میازاکی، استاد انیمه های ژاپنی، کدام انیمیشن های دیزنی را دوست دارد؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، وقتی صحبت از بزرگ ترین نام های انیمیشن می گردد، تنها چند مبتکر هستند که واقعاً سزاوار مقام اول اند. در هالیوود، کمتر کسی است که مدال طلا را به گردن والت دیزنی نیندازد، در اروپا یان شوانکمایر، استاد استاپ موشن برجسته است و در آسیا استاد بزرگ انیمه، هایائو میازاکی، یکی از پایه گذاران استودیو جیبلی که دنیای انیمه ژاپنی را دگرگون کرد، بی رقیب است. این مطلب انیمیشن های دیزنی محبوب میازاکی را آنالیز می نماید.

میازاکی، استاد انیمه های ژاپنی، کدام انیمیشن های دیزنی را دوست دارد؟

والت دیزنی مدت هاست که از دنیا رفته است و یان شوانکمایر از این صنعت خداحافظی نموده است، اما میازاکی همچنان دنیا را با آثارش تحت تأثیر خود قرار می دهد و قرن بیست و یکم را با برخی از برترین کارهایش گلباران نموده است. میازاکی بعد رسیدن به معروفیت در دهه 1980 با کلاسیک هایی همانند نائوشیکا از دره باد (Nausicaä of the Valley of the Wind) و همسایه من توتورو (My Neighbour Totoro)، میازاکی با آثار قدرتمندی همانند شهر اشباح (Spirited Away) وارد هزاره تازه شد و صنعت انیمه را به کل عوض کرد.

او که برای شهر اشباح اسکار برترین فیلم بلند انیمیشن را دریافت کرد، تبدیل به اولین فیلم محصول استودیو جیبلی شد که یک جایزه اسکار را از آن خود کرد. میازاکی با این فیلم به معروفیت دنیای تر رسید و پیروز شد نسل تازهی از هواداران انیمه و انیمیشن را در سرتاسر دنیا به خود جذب کند، و بدین ترتیب، استودیو جیبلی را به سطوح تازه ای از پیروزیت برساند. نکته جالب توجه درباره آثار میازاکی و آنچه او را به چهره ای دنیای تبدیل کرد، این بود که آثار او با نگاهی نو و خلاقانه به قصه های فولکور، با الهام از برخی از برترین آثار استودیو دیزنی، به شکلی گریزناپذیر حال و هوای غربی داشت، و همین باعث شد به غیر از هواداران انیمه در کشور خودش، مخاطبان غربی و سایر نقاط دنیا را هم به خودش جذب کند.

هایائو میازاکی بزرگ همانند هر آنکه دستی در انیمیشن دارد یا به این حوزه علاقه مند است، یک سری انیمیشن دیزنی محبوب هم دارد. وقتی از او درباره فیلم های دیزنی محبوبش پرسیده اند، او با انیمیشن محبوب محصول 1989 پری دریایی کوچک آغاز می نماید که خودش با الهام از استودیو جیبلی و دنیای انیمه ساخته شده است؛ این را می توان از ویژگی های ظاهری آریل با چانه تیز و چشمانی بزرگ که ویژگی شاخص شخصیت های کارتونی ژاپنی است فهمید. میازاکی مشخصاً اعلام نموده است که پری دریایی کوچک محبوب ترین انیمیشن دیزنی اوست.

همان طور که کارگردانان پری دریایی کوچک ران کلمنتس و جان ماسکار با الهام از کار میازاکی انیمیشن تحسین شده خود را ساخته بودند، این فیلمساز ژاپنی هم بعدها از این انیمیشن کلاسیک دیزنی برای انیمه محصول 2008 خود پونیو روی صخره ساحل (Ponyo) الهام گرفت.

این تنها اثر میازاکی نیست که از انیمیشن های دیزنی الهام گرفته است. این استاد انیمه برای شاهکار محصول 1998 خود همسایه من توتورو از انیمیشن کلاسیک محصول 1953 دیزنی پیتر پن (Peter Pan) الهام گرفته بود. پیتر پن دومین انیمیشن دیزنی محبوب میازاکی است. به طور ویژه، سکانس های پرواز پیتر پن بود که میازاکی تحسین می کرد و از آن ها برای صحنه های مشابهی در همسایه من توتورو الهام گرفت، آنجا که شخصیت های اصلی در آسمان شب شناورند.

گفتنی است که هر دوی این انیمیشن های محبوب دیزنی میازاکی با سبک دستی به یادماندنی دیزنی ساخته شدند. میازاکی که از انیمیشن تولیدشده از طریق هوش مصنوعی بیزار است، به تازگی بعد از یک اکران گفته است: من واقعاً از این کار بدم می آید. اگر کسی می خواهد این کارهای مسخره ترسناک بسازد، بسازد. اما من هرگز از این تکنولوژی در کارهایم استفاده نخواهم کرد. شاید علت محبوبیت فراوان آثار میازاکی همین حقیقت است که میان تمام محصولاتی که با تکنولوژی های هوش مصنوعی ساخته می شوند، انیمه های زیبای او، جدای مفاهیم عمیق بشردوستانه ای که مطرح می نمایند، با دست طراحی می شوند.

منبع: faroutmagazine

منبع: دیجیکالا مگ

به "میازاکی، استاد انیمه های ژاپنی، کدام انیمیشن های دیزنی را دوست دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میازاکی، استاد انیمه های ژاپنی، کدام انیمیشن های دیزنی را دوست دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید