جایگاه عجیب صدای مادر در مغز بچه ها و نوجوانان!

به گزارش وبلاگ بهابادی، مغز بچه های خردسال به ویژه با صدای مادرشان هماهنگ است اما برای مغز نوجوانان، در شکوه سرکش معمولی خود، قطعاً چنین نیست.

جایگاه عجیب صدای مادر در مغز بچه ها و نوجوانان!

به گزارش خبرگزاری وبلاگ بهابادی، این نتیجه که در 28 آوریل در مجله علوم اعصاب توضیح داده شد، ممکن است برای والدین نوجوانان، از جمله دانیل آبرامز، عصب شناس از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، به طرز خنده آور بدیهی به نظر برسد. او می گوید: من خودم دو پسر نوجوان دارم و این یک نوع نتیجه خنده دار است.

بیشتر بخوانید:

ایلان ماسک اکانت جنجالی توییتر دونالد ترامپ را فعال کرد!

عکس | ترکیب موشک مشهور به مرگ سوپرسونیک با جنگنده فزونی هوایی

اما این یافته ممکن است چیزی بسیار عمیق تر را منعکس کند. همانطور که بچه ها بزرگ می شوند و ارتباطات اجتماعی خود را فراتر از خانواده خود توسعه می دهند، مغز آنها باید با دنیای در حال رشد هماهنگ گردد. آبرامز می گوید: همان طور که یک نوزاد برای مادرش کوک می گردد، نوجوانان هم این دسته از صداها را دارند که باید آنها را تنظیم نمایند.

او و همکارانش با شنیدن صدای مادران یا زنان ناآشنا، مغز نوجوانان 7 تا 16 ساله را اسکن کردند. برای ساده کردن آزمایش فقط بر اساس یک سری کلمات بی فایده بودند: teebudiesshawlt، keebudiesshawlt و peebudiesshawlt. همانطور که بچه ها و نوجوانان گوش می دادند، بخش های خاصی از مغزشان فعال می شد.

آزمایش های قبلی آبرامز و همکارانش نشان داده اند که نواحی خاصی از مغز بچه های 7 تا 12 ساله - به ویژه آن قسمت هایی که در تشخیص پاداش ها و توجه نقش دارند - به صدای مادر قوی تر از صدای یک زن ناشناس پاسخ می دهند. آبرامز می گوید: در نوجوانی، دقیقاً برعکس آن اتفاق می افتد.

در همین نواحی مغز در نوجوانان، صداهای ناآشنا واکنش های بیشتری نسبت به صدای مادران عزیزشان برانگیخت. به نظر می رسد تغییر از مادر به دیگری بین 13 تا 14 سالگی اتفاق می افتد.

آبرامز می گوید این گونه نیست که این نواحی مغز نوجوانان به مادر پاسخ نمی دهند. در عوض، صداهای ناآشنا با ارزش تر و شایسته توجه تر می شوند.

آبرامز می گوید و دقیقاً باید همین طور باشد. کاوش در افراد و موقعیت های نو یکی از ویژگی های شاخص دوران نوجوانی است. آنچه ما اینجا می بینیم صرفاً بازتابی از این پدیده است.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "جایگاه عجیب صدای مادر در مغز بچه ها و نوجوانان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاه عجیب صدای مادر در مغز بچه ها و نوجوانان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید