گرفتگی عضلات نشانه کمبود این ویتامین است!

به گزارش وبلاگ بهابادی، تابه حال شده که در هنگام راه رفتن به ناگهان عضلات شما به خصوص عضلات پای شما بگیرد؟ با درد ناشی از آن چگونه کنار آمده اید؟ تابه حال با این سوال روبرو شده اید که گرفتگی عضلات در اثر کمبود چه ویتامینی در بدن رخ می دهد؟

گرفتگی عضلات نشانه کمبود این ویتامین است!

گرفتگی عضلات که معمولا به صورت ناگهانی هم اتفاق می افتد یکی از دردناک ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هرکسی در هرجایی و در هر موقعیتی رخ دهد. وبلاگ بهابادیمگ در این مقاله به آنالیز علت این قضیه پرداخته است، با ما همراه باشید.

اسپاسم عضلانی چیست؟

اسپاسم عضلانی یا گرفتن عضلات به خصوص گرفتن عضلات پا بیماری رایجی است که اغلب اوقات برای خیلی ها پیش می آید. بیشتر مواقع این گرفتگی با درد شدیدی که دارد در هنگام شب به خصوص در خواب اتفاق می افتد.

اسپاسم عضلانی به وضعیتی گفته می گردد که عضلات به طور ناگهانی و بدون کنترل ارادی تنگ شده یا به شدت منقبض می شوند و معمولا با درد بسیار شدیدی همراه است. هرچند این اتفاق در مدت کوتاهی رخ می دهد؛ اما بسیار آزاردهنده است. اسپاسم عضلانی بیشتر در عضلات پا، ران، پشت، شانه و گردن رخ می دهد.

علت گرفتگی عضلات چیست؟

عوامل مختلفی می توانند به اسپاسم عضلانی منجر شوند که معمولا کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نقش بسیار پررنگی در این اتفاق دارند.

تنش عضلانی

تنش و تنگی عضلات به علت فعالیت های ورزشی سنگین، بدون استراحت کافی، آموزش نادرست و یا کارهای جسمانی سنگین ایجاد می گردد.

کمبود مواد مغذی و معدنی

کمبود پتاسیم، منیزیم، کلسیم و بعضی ویتامین ها می تواند باعث اسپاسم عضلانی گردد. حتی تغییر در تراز الکترولیت ها مثل پتاسیم و سدیم می تواند به اسپاسم عضلانی شدید در بدن منجر گردد.

دلایل ژنتیکی

اسپاسم عضلانی می تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد. گرفتگی های مکرر عضلات در بعضی افراد کاملا علت ژنتیکی و مادرزادی دارد.

کمبود آب

کمبود آب می تواند باعث خشکی و تنش عضلات گردد.

عوامل روان شناختی

استرس، اضطراب و خستگی روحی از دیگر عوامل تاثیرگذار در تنش و اسپاسم عضلانی هستند. فشارهای عصبی اسپاسم عضلانی را بسیار افزایش می دهد.

کمبود خواب

کمبود خواب و استراحت ناکافی نیز می تواند از دیگر عوامل تنش و اسپاسم عضلانی باشد.

کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات می گردد؟

این یک سوال پرتکرار و رایج است که فکر خیلی از مردم را درگیر نموده است. نقش بسیار پررنگ کمبود مواد مغذی و معدنی و انواع ویتامین ها در اسپاسم عضلانی تایید شده است. اما کمبود چه ویتامین هایی موجب این بیماری دردناک ناگهانی می گردد؟ ویتامین های خانواده B به خصوص کمبود ویتامین B12 و B6 و بعلاوه ویتامین D منجر به اسپاسم عضلانی می شوند. کمبود ویتامین B12 باعث توهم و هذیان هم می گردد.

برای گرفتگی عضلات چه بخوریم؟

کلم، بروکلی و اسفناج به خاطر داشتن منابع غنی از کلسیم و منیزیم به پیشگیری از اسپاسم عضلانی یاری می نمایند. بعلاوه موز، سیب زمینی شیرین، آووکادو، لوبیا و عدس، خربزه و طالبی و هندوانه، انواع سبزی های تیره رنگ و شیر از جمله مواد غذایی هستند که به خاطر داشتن انواع ویتامین ها و کلسیم و پتاسیم و منیزیم فراوان به جلوگیری و درمان اسپاسم عضلانی یاری می نمایند.

قرص گرفتگی عضلات

از آنجایی که اسپاسم عضلانی درد بسیار زیادی دارد و گاهی مدت زمان زیادی نیز طول می کشد تا فرد از این درد رها گردد، پزشکان معمولا قرص شل نماینده عضلات را برای بیمار تجویز می نمایند.

متوکاربامول رایج ترین دارویی است که برای درمان گرفتگی عضلات تجویز می گردد. این دارو تاثیر زیادی بر انقباضات غیرارادی عضلات دارد و اسپاسم کمر، گردن درد و درد آرتروز را تسکین می دهد.

سخن آخر

گرفتگی عضلات دردی است که ناگهان به سراغ فرد می آید و تنها برای دقایقی طول می کشد. اگر اسپاسم عضلانی شما حادتر باشد و برای روزهای بیشتری طول بکشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت می توانید با خوردن انواع غذاهای مفید و مغذی و سبزی های تازه و آجیل و انواع خشکبار از بروز چنین درد ناگهانی و شدیدی جلوگیری کنید. ورزش منظم را هم از قلم نیاندازید تا عضلات شما همواره در حالت نرم و آماده باشند.

منبع: پیام دلتا

به "گرفتگی عضلات نشانه کمبود این ویتامین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرفتگی عضلات نشانه کمبود این ویتامین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید