در سفر به لهستان کجا بریم؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، لهستان (Poland) یکی از کشورهای شرقی اروپا به شمار می رود که در طول قرن ها بارها مورد حمله و نابودی قرار گرفته است اما همچنان توانسته پابرجا باقی بماند. امروزه شهرهای لهستان سعی کردند معماری قرون وسطایی خود را حفظ نمایند که مطمئنا برای گردشگران بسیار مجذوب کننده خواهند بود. در ادامه همراه با ما باشید تا به معرفی شهرها و جاهای دیدنی لهستان بپردازیم.

در سفر به لهستان کجا بریم؟

10. شهر مالبورک

Malbork

شهر قرون وسطایی مالبورک (Malbork) بیشتر به نام آلمانی خودش تحت عنوان Marienburg شناخته می شود و بیشتر شهرتش نیز به علت قلعه آن است. قلعه مالبورک در قرن سیزدهم میلادی به وسیله فرقه شوالیه های تتونیک (Knights of the Teutonic Order) به عنوان مرکز فرماندهی شان ساخته شد و بزرگترین قلعه گوتیک اروپا به شمار می رود. این قلعه از سه قلعه تشکیل شده که آن را به بزرگترین قلعه آجری دنیا تبدیل می نماید و ساخت آن حدود 230 طول کشیده است.

9. شهر لوبلین

Lublin

لوبلین (Lublin) در شرق رودخانه ویستولا (Vistula) نهاده شده و شهری باستانی است که قدمت بازار آن به قرن ششم میلادی باز می شود. از آنجا که این شهر در مرز شرقی لهستان قرار داشته، از گذشته خط مقدم دفاع از این کشور در برابر مهاجمان بوده و به همین علت نیز بارها تا مرز نابودی پیش رفته است. این شهر بعلاوه بیشترین جمعیت یهودیان لهستان را در خود جای داده و گشت و گذار در خیابان های سنگ فرش و معماری های قرون وسطایی بخش قدیمی آن از جمله کارهایی است که باید در آنجا انجام بدهید.

8. جنگل بیاوویسکا

Bialowieza Forest

جنگل بیاوویسکا (Bialowieza Forest) بخش بسیار بزرگ و به جای مانده ای از جنگل های اولیه ای است که زمانی کل اروپا را فرا گرفته بودند. این جنگل در مرز بین لهستان و جمهوری بلاروس واقع شده است و تنها مکانی است که گاومیش اروپایی در آن آزادانه زندگی می نماید. گرگ، سیاهگوش، گوزن قرمز، گراز وحشی، گوزن و آهو از جمله دیگر جانورانی هستند که در این جنگل ساکن هستند.

7. شهر تورون

Torun

شهر تورون (Torun) در کنار رودخانه ویستولا نهاده شده و بیشتر برای بازار قدیمی و تالار گوتیک خودش شهر دارد. این شهر در زمان بمباران جنگ دنیای دوم در امان بود و به همین علت نیز در آن ساختمان هایی به چشم می خورد که قدمت آن ها به زمان قرون وسطی باز می شود. بسیاری از ساختمان های این شهر همانند کلیسای جامع اس اس جان اونجلیست (Cathedral of SS. John the Evangelist) در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده اند و حتما باید از آن ها تماشا کرد.

6. پارک ملی تاترا

Tatra National Park

بازدیدنماینده ها شاهد مناظری بسیار تماشایی و خیره نماینده در پارک ملی تاترا (Tatra National Park) خواهند بود، پارکی که در مرکز و جنوب لهستان نهاده شده و در سال 1954 میلادی تاسیس شده است. بیشتر بخش های این پارک ملی را جنگل ها، مراتع و صخره های کوهستان تاترا فرا گرفته اند و در میان آن ها نیز می توان بیش از 650 غار را مشاهده کرد که 6 مورد آن به روی عموم باز هستند. درون این پارک ملی 30 دریاچه کوهستانی و بعلاوه آبشار ویلکا سیکلاوا (Wielka Siklawa) دیده می شود، آبشاری که ارتفاع آن 70 متر است.

5. شهر پوزنان

Poznan

شهر پوزنان (Poznan) از دیرباز به عنوان مرکزی دانشگاهی شناخته می شود و سومین دانشگاه بزرگ لهستان نیز در همین شهر واقع شده است. سالانه رویدادهای بین المللی متعددی همانند فستیوال بین المللی تئاتر مالت در این شهر برگزار می شوند که گردشگران بسیار زیادی را به خود جلب می نمایند. بازدید از دریاچه مصنوعی مالت نیز از جمله کارهایی است که علاقه مندان به ورزش های مختلف همانند اسکی، شنا و … می توانند انجام بدهند.

4. شهر وروکلاو

Wroclaw

شهر وروکلاو (Wroclaw) در کنار رودخانه اودر نهاده شده و بزرگترین شهر در غرب لهستان به شمار می رود که در قرن های مختلف تحت سلطه کشورهای مختلفی همانند روسیه، آلمان و بوهم بوده و از سال 1945 میلادی جزو لهستان بوده است. این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای لهستان کمتر شناخته شده اما همچنان سرشار از جاهای تماشای و مجذوب کننده است. از جمله جاذبه های این شهر نیز می توان به میدان بازار، تالار شهر قدیمی آن، کلیسای سنت الیزابت (St, Elizabeths Church) و باغ وحش آن اشاره نمود.

3. شهر گدانسک

Gdansk

شهر گدانسک (Gdansk) که به نام Danzig نیز شناخته می شود، بزرگترین شهر در شمال لهستان و بندر اصلی این کشور در دریای بالتیک به شمار می رود و از قرن دهم میلادی تا به امروز پا برجا است. این شهر در دوره های مختلف تحت مالکیت آلمان و لهستان بوده و به همین علت نیز تاثیری از هر دو کشور را می توان در آن مشاهده کرد. شهر قدیمی، جاده سلطنتی (Royal Road) و کلیسای سنت مری (St. Mary church) که بزرگترین کلیسای آجری در دنیا است، از جمله جاهای تماشای شهر گدانسک محسوب می شود.

2. شهر ورشو

Warsaw

شهر ورشو (Warsaw) مرکز لهستان است که در قرن دوازدهم میلادی تاسیس شده و در جنگ دنیای دوم نیز تقریبا تا مرز نابودی پیش رفت اما مورد بازسازی نهاده شد و امروزه به مرکزی فرهنگی و تاریخی تبدیل شده است. این شهر روزگاری به عنوان پاریس شمال شناخته می شد و در داخل آن نیز می توان جاهای تماشای مختلف و زیبایی را مشاهده کرد.

1. شهر کراکوف

Krakow

شهر کراکوف (Krakow) در قرن هفتم میلادی روستایی بیش نبوده اما امروزه دومین شهر مهم لهستان به شمار می رود که به علت فعالیت فرهنگی، مالی، دانشگاهی و هنری خود مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد و گردشگران بسیار زیادی به آنجا سفر می نمایند. این شهر در کنار رودخانه ویستولا واقع شده است و قبلا نیز مرکز لهستان بوده و از جمله جاهای تماشای آن می توان به شهر قدیمی آن اشاره نمود.

منبع: فوت و فن / touropia.com

به "در سفر به لهستان کجا بریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به لهستان کجا بریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید