موزه تنبور در کرند غرب ایجاد می گردد

به گزارش وبلاگ بهابادی، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، موزه تنبور در کرند غرب ایجاد می گردد.

موزه تنبور در کرند غرب ایجاد می گردد

جبار گوهری، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه گفت: با توجه به وجود اساتید و هنرمندان برجسته تنبور در منطقه، ایجاد این موزه با موضوع بخش خصوصی و به صورت هیات امنایی در دستور کار نهاده شد.

او اضافه نمود: این موزه قرار است از سوی سید فرشاد افضلی در فضایی به مساحت 180 متر مربع در بافت قدیم شهر کرند غرب ساخته گردد.

گوهری اظهار کرد: این موزه شامل بخش هایی از قبیل تاریخچه روایی تنبور، سازهای کهن تنبور، سازهای واجد ارزش هنری، تنبور ملل، نمایش مراحل ساخت تنبور کاسه ای و ترکه ای، موسیقی معنوی، استدیو ضبط و هنرمند سرا است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه تاکید نمود: در راستا ساخت این موزه از متخصصین، معتمدان، هنرمندان و خیران دلسوز این شهرستان استفاده می گردد.

شهرستان دالاهو در دی 1399 به عنوان شهر ملی ساخت تنبور در لیست شهرهای ملی کشور به ثبت رسید. با وجود اینکه تنبور در دنیا به عنوان یک ساز کاملا ایرانی شناخته می گردد، تا به امروز این ساز در سازمان دنیای یونسکو به نام ایران به ثبت نرسیده است.

یک استاد و نوازنده پیشکسوت از ثبت ملی ساز تنبور به عنوان اقدامی برای همدلی قوی میان اهالی فرهنگ یاد کرد و خواهان ثبت آن در یونسکو به منظور معرفی موسیقی اصیل ایرانی به دنیایان شد.

یحیی رعنایی چندی پیش در آیین رونمایی از آلبوم موسیقی مقامات کهن تنبور در فرهنگسرای سرو تهران گفت: امیدوارم با ثبت دنیای ساز تنبور بتوانیم این ساز را به دنیا معرفی نموده و اثبات کنیم که این موسیقی متعلق به ایران است.

تنبور یکی از قدیمی ترین سازهای ایران است که جنبه عرفانی و مقامی دارد. این ساز از 13 تا 14 پرده تشکیل شده است و جنس کاسه و صفحه آن از چوب توت و دسته اش از چوب گردو ساخته می گردد.

براساس یافته های باستان شناسان از جمله مجسمه تاریخی کشف شده در شوش، میتوان ادعا کرد که این ساز قدمتی 6 هزار ساله دارد.

منبع: همگردی

به "موزه تنبور در کرند غرب ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه تنبور در کرند غرب ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید