تمیز کردن ظرف برنجی با تمیز کننده های خانگی

به گزارش وبلاگ بهابادی، فلز برنج در زمان های قدیم برای ظروف پر مصرف استفاده می شد که امروزه با استیل و چینی جایگزین شده اند. اما هنوز هم بسیاری از افراد به عنوان لوازم تزیینی و ظرف های عتیقه، از ظروف ساخته شده از برنج استفاده می نمایند. در این مطلب روش تمیز کردن ظرف برنجی مرحله به مرحله آموزش داده شده است.

تمیز کردن ظرف برنجی با تمیز کننده های خانگی

تمیز کردن ظرف برنجی یک فرآیند نسبتا ساده است، به دلیل اینکه برنج فلز سختی است و شستشوی آن کار راحتی به نظر می رسد. اما به هر حال باید از ظرف های برنجی مراقبت کنید تا تیره نشوند و خراش نیافتند.

باید بدانید که با سوهان های فلزی یا اسفنج های ساینده، ظروف فلزی را شستشو ندهید. وبلاگ بهابادی در این مطلب طی چند مرحله روش تمیز کردن ظرف برنجی را به شما آموزش می دهد.

تمیز کردن ظرف برنجی با استفاده از لیمو و نمک

1- ابتدا ظرف برنجی را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که فلز به کار رفته در آن برنج اصل است. یک آهنربا به ظرف برنجی بچسبانید. اگر ظرف برنج اصل نباشد و تنها روکش روی آن برنجی باشد آهنربا به آن می چسبد، ولی اگر برنج اصل باشد آهن ربا به آن جذب نمی گردد.

2- یک عدد لیمو ترش را از عرض نصف کنید و مقداری نمک روی برش لیمو بپاشید.

3- لیمو نمکی را بردارید و بر روی ظرف برنجی بکشید. نمک به عنوان یک ساینده سبک عمل می نماید و آب لیمو یاری میکند تا جرم های روی برنج از بین برود. با این روش کل ظرف برنجی را خوب تمیز کنید. اگر ظرف عظیم بود، از دو نیمه لیمو ترش یا به مقدار کافی لیمو ترش نمک پاشیده شده استفاده نمایید.

4- با یک پارچه نرم و خشک تمام نمک و لیمو روی ظرف برنجی را به خوبی تمیز کنید. اگر احتیاج بود ظرف برنجی را برای تمیز کردن از لیمو و نمک خوب بشویید، اما مطمئن شوید که در جای مناسبی به خوبی خشک می گردد.

همچنین بخوانید: تمیز کردن ظروف مسی با مواد ساده در منزل

تمیز کردن ظرف برنجی با استفاده از خمیر طبیعی

1- با یکی از گزینه های زیر یک خمیر طبیعی درست کنید:

  • مقداری نمک و جوش شیرین را درون یک ظرف ریخته و به اندازه ای آب لیمو به آن اضافه کنید که این ترکیب حالت خمیری و رب مانند به خود بگیرد.
  • درون یک کاسه کمی کرم تارتار را با آب لیمو تازه مخلوط کنید. مقدار کافی آب لیمو بریزید که حالت خمیری در این ترکیب حفظ گردد. این خمیر به مدت 30 دقیقه می تواند روی ظرف برنجی باشد.
  • آرد و نمک را درون یک ظرف بریزید و با اضافه کردن مقدار کافی سرکه سفید یک خمیر طبیعی برای تمیزکاری درست کنید. این خمیر می تواند یک ساعت روی ظرف برنجی بماند.

2- خمیر طبیعی را با یک دستمال مناسب یا برس نرم روی ظرف برنجی بکشید. به مدت زمان لازم برای خمیر دقت کنید و حداقل به مدت 30 دقیقه صبر کنید تا خمیر روی ظرف برنجی بماند.

3- بعد از گذشت زمان کافی، ظرف برنجی را با آب به خوبی بشویید. مطمئن شوید خمیر طبیعی از روی تمامی قسمت های ظرف برنجی به خوبی پاک شده است. سپس ظرف را در جای مناسب قرار دهید تا کاملا خشک گردد.

همچنین بخوانید: 3 روش خانگی برای تمیز کردن طلا

تمیز کردن ظرف برنجی با تکنیک های دیگر

1- درون یک ظرف عظیم آب گرم بریزید و یک قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید و این مواد را خوب ترکیب کنید. ظرف برنجی را درون این محلول بگذارید، 10 دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد. آن را به خوبی بشویید و با یک دستمال میکروفیبر کاملا خشک نمایید.

توجه: اگر ظرف برنجی شما خیلی عظیم بود از سینک ظرفشویی یا وان حمام استفاده نمایید. یا درون یک اسپری پلاستیکی مقدار آب و چند قطره مایع ظرف شویی بریزید و روی ظرف اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید. سپس با یک دستمال میکرو فیبر آن را پاک کنید.

2- برای تمیز کردن ظرف برنجی، رب گوجه فرنگی یا سس کچاپ هم کار ساز است. مقدار مناسبی از رب گوجه فرنگی را با آب رقیق کنید، روی ظرف برنجی را با رب گوجه فرنگی پوشش دهید، سپس یک ساعت صبر کنید و با آب ظرف برنجی را شستشو دهید. حالا آن را با یک دستمال مناسب خوب خشک کنید.

3- برای اینکه از خراشیده شدن و جرم دریافت ظرف های برنجی جلوگیری کنید، بعد از تمیز کردن ظرف برنجی، روی یک دستمال نرم مقدار مناسبی روغن معدنی یا روغن برزک بریزید و ظرف های برنجی را با دستمال روغنی خوب تمیز کنید.

همچنین بخوانید: تمیز کردن نقره؛ چگونه وسایل نقره را تمیز و درخشان کنیم؟

برگرفته از: Wikihow

منبع: ستاره

به "تمیز کردن ظرف برنجی با تمیز کننده های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمیز کردن ظرف برنجی با تمیز کننده های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید