اسکوچیچ: ایرانی ها مهمان نواز هستند، ذهنیت منفی درباره این کشور به دلیل نادانی است

به گزارش وبلاگ بهابادی، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: در کشور های زیادی کار نموده ام، اما ایرانی ها مهمان نواز ترین مردمی هستند که با آن ها ارتباط داشته ام.

اسکوچیچ: ایرانی ها مهمان نواز هستند، ذهنیت منفی درباره این کشور به دلیل نادانی است

به گزارش ، دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در گفت و گویی تفصیلی با روزنامه وچرنی کرواسی به سوال های زیادی جواب داده است که بخشی از آن را در زیر می خوانید.

چگونه به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شدید؟

من سال ها است عملکرد خوبی در ایران دارم. فکر می کنم در درجه اول به این دلیل که شناخت خوبی نسبت به فوتبال ایران داشتم سرمربی این تیم شدم.

چند سال است که در ایران زندگی می کنید؟

من 5 سال است در شمال و جنوب ایران زندگی کردم. قبل از آن در کویت و عربستان سعودی به عنوان مربی کار نموده و در امارات هم بازی کردم. خاورمیانه را می شناسم. ذهنیت های زیادی درباره ایرانیان وجود دارد، اما این موارد به دلیل نادانی و از روی دستکاری های زیاد و شایعه پراکنی است که با انگیزه های سیاسی و فشار های غیر مرتبط به وجود آمده است. ایرانیان مردم شگفت انگیزی هستند. در ایران ماشین هایی می بینید که در کرواسی مثل آن ها را باید در خواب بینید. رستوران ها همواره پر است و مردم برای جا پیدا کردن در رستوران ها صف می کشند. موسیقی در همه جا است. فکر نمی کنم مردم جهان ایرانیان را به اندازه کافی بشناسند و من از این موضوع بسیار متاسفم چرا که این کشور تاریخ بسیار خوبی دارد. مدتی قبل در دفتر سفیر کرواسی در تهران بودم و او درباره مسائل مشترک بین کروات ها و ایرانی ها به من گفت. در اینجا احساس خوبی دارم. ایران عادی ترین کشور جهان است.

با این شرایط زندگی در ایران را دوست دارید؟

می توانم بگویم که به دور جهان سفر نموده ام، اما ایران مهمان نواز ترین کشوری است که من در آن حضور داشته ام. این موضوع را به دلیل اینکه اکنون در ایران هستم نمی گویم چرا که واقعا این حرف درست است. در ایران مردم شما را به راحتی می پذیرند. من مسئله ای ندارم. در اینجا احساس امنیت دارم. من به زندگی ایرانی ها عادت نموده ام. فقط شاید ترافیک برای من مشکل ساز باشد مثل فوتبال ایران که آن هم تا حدی شبیه ترافیک یا هرج و مرجی سازمان یافته است.

غذای ایرانی ها را دوست دارید؟

در ایران ارتباط زیادی با کباب وجود دارد و گوشت زیادی خورده می گردد. هرچند هیچ چیز نمی تواند جایگزین غذای کروات ها باشد، زیرا انتخاب های بیشتری داریم، اما غذا ها در ایران هم خوب است. من عادت نموده ام و مسئله ای ندارم.

از شما به عنوان سرمربی تیم ملی ایران چه انتظاراتی وجود دارد؟

شرط نخست راه یابی تیم ملی ایران به جام جهانی است. این تیم در شرایط سخت و سختی قرار گرفته است چرا که قبل از ورود من در 2 بازی مهم مقابل بحرین و عراق مغلوب گشت، اما امیدوارم همه چیز خوب گردد و نتیجه خوبی کسب کنم.

در این مدت سخت کار نموده اید؟

ما زمان زیادی نداریم. در 2 - سه روز بازی های زیادی را تحلیل کردم. من قبلا تصویری واضح داشتم و اکنون کمی عمیق تر تجزیه و تحلیل می کنم، زیرا اکنون این کار من است. هر روز ساعت 12 و یک بعد از ظهر تجزیه و تحلیل می کنم و از قبل تصویری واضح تر دارم. سوال اینجا است که درباره چه چیزی تصمیم می گیریم؟ می دانیم کجا خوب هستیم و بدی کارمان کجا است. اکنون در جستجوی راهکار برای تقویت نقاط قدرت و از بین بردن نقاط ضعف هستیم.

آیا از تیم رتبه چهارمی جدول لیگ برتر ایران به تیم ملی این کشور رفتید؟

بله. من در صنعت نفت آبادان بودم که پیش از این چنین جایگاهی نداشت. ضمن اینکه در سایر تیم های ایرانی که کار کردم هم بهترین نتایج تاریخ آ ن تیم ها را کسب کردم.

شما اولین بازیکن کروات هستید که پس از استقلال این کشور از یوگسلاوی به خارج از کشور رفتید؟

من در دوران جنگ و سال 1992 از کرواسی رفتم. آن موقع همچنان فدراسیون فوتبال یوگسلاوی وجود داشت و هر بازیکنی از کشور خارج می شد می توانست از او درخواست غرامت کند. من به عنوان فردی کروات که تمام زندگی ام را همراه با خانواده در آنجا گذرانده ام، تصمیم نگرفتم از باشگاه ریه کا به لاس پالماس اسپانیا بروم بلکه بیش از 25 روز صبر کردم یوفا فدراسیون فوتبال کرواسی را به رسمیت بشناسد و سپس به اسپانیا بروم. من اولین بازیکن کروات بودم که انتقال من به کشور دیگری انجام شد و حتی نزدیک بود در این موضوع ناکام بمانم. حتی یادم می آید در آن موقع بعضی مردم اسپانیا تصور می کردند کرواسی در کشور روسیه است. به همین دلیل تصور می کنم نقش ورزش در اینکه کرواسی به عنوان یک کشور مستقل شناخته گردد، بسیار مهم بوده است.

آیا لیگ کرواسی را پیگیری می کنید؟

باید اعتراف کنم به تازگی پیگیر بازی های لیگ کرواسی نبوده ام چرا که کار های زیادی انجام داده ام. فقط وقتی دربی ها و بازی های اروپایی انجام می گردد یا ریه کا بازی دارد آن ها را دنبال می کنم. البته در لیگ قهرمانان اروپا هم ملاقات های دینامو را دنبال کردم. گاهی اوقات زمان برای دیدن بازی ها وجود ندارد.

می دانید در فوتبال کرواسی چه اتفاق هایی می افتد؟

فوتبال کرواسی استعداد زیادی دارد اگر چه سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت ها نداریم. اگرچه کرواسی کوچک است، اما کشوری فوتبالی داریم. فکر می کنم همه چیز باید در سطح بسیار بزرگتری باشد. خوب کار می کنیم و مربیان خوبی داریم. بازیکنان خوبی هستیم و کشوری هستیم که فوتبال در خون مردم آن است. مهمتر از همه، ما یک شخصیت قوی داریم که دوست دارم به ایرانی ها منتقل کنم. من دوست دارم این روحیه را به بازیکنان ایرانی منتقل کنم تا مانند کروات هایی که برای تیم ملی خود بازی می نمایند، بازی نمایند.

چه تفاوتی بین سبک بازی ایرانی ها با کروات وجود دارد. آیا ایرانی ها بازیکنان با کیفیتی هستند؟

بله ایرانی ها کیفیت دارند چرا که بهترین تیم ملی آسیا هستند و 2 بار متوالی به جام جهانی صعود نموده اند. ایران شرایط امیدوار نماینده ای دارد و مردم این کشور عاشق فوتبال هستند. همین موضوع کار زیادی را می طلبد و کار های زیادی در تیم ملی ایران وجود دارد.

فکر می کنید با جدایی زوران مامیچ و آمدن نناد بژلیکا چه تغییری در شرایط دینامو ایجاد می گردد؟

مامیچ مربی اصلی تیم بود. من از شرایط دینامو به اندازه کافی اطلاع ندارم و در امور داخلی این باشگاه دخالت نمی کنم. بژلیکا هم باتجربه و بسیار با انگیزه است. فکر می کنم ورودش به دینامو بسیار عالی است.

چه اتفاقی برای تیم ریه کا می افتد؟

من به عنوان یک مرد اهل ریه کا فقط از این موضوع که این باشگاه از مسائل رنج می برد ناراحت شدم. اگرچه در سال های اخیر موفقیت های زیادی کسب نموده است بازیکنان ریجکا غفلت می نمایند که به نظر من برای این باشگاه خوب نیست. برای یک باشگاه، به دلیل هویت، داشتن بازیکنان محلی مهم است.

ارتباط تان با زلاتکو دالیچ، سرمربی تیم ملی کرواسی چگونه است؟

مقابل دالیچ بازی نموده و او را به خوبی می شناسم، اما هیچ ارتباطی با زلاتکو ندارم و نمی توانم او را ببینم. البته بی شک از دالیچ و تیم ملی کشورم حمایت می کنم.

تیم ملی کرواسی را دنبال می کنید؟

ما کار های بزرگی انجام داده و از سطح یک تیم متوسط خارج شده ایم. این موضوع هم برای دولت کرواسی و هم برای شناخت بیشتر جهان از کشور ما خوب بوده است.

به نظر شما آیا لوکا مودریچ امروز در فوتبال جهان از داور شوکر و زوانیمیر بوبان شناخته شده تر است؟

امروزه مودریچ یکی از سرشناس ترین چهره های کرواسی است. نیازی به صحبت درباره بازی او در رئال مادرید و تیم های بزرگ دیگر نیست. مودریچ به اعتبار ورزش کشورمان یاری می نماید. همواره می گویم کرواسی با استفاده از ورزش کار های زیادی انجام داده است.

آیا ایرانی ها استادیومی ملی دارند؟

من هوادار استادیوم ملی هستم، اما فدراسیون همواره زمین تمرین، استادیوم هایی که هزینه خودشان را تأمین می نمایند تهیه می نماید. مسائل زیادی در ایران وجود دارد و تمام باشگاه ها زیرساخت های ضعیفی دارند. بار ها به من گفته اند که سلام. دوباره به یک محل عجیب و غریب می روی. وقتی به استادیوم ها نگاه می کنید، این عجیب و غریب بودن را می بینید. با نگاه به استادیوم آزادی، استادیومی قدیمی را می بینید. در ایران استادیوم های جدیدی در شهر هایی مانند اصفهان، مشهد و اهواز ساخته شده است که استادیوم های خیلی خوبی هستند.

نظرتان درباره استفاده از VAR برای قضاوت بازی های فوتبال چیست؟

من بار ها داوری های بدی را در زمان سرمربیگری ام در ریه کا تجربه کردم و امیدوارم با استفاده از VAR اشتباهات به حداقل برسد. هرچند با این سیستم بعضی از ویژگی های ذاتی فوتبال از بین می رود. مثل اینکه وقتی گلی به ثمر می رسد و بازیکنان شادی می نمایند لحظاتی بازی به دلیل آنالیز صحنه گل متوقف می گردد، اما از سوی دیگر تصمیم های بد، گل های ناعادلانه و امتیاز از دست دادن به دلیل اشتباه داوری از بین می رود.

در صورت دریافت پیشنهاد از یکی از تیم های هایدوک، ریه کا و دینامو زاگرب حاضر هستید برای مربیگری به کرواسی بازگشت؟

2 بار مربی ریه کا بودم. اکنون خودم را در فوتبال کرواسی نمی بینم. شاید یک روز برگردم. البته با توجه به تجربه ای که کسب نموده ام خواهان یک موقعیت در ریه کا هستم. این باشگاه را دوست دارم و با آن بزرگ شده ام. مدتی دیگر خودم را در موقعیت جدیدی با ریه کا می بینم، اما آن روز هنوز خیلی دور است. انسان همواره برای بهتر بودن کوشش می نماید. خودم را با کسی مقایسه نمی کنم بلکه خودم را با گذشته ام مقایسه می کنم. هدف من این است هر روز بهتر از روز قبل باشم. بالاترین ارزش و کیفیت هر انسانی این است که تغییر کند. سعی می کنم خودم را تغییر دهم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اسکوچیچ: ایرانی ها مهمان نواز هستند، ذهنیت منفی درباره این کشور به دلیل نادانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکوچیچ: ایرانی ها مهمان نواز هستند، ذهنیت منفی درباره این کشور به دلیل نادانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید