داستان متفاوت ترین چنار تهران، ماجرای چهل چنار چه بود؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، داستان زنده ماندن چنار منحصر به فرد محله اوین با آن شکل و شمایل خاصش، شنیدنی است؛ شبیه داستان هایی است که مادربزرگ ها برای نوه ها تعریف می نمایند تا با شنیدن این قصه درس صبر و مقاومت یاد بگیرند.

داستان متفاوت ترین چنار تهران، ماجرای چهل چنار چه بود؟

به گزارش همشهری آنلاین، 4 قرن پیش بود که در آبادی اوین جوانه زد و شد یکی از قدیمی ترین ساکنان این آبادی شمیران. هنوز چنار عجیب و غریب محله اوین، مثل چند دهه گذشته نقطه کانونی این محله و یکی از نماد های هویتی آن است.

از آن نماد هایی هم محل قرار و دار و گشت گذار اهالی اوین است و هم شاخصی برای نشانی دادن. از همین رو پیدا کردن این چنار متفاوت در اوین کار سختی نیست. نشانی اش را از هر کدام از اهالی محله که بخواهید راه را نشان تان می دهند. نامش را 13 چنار گذاشته اند. نامی متفاوت که هویتی خاصی به هم به این درخت منحربه فرد بخشیده است. به درخت که می رسیم هنوز راسخ و سرحال ریشه در خاک دارد. تنه هایش دل آسمان را شکافته اند و برگ هایش، چون سایبانی سترگ به محیط اطراف را به استراحتگاه گردشگران تبدیل نموده است.

13 چنار چطور رویید؟

برای رمزگشایی از نام این درخت متفاوت کار سختی پیش رو نداریم. کافی است کمی از درخت فاصله بگیریم و به تنه های تنومند آن خیره شویم. 13 چنار، 13 تنه دارد که ظاهری متفاوت به آن بخشیده است. بازار عکس های یادگاری پای این درخت هم داغ است. تنه ها همانند سر های اژد ها از هر سو به آسمان رفته و چشم انداز ای تماشایی برای بازدیدنمایندگان ساخته اند. اما این تمام ماجرای محبوبیت 13 چنار میان اهالی اوین نیست. 13 چنار علاوه بر ظاهر متفاوتش، در خاطره مشترک چند نسل از اهالی اوین هم جا دارد و با تاریخ و هویت این آبادی شمیران پیوند خورده است. داستان این چنار را اهالی قدیمی اوین سینه به سینه نقل نموده اند و روایت های مختلفی از ماجرای چگونگی روییدن این 13 تنه تعریف می نمایند. علیرضا زمانی تهران شناس، قصه 13 چنار اوین را چنین روایت می نماید: ماجرا به حدود دو قرن پیش برمی گردد. وقتی به دلیلی تنه این چنار را قطع می نمایند، از محل قطع تنه 13 شاخه تازه جوانه می زند و این 13 شاخه به مرور زمان می شوند 13 تنه این چنار متفاوت که جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

پاچنار اوین کجا بود؟

محله اوین یک چنار خاطره انگیز دیگر هم داشت که اکنون جز یک تنه خشکیده در حوالی میدانگاه محله نشانی از آن باقی نمانده است. زمانی ادامه می دهد: اوین چنار دیگری داشت با قدمت بیشتر و تنومندتر از 13 چنار. چناری دو شاخه که در مرکز آبادی اوین قرار گرفته بود و اهالی آبادی با آن خاطره ها داشتند. متاسفانه آن چنار کهنسال در دهه 20 قطع شد و اکنون اهالی اوین به محدوده ای که آن چنار قرار داشت پاچنار می گویند.

شهر چهل چنار ها

با وجود اینکه 13 چنار محله اوین یکی از متفاوت ترین چنار های تهران است، اما این شهر چنار های دیگری هم شبیه به این درخت دارد که به اصطلاح به آن ها چهل چنار می گویند. زمانی در این باره می گوید: ویژگی منحصربه فرد چنار این است که به دلایل مختلفی مثل قطع شدن تنه اصلی، شاخه هایی از آن جوانه می زند که در نهایت منجر به روییدن تنه های تازه می گردد. در تهران علاوه بر 13 چنار محله اوین، چنار های دیگری هم وجود دارد که تنه های فراوان دارند. به این چنار ها چهل چنار می گویند. اصطلاحی که به تنه های فراوان این درخت اشاره دارد. چنار هفت شاخه سوهانک نیز از این دست چنارهاست.

منبع: فرارو

به "داستان متفاوت ترین چنار تهران، ماجرای چهل چنار چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان متفاوت ترین چنار تهران، ماجرای چهل چنار چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید