلاس دی 8

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ حسن روحانی رئیس جمهور روز پنج شنبه طی سخنانی در دهمین اجلاس سران سازمان همکاری مالی دی 8 که به صورت مجازی و به میزبانی بنگلادش، رئیس دوره ای این سازمان برگزار گردید، هدفِ غایی تمام این کوشش های جمعی و مشروعِ کشور های در حال توسعه را دستیابی به رشد مالی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش ها و فرهنگ های ملی و کسب صندلیِ مناسب، در روابط بین المللی دانست.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود تاکید نمود: امروز در کنار بلیه کرونا؛ یکجانبه گرایی و تروریسم مالی و نحوه روبروه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه دنیای را لکه دار کرده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: این اقدامات نه تنها دولت های حاکم و ملت های مستقل را بطور غیرقانونی و نامشروع، هدف قرار داده اند بلکه تهدیدی جدی علیه دستاورد های جامعه دنیای است. همچنین، دنیا اسلام هدفِ اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته می باشد که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی مالی و توسعه ای گسترده برای کشور های اسلامی، بهمراه داشته است.

متن کامل سخنان آقای روحانی در اجلاس مجازی سران دی 8 به این توضیح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و آله و صحبه

سرکار خانم شیخ حسینه

نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش

در شروع مراتب تشکر و قدردانی خودم را از سرکار عالی و همکارانتان جهت برگزاری این اجلاس مهم، ابراز می دارم. لازم می دانم از رئیس نشست پیشینِ سران، برادر عزیزم جناب آقای اردوغان و جمهوری ترکیه به دلیل ریاست مؤثر بر سازمان دی 8 سپاسگزاری نمایم. امیدوارم که این نشست گامی دیگر در راستای دستیابی به اهداف بلندِ سازمان، و بنیانگذاران آن باشد.

رؤسای محترم، نخست وزیران محترم

عالیجنابان، خانم ها و آقایان.

تقویت چندجانبه گرایی، از اولویت های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. در زمینة توسعه مالی نیز همیشه از کوشش های جمعی کشور های همسو برای تحقق یک نظام مالی بین المللی عادلانه، و غیرتبعیض آمیز حمایت کرده ایم. هدفِ غایی تمام این کوشش های جمعی و مشروعِ کشور های در حال توسعه، دستیابی به رشد مالی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش ها وفرهنگ های ملی و کسب صندلیِ مناسب، در روابط بین المللی است.

با همین رویکرد، ما از اعضای فعال گروه بندی های بین المللی و منطقه ای مالی همچون گروه 77، اتحادیه کشور های حاشیه اقیانوس هند، سازمان همکاری مالی (اکو)، سازوکار همکاری کشور های ساحلی دریای خزر و البته سازمان دی 8 هستیم. در حوزه همگرایی و تعاملات تجاری نیز در حال پی ریزی بنیان های منطقه ای تجارت آزاد با کشور های همسایه می باشیم و لذا بزودی اولین منطقه تجارت آزاد را با کشور های حوزه اورآسیا، شکل خواهیم داد.

سازمان دی 8 علیرغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت ها و موهبت های بسیار بالایی در زمینه هایی، همچون منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصاد های مکمل و بخش خصوصیِ علاقمند، بهره مند می باشد. در مقابل، همه ما با چالش هایی کمابیش مشابه بر سر راه توسعه مالی، روبرو ایم. آخرین آن، پاندمی کروناست که همه محاسبات و طراحی های مالی و توسعه ای کشور ها را برهم زده و جامعه دنیای را با یک نوع عدم قطعیت در چشم انداز های پیش رو، روبرو کرده است. کشور های عضو دی 8 نیز در معرضِ انتخاب های مهمی برای همکاری در دوره پساکرونا خواهند بود. از این منظر، این نشستِ سران، می تواند کشور های عضو و دبیرخانه سازمان را، در جهت روشنی قرار دهد.

عالیجنابان.

جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدایِ تأسیس سازمان همکاری مالی دی 8، در کوشش برای ایفای نقش خود جهت تحقق اهدافِ بلند سازمان، بوده است. اقداماتی همچون تأسیس دانشگاه بین المللی دی هشت ایجاد شبکه انتقال و تبادل فناوری دی هشت که دو حوزه کلیدیِ آموزش و توسعه نیروی انسانی و گسترش همکاری های فنآورانه در بین 8 کشور کلیدی می باشند؛ مؤید اهتمام ما دراین راستاست. آمادگی کامل، داریم برای عملیاتی کردن توافقات حاصله در دی 8 در حوزه های فناوری اطلاعات، تسهیل تجارت، سرمایه گذاری، کشاورزی، پتروشیمی، علمی، بهداشتی، گردشگری و تسهیل صدور ویزا، می باشد.

با توجه به اهمیت تجارت خارجی برای توسعه ملی و رفاه مردم کشور های عضو دی 8، مایلم تأکید کنم حجم تجارتِ فعلی فی مابین 8 کشور با ظرفیت های واقعی تجاری آن فاصله زیادی دارد و ضروری است سازوکار هایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا، از جمله به وسیله تسهیلات و مکانیزم های گمرکی و بانکی، و نیز مکانیزم های غیربانکی ایجاد نمود. در این راستا ابتکارات پیشنهادی همچون ایجاد اتاق تهاتر و کارت اعتباری دی هشت، می تواند یاری کننده باشد.

یکی از سرمایه های قابل توجه کشور های D-8، در کنار فرهنگ غنی اسلامی و سرمایه عظیم انسانی، بازار گسترده 8 کشور و دیگر کشور های مسلمان دنیا است.

با اتکا به این بازار، می توان در حوزه هائی که سرمایه گذاری عظیم و بازار عظیم می طلبد، با همکاری یکدیگر، سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم. طرح مگا پروژه های عظیم صنعتی و تحقیق و توسعه در حوزه های اقتصاد نوین، که پیش از این در این سازمان، مورد مطالعه و تصمیم گیری قرار گرفته است، شایسته توجه مجدد و اقدام جدی تری می باشد.

خانم؛ آقایان

در کنار بلیه کرونا؛ یکجانبه گرایی و تروریسم مالی و نحوه روبروه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه دنیای را لکه دار کرده است. این اقدامات نه تنها دولت های حاکم و ملت های مستقل را بطور غیرقانونی و نامشروع، هدف قرار داده بلکه تهدیدی جدی علیه دستاورد های جامعه دنیای است. همچنین، دنیا اسلام هدفِ اقدامات اسلام هراسانه سازمان یافته می باشد که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی مالی و توسعه ای گسترده ای برای کشور های اسلامی، بهمراه داشته است.

در اینجا مایلم با افتخار اعلام نمایم اقداماتِ غیرقانونی یکجانبه گرایانه ایالات متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ملت عظیم ایران، کاملا ناکام مانده و علیرغم تحمیل فشار های سنگینِ مالی، با تکیه بر اراده و توان داخلی خود توانسته ایم به موفقیت های چشمگیر و دستاورد های عظیمی در حوزه های مختلف از جمله در زمینه مقابله با کووید 19 و آثار و تبعات آن دست یابیم. شاهد گویای شکست آمریکا در جنگ مالی علیه ملت ایران، این واقعیت درخشان است که در سالی که اقتصاد دنیای، کاهش رشد 5/3 ٪ را تجربه کرد و بسیاری از کشور ها رشد منفی 5- تا 10- را داشتند، اقتصاد ایران علیرغم تحریم ها و کرونا، به رشد مالی مثبت بیش از 2 ٪ دست یافته است.

در چهار سال اخیر، جامعه بین المللی شاهد تشدیدِ جنگ مالی دولت آمریکا علیه ایران بوده است. این تحریم ظالمانه، خسارات فراوانی را بر کشور ما وارد کرده است. توافق هسته ای که آمریکا، آن را نقض و برای نابودی آن، حداکثر کوشش را نمود، با درایت جمهوری اسلامی ایران کماکان حفظ شده است. ایالات متحده آمریکا موظف است با کلیه لغو تحریم ها و اتخاذ تدابیرعملی به برجام بازگردد؛ چراکه این تکلیفِ همان دولتی است که، نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتما با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد.

در انتها، مجدداً بر اراده جمهوری اسلامی ایران و دست اندرکاران بخش های دولتی و خصوصی کشور جهت تعمیق همکاری ها در چارچوب سازمان دی 8 تأکید کرده از سرکارعالی و سایر همکاران برگزاری این اجلاس تشکر و سپاسگزاری می نمایم.

از توجه همگی متشکرم

منبع: اقتصادنیوز

به "پیغام مهم روحانی به آمریکایی ها از تریبون اجلاس دی 8" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام مهم روحانی به آمریکایی ها از تریبون اجلاس دی 8"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید