گرما در این تابستان رکورد زد!

به گزارش وبلاگ بهابادی، رصدخانه تغییرات اقلیمیِ اروپایی کوپرنیک اعلام نمود: گرمای ماه اوت هم در تابستان سال جاری رکورد زد و ماه گذشته میلادی، گرمترین اوتِ ثبت شده در تاریخ هواشناسی دنیا بوده است.

گرما در این تابستان رکورد زد!

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این در حالیست که دو ماه قبل از آن نیز گرم ترین ماه های ژوئن و ژوئیه در دنیا ثبت شد و این سومین ماه متوالی در امسال است که چنین رکوردی به ثبت رسیده است.

گرمای هوا در ماه اوت باعث شده است در نیمکره شمالی کره زمین، گرم ترین تابستان از سال 1940 که ثبت داده ها آغاز شد، رقم بخورد.

در عین حال ماه ژوئیه در تابستان امسال کماکان رکورددار گرم ترین ماه ثبت شده بوده است.

بنابر تخمین های موجود، هوا در ماه اوت امسال حدود 1.5 درجه سلسیوس گرم تر از میانگین پیش از صنعتی شدن برای دوره سال های 1850 تا 1900 میلادی بوده است.

به گفته کارشناسان، کوشش های پیگیرانه برای محدود کردن افزایش دمای دنیای به 1.5 درجه سانتیگراد، یکی از تعهدات اصلی توافقنامه بین المللی تغییرات آب و هوایی پاریس بود که از سوی 196 کشور در سال 2015 تصویب شد.

در اروپا، ماه اوت در بخش های بزرگی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی مرطوب تر از حد معمول بود که منجر به وقوع سیل شد در حالی که فرانسه، یونان، ایتالیا و پرتغال شاهد خشکسالی هایی بودند که منجر به آتش سوزی های جنگلی شد.

بنابر گزارش این موسسه، بعلاوه دمای بسیار بالاتر از میانگین در استرالیا، چندین کشور آمریکای جنوبی و در اطراف قسمت های مختلف قطب جنوب در ماه اوت ثبت شده است.

در عین حال، اقیانوس منجمد جنوبی هم گرم ترین دمای روزانه آب های سطحی خود را در تاریخ ثبت نموده و به طور کلی گرم ترین ماه خود را داشته است.

دمای زمین از زمان آغاز عصر صنعتی تا به امروز 1.1 درجه گرمتر شده و اگر کشور ها به شدت از تصاعد گاز های گلخانه ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت هاست هشدار داده اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گاز های گلخانه ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت های فسیلی است، توالی موج های گرما را بیشتر، شدید و کشنده تر می نماید. این دانشمندان سال هاست که می گویند دولت ها باید برای کاهش انتشار گاز های گلخانه ای اقدامات جدی انجام دهند.

انتشار گاز های گلخانه ای به علت فعالیت های مختلف انسانی از جمله احتراق سوخت های فسیلی، جنگل زدایی، استفاده از کود های شیمیایی در کشاورزی و ... در حال افزایش است. در همین حال، داده های کارشناسان اروپایی نشان می دهد که میانگین سالانه دنیای غلظت دی اکسید کربن و متان در جو در حال افزایش است.

منبع: فرارو

به "گرما در این تابستان رکورد زد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما در این تابستان رکورد زد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید