مهیب ترین مار زنده در کره زمین، 5 ماری که پرواز می نمایند!

به گزارش وبلاگ بهابادی، بیش از 3000 گونه مار در این سیاره وجود دارد و آنها در همه جا به جز قطب جنوب، ایسلند، ایرلند، گرینلند و نیوزلند یافت می شوند. حدود 600 گونه سمی هستند و تنها حدود 200 - هفت درصد - قادر به کشتن یا زخمی کردن قابل توجه یک انسان هستند.

مهیب ترین مار زنده در کره زمین، 5 ماری که پرواز می نمایند!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بهابادی، مارهای غیر سمی که از مارهای بی ضرر تا مار پیتون نه چندان بی ضرر را شامل می گردد، قربانیان خود را با بلعیدن زنده یا منقبض کردن آنها تا حد مرگ می فرستند. تقریباً همه مارها چه با زهر زدن و چه با فشار دادن، غذای خود را به طور کامل می خورند، گاهی اوقات به طور شگفت انگیزی.

بیشتر بخوانید:

نیویورک آنقدر سنگین شده که آغاز به غرق شدن نموده!

به روزرسانی فوری امنیتی سامسونگ؛ کدام تلفن همراه رخنه امنیتی دارد؟

تقریباً همه مارها پوشیده از فلس هستند و به عنوان خزندگان، خونسرد هستند و باید دمای بدن خود را از بیرون تنظیم نمایند. فلس ها چندین هدف را دنبال می نمایند: آنها رطوبت را در آب و هوای خشک به دام می اندازند و با حرکت مار اصطکاک را کاهش می دهند. چندین گونه از مارها کشف شده است که بیشتراً بدون فلس هستند، اما حتی آن ها نیز روی شکم خود فلس دارند.

مارها بعلاوه دارای زبان های چنگالی هستند که با تکان دادن آن به جهات مختلف اطراف خود را بو می نمایند. این به آنها امکان می دهد متوجه شوند که خطر یا غذا در این نزدیکی است.

مارها چندین راه دیگر برای تشخیص میان وعده دارند. روزنه هایی به نام سوراخ گودال در جلوی چشم آنها گرمای ناشی از طعمه های خونگرم را حس می نمایند و استخوان های آرواره های پایینی آنها ارتعاشات جوندگان و دیگر حیوانات در حال حرکت را دریافت می نمایند. وقتی مارها طعمه را می گیرند، می توانند حیواناتی را تا سه برابر بزرگتر از پهنای سرشان بخورند، زیرا آرواره پایینی آنها از آرواره بالایی آنها جدا می گردد. هنگامی که طعمه در دهان مار قرار می گیرد، به وسیله دندان هایی که به سمت داخل هستند، در جای خود نگه داشته می گردد و آن را در آنجا به دام می اندازد.

حدود یک بار در ماه مارها پوست خود را می ریزند، بیشتر مارها تخم می گذارند، اما بعضی از گونه ها - مانند مارهای دریایی - بچه زا هستند.

تقریباً صد گونه مار وجود دارد که در لیست قرمز IUCN به عنوان در معرض خطر انقراض لیست شده اند که معمولاً به علت از بین رفتن زیستگاه ناشی از توسعه است.

در اینجا یک واقعیت برای ایجاد احساس ناراحتی در افعی هراس وجود دارد: پنج گونه مار می توانند پرواز نمایند.

بیشتر مارها در خشکی زندگی می نمایند، اما حدود 70 گونه مار در اقیانوس هند و اقیانوس آرام زندگی می نمایند. مارهای دریایی و پسرعموهایشان، کریت ها، بعضی از سمی ترین مارهایی هستند که وجود دارند، اما تهدید کمی برای انسان ها به شمار می روند زیرا خجالتی و ملایم هستند و دندان های نیش آن ها برای آسیب رساندن بسیار کوتاه است.

از آرواره های انعطاف پذیر باورنکردنی گرفته تا ردیف هایی از دندان های تیز، طیف وسیعی از ویژگی های چشمگیر، مار پیتون را به یکی از مهیب ترین شکارچیان طبیعت تبدیل می نماید.

منبع: نشنال جئوگرافیک

227227

منبع: خبرآنلاین

به "مهیب ترین مار زنده در کره زمین، 5 ماری که پرواز می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهیب ترین مار زنده در کره زمین، 5 ماری که پرواز می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید