خبرنگاران گذر از کودکی به بزرگسالی

به گزارش وبلاگ بهابادی، تهران - خبرنگاران - دوم آوریل(14 فروردین) به عنوان روز جهانی آگاهی از اوتیسم نامگذاری شده که شعار امسال این روز، گذر از کودکی به بزرگسالی است، به عبارتی 18 سالگی انتها اوتیسم نیست و آنان می توانند سالیان متمادی زندگی کنند.

خبرنگاران گذر از کودکی به بزرگسالی

هدف از این روز جهانی، یادآوری و ترغیب کنش های کشورهای کشورهای عضو در سازمان ملل متحد در جهت افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اختلال اسپکتروم اوتیسم (ASD) در سراسر جهان است تا مردم شناخت بهتری از این افراد داشته باشند.

انجمن اوتیسم ایران همگام با جهان، روز جهانی آگاهی از اوتیسم را گرامی می دارد و در تلاش است که در این روز گام های محکمی در راستای آگاهی بخشی مردم در زمینه اوتیسم در جامعه بردارد.

بزرگسالی مرحله از زندگی است که افراد می توانند در زندگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی جامعه خود به عنوان یک شهروند کامل نقش ایفا کنند. اما این مرحله برای افراد اوتیسم یک چالش است، زیرا آنها از فرصت ها و حمایت های لازم برای این مرحله از زندگی برخوردار نیستند و پس از انتها دوره دبیرستان این افراد از خدمات و حمایت هایی که تا پیش از آن بهره می بردند بی بهره اند.

مشارکت در فرآیندهای تصمیم گیری، مشارکت در فرهنگ جوانان در جامعه خود، دسترسی به آموزش پس از دوره متوسطه، اشتغال، مشارکت در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی جامعه به عنوان یک شهروند، محورهای مطروحه در شعار جهانی امسال است.

سعیده صالح غفاری مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران، گفت: انجمن اوتیسم ایران با 6 سال فعالیت رسمی، ملی و اخذ مجوز مقام مشورتی سازمان ملل در راستای فعالیت های بین المللی تلاش کرده تا گام موثری در جهت آگاهی بخشی و حمایت افراد اتیسم بردارد و این روزها به نقشه راه 5 ساله دوم انجمن تکیه دارد.

وی، نقشه 5 ساله دوم انجمن را شامل پنج محور اصلی بیان نمود و اضافه نمود: مطالبه گری و طرح موضوع و بررسی نیازهای کلان ملی جامعه اوتیسم ایران، اقدام قوی تر و سازماندهی شده با موضوعیت آگاهی بخشی جامعه، تقویت شبکه دوستدار اوتیسم و همراهی شهرهای دوستدار اوتیسم با ایجاد مراکز دوستدار اوتیسم، آموزش و تکیه بر توانمندکردن خانواده ها در اقصی نقاط کشور با موضوع آموزش و تربیت درمانگران در دوره های پودمانی و دوره های تکمیلی جهت آشنایی با اوتیسم و آموزش کاردرمانی تخصصی برای بچه ها اوتیسم، محورهای اصلی نقشه 5 ساله دوم انجمن اوتیسم است.

وی اظهار امیدواری کرد که با پیگیری نقشه راه مذکور و ایجاد شبکه قوی با حضور تمامی انجمن های اوتیسم کشور و رسمی کردن شبکه ملی اوتیسم، به این اهداف رسیده و مطالبات اوتیسم از دولت و سازمان های مربوطه با قدرت بیشتری صورت بگیرد.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران در ادامه به دستاوردهای انجمن در 6 سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد ظرفیت و بستر سازی مناسب جامعه برای آشنایی اولیه با طیف اوتیسم، سازماندهی رجیستری و شناسایی بچه ها اوتیسم، معرفی اوتیسم به سازمان های سیاست گذار ملی، تلاش در راستای قراردادن اوتیسم در لیست بیماری های خاص در مجلس شورای اسلامی، رایزنی جهت دریافت ردیف بودجه برای اوتیسم از مجلس و سازمان برنامه و بودجه، راه اندازی اولیه سامانه گم شدن بچه های اوتیسم با همکاری ناجا، اصلاح کامل آیین نامه نظام وظیفه در راستای معافیت کامل بزرگسالان اوتیسم، آموزش بزرگسالان اوتیسم با هدف انجام کار گروهی و ارتباط با همسالان و ایجاد موقعیت شغلی برای آنان، تجمیع انجمن های اوتیسم و یکسوسازی اهداف، تالیف کتابچه های اوتیسم با هدف آگاهی بخشی و آموزش و توانمندسازی خانواده ها برای رفع مسائل اوتیسم، اهم فعالیت ها و موفقیت های انجمن اوتیسم ایران بوده است.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران در این روزهای ویژه برای جامعه اوتیسم ایران، از تمامی مردم برای پیوستن به پویش آگاهی بخشی جامعه دعوت کرد. بدین صورت که افراد با مراجعه به صفحه اینستاگرام انجمن اتیسم ایران iran.autism.association و انتشار پست روز جهانی اوتیسم در صفحات خود، بچه ها اوتیسم را شاد و جامعه را نسبت به مسائل اوتیسم آگاه سازند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران گذر از کودکی به بزرگسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گذر از کودکی به بزرگسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید