راهکار های خانگی برای رفع سرفه های مزمن

به گزارش وبلاگ بهابادی، بیماری هایی همچون آسم، سینوزیت، آلرژی های فصلی، بازگشت غذا از مری به معده، تماس با دود سیگار، وجود جسم خارجی در ریه، نوعی نقص ایمنی، اختلالات و تومور های ریه و مصرف بعضی از دارو ها و آلودگی هوا با سرفه طولانی مدت خود را نشان می دهند؛ اما راه حل برطرف شدن این مشکل چیست؟

راهکار های خانگی برای رفع سرفه های مزمن

سرفه مزمن گاه می تواند منجر به استفراغ، افسردگی و در موارد حادتر شکستگی دنده ها شود. این نوع سرفه با عنوان سرفه بیش از هشت هفته در بزرگسالان و بیش از 4 هفته در بچه ها تعریف شده است. این عارضه می تواند با سایر علائم رخ دهد. علائمی از قبیل آبریزش یا گرفتگی بینی، احساس مایع پشت گلو، گلو درد مکرر، گرفتگی صدا، خس خس سینه و تنگی نفس، سوزش سر دل یا ترش مزه بودن دهان و در موارد نادر سرفه خونی رخ دهد.

اگر برای هفته ها سرفه همراه با خلط یا خون داشتید و اگر این سرفه ها باعث بروز اختلالات خواب در شما شد یا زندگی اجتماعی و شغلی شما را مختل کرد، باید به پزشک مراجعه کنید.

سرفه های گاه به گاه، طبیعی هستند و به خارج شدن مواد و ترشحات از ریه ها کمک کرده و مانع بروز عفونت می شوند، اما سرفه ای که هفته ها باقی بماند در نتیجه یک مشکل زمینه ای شامل موارد زیر است:

- ترشحات پشت حلق: علت این ترشحات شامل آلرژی، رینیت غیر آلرژیک فصلی، التهاب حلق و حنجره و سینوزیتیس است. این ترشحات رسپتور های حلق را تحریک کرده و سرفه تولید می شود. به این سرفه ها سندرم سرفه راه های هوایی فوقانی نیز می گویند.

- آسم: سرفه های مربوط به آسم در رفت و آمد با تغییرات فصلی هستند و معمولا بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، در تماس با هوای سرد و یا در معرض مواد شیمیایی وخیم تر می شوند.

- بیماری ریفلاکس معده به مری: در این بیماری اسید معده منجر به سرفه مزمن می شود.

- عفونت ها: سرفه می تواند پس از علائم سرماخورگی، آنفلوآنزا، ذات الریه و عفونت های دیگر دستگاه تنفسی فوقانی رخ دهد.

- دارو های فشار خون: این دارو ها باعث ایجاد سرفه مزمن در برخی افراد می شوند.

- برونشیت مزمن: این التهاب به مدت طولانی منجر به گرفتگی، تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه می شود. اغلب افراد مبتلا به برونشیت مزمن افراد سیگاری فعلی یا سابق هستند.

سیگاری های فعلی یا سابق بیشتر در معرض سرفه های مزمن هستند. قرار گرفتن در معرض دود و سیگاری های دست دوم نیز دچار سرفه و آسیب های ریوی می شوند.

آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها، دارو های ضد آسم، آنتی بیوتیک ها، مسدود کننده های اسید، سرکوب کننده های سرفه، از جمله دارو هایی هستند که ممکن است برای کاهش سرفه های مزمن تجویز شوند.

راهکار هایی برای مراقبت های داخل خانه

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در بسکمک از موارد اقدامات شما در خانه می تواند به کاهش سرفه مزمن کمک کند.

- اجتناب از مواد حساسیت زا: اگر سرفه مزمن دارید سعی کنید از تحریک کننده هایی که باعث بدتر شدن سِیر سرفه می شوند مانند عطر یا مواد پاک کننده شیمیایی دوری کنید.

- ترک سیگار: شایع ترین علت برونشیت مزمن سیگار است که منجر به تحریک ریه ها شده و سرفه را وخیم تر کند.

- کاهش ریفلاکس: خوردن وعده های غذایی کوچکتر و بالا نگه داشتن سر هنگام خواب از بروز ریفلاکس و سرفه های ناشی از آن پیشگیری می کند.

از خوردن مایعات سرد بخصوص پس از خواب باید خودداری کرد و بهتر است از مصرف غذا های سرخ شده و با ترکیبات اسیدی مثل ترشی در زمانی که فرد دچار سرفه است، خودداری شود.

توصیه می شود از بخور استفاده کنید تا هوا مرطوب شده و مسائل تنفسی کمتر شود. همچنین در صورت آلودگی هوا پیشنهاد می شود اقدام به شست و شوی بینی و انجام بخور با آب ساده بعد از بازگشت به منزل اقدام کنید.

منبع: فرارو

به "راهکار های خانگی برای رفع سرفه های مزمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار های خانگی برای رفع سرفه های مزمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید