سایبرنایف، افقی تازه در درمان سرطان

به گزارش وبلاگ بهابادی، سایبر نایف یا چاقوی سایبری نامی است که بر روی پیشرفته ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در جهان نهاده اند. در واقع این پدیده نوین ، که به تازگی به جهان پزشکی معرفی شده، کارنامه ارزشمندی را در درمان سرطان های مختلف ، به نمایش گذاشته است.

سایبرنایف، افقی تازه در درمان سرطان

سایبرنایف، افقی تازه در درمان سرطان

سایبر نایف یا چاقوی سایبری نامی است که بر روی پیشرفته ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در دنیا نهاده اند. در واقع این پدیده نوین ، که به تازگی به دنیا پزشکی معرفی شده، کارنامه ارزشمندی را در درمان سرطان های مختلف ، به نمایش گذاشته است. قبل از معرفی این تکنولوژی بهتر است ذکر گردد که رادیو سرجری یا جراحی رادیویی کاملا با رادیوتراپی فرق میکند و در دو دسته کاملا متفاوت قرار دارند. رادیو سرجری قابلیتی کاملا شبیه جراحی واقعی دارد با این تفاوت که عمل جراحی به صورت بسته صورت میگیرد و تومور های سرطانی در نقاط مختلف بدن با دقتی بسیار بالا مورد حمله قرار گرفته و از آسیب به بافت های سالم خوداری میگردد و بیمار بعد از پایان جراحی رادیویی میتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد .

با وجود اینکه در بیش از 17 کشور دنیا و 150 مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده میگردد اما در ایران پزشکان آشنایی چندانی با این تکنولوژی ندارند.

سایبرنایف همکنون تنها روباتی است که قابلیت شگفت انگیزی در درمان تومورهای بسیار حساس از جمله مغز ، نخاغ و ستون فقرات ، پانکراس ، پروستات ، ریه و ... دارد .

نکته قابل توجه در اینجاست که طی مراحل ساخت این روبات، دانشگاه استفورد از شرکت بی ام و برای ساخت بازوی روباتیک این دستگاه کمک گرفت تا بتواند پرتوهای انرژی پر قدرت را از جهات مختلف به محل دقیق تومور ارسال کند.

با این تکنولوژی همکنون بسکمک از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید درمانی برای آنها وجود نداشته قابلیت درمان پیدا کرده است و قطعا جایگزین بسیار مناسب تری برای عمل های جراحی باز است . همچنین در بسکمک از انواع سرطان ،تومور در نقطه ایی همانند ساقه مغزواقع است که دست جراح به آن نمیرسد و حال آنکه با سایبرنایف اینگونه تومورها قابل درمان میباشند

سایبرنایف چگونه عمل میکند ؟

از بیمار دو روز قبل از آغاز درمان با سایبرنایف ام آر آی تهیه میگردد و اطلاعات مربوطه به سیستم کامپیوتری سایبرنایف داده میگردد . در این مرحله از طریق متخصصین در بخش فیزیک پزشکی برنامه ریزی جهت نابود سازی تومور سرطانی صورت میگیرد . این مرحله بسته به شکل و نوع تومور حدود 24 ساعت زمان میبرد .

لازم به ذکر است اتاقی که روبات سایبرنایف در آن قرار گرفته است دارای دیواره های مخصوص سربی و همچنین تقریبا سرد است که به بیمارتوصیه میگردد لباس کافی همراه داشته باشد .

در این قسمت بیمار به اتاق سایبرنایف منتقل شده و میتواند در حالی که به آرامی بر روی تخت درازکشیده و موسیقی گوش میدهد مورد جراحی بدون درد قرار بگیرد و تنها نظاره گر حرکت روبات در اطراف تومور سرطانی باشد . روبات سایبرنایف بسته به نوع تومور از صدها جهت مختلف و با قدرت بسیار بالا تومور را هدف قرار میدهد بدون اینکه به بافتهای سالم صدمه ایی وارد کند .

سایبرنایف همچنین قابلیت ردیابی همزمان را داراست بدین معنی که با حرکت بیمار از کار می ایستد و همچنین برای درمان تومور ریه، خود را با تنفس بیمار هماهنگ میکند و دیگر بیمار نیازی به نگه داشتن نفس خود ندارد . .

بسته به نوع تومور و مقدار پیشرفتگی آن بین 3 تا 10 جلسه برای درمان تومور زمان نیاز است که میتواند در روزهای متوالی انجام گردد .

مراکز مجهز به سایبرنایف :

همکنون بسکمک از مراکز پیشرفته درمان سرطان در دنیا به سایبرنایف مجهز است که البته بسکمک از آنها در آمریکا و اروپا پراکنده میباشد . بیمارستان فوق تخصصی سرطان بیکن در مالزی با سرمایه گذاری بسیار خوبی این دستگاه پیشرفته را که حدودا ده میلیارد تومان قیمت دارد خریداری کرده و امکانات خوبی هم برای بیماران فارسی زبان خود در نظر گرفته همچنین قیمت هایی که برای درمان با سایبرنایف مشخص شده به نسبت دیگر کشورهای دنیا مناسب تر است .

منبع:pezeshki.net

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :omid-a98

منبع: راسخون

به "سایبرنایف، افقی تازه در درمان سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایبرنایف، افقی تازه در درمان سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید