ترفند تشخیص ادویه اصل از تقلبی

به گزارش وبلاگ بهابادی، ترفند تشخیص ادویه اصل از تقلبی و مشخصات زنجبیل مرغوب، زردچوبه عالی یا هل ممتاز و دارچین اصل را بلدید؟ برای خرید ادویه خوب باید پاسختان مثبت باشد.

ترفند تشخیص ادویه اصل از تقلبی

تشخیص ادویه های تقلبی از ادویه های اصلی یک مهارت مهم در انتخاب و خرید ادویه ها برای آشپزی و مصرف روزانه است. با وجود افزایش تقلب در بازار های ادویه ها، توانایی تشخیص ادویه های اصلی از نسخه های تقلبی، اهمیت ویژه ای پیدا نموده است. اما چگونه می توان از ادویه های اصلی و ارگانیک استفاده کرد و از خرید اشتباه انواع تقلبی آن در امان ماند؟ در ادامه به آنالیز و آموزش روش های تشخیص ادویه های تقلبی می پردازیم تا به شما یاری کنیم با اطمینان بیشتری، انتخاب و خرید ادویه اصل با کیفیت را انجام دهید.

تشخیص زنجبیل اصل از تقلبی

ریشه گیاه زنجبیل باید صاف، سخت و بدون چروک باشد. هر گونه چروکیدگی در پوست زنجبیل نشانه کمیابی آن نیست بلکه به کهنگی آن اشاره دارد. ضمناً، زنجبیل هایی که بیش از حد رشد نموده اند، ممکن است داخل آن ها نخ های درشتی شکل بگیرند که از اصل بودن آن خبر نمی دهد.

تشخیص هل تقلبی از اصل

درصورتی که دانه های هل درشت و رنگ آن ها سبز زیتونی باشد، احتمالاً با هل اصلی سر و کار دارید. اگر رنگ آن به سبز روشن متمایل باشد، ممکن است به منظور تغییر رنگ از روش های مصنوعی استفاده شده باشد. از طرفی، هل های خشک و کهنه نیز با رنگ متمایل به زرد یا حتی به سمت قهوه ای، نماد تقلبی بودن می باشند.

تشخیص زردچوبه اصل از تقلبی

اطمینان از اصل بودن زردچوبه به عنوان یک ماده اساسی در آشپزی و طب سنتی بسیار اهمیت دارد. برای تشخیص زردچوبه اصل از نسخه های تقلبی، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

رنگ و بو: زردچوبه اصلی دارای رنگ نارنجی ملایمی است و بوی مطبوعی دارد که می توانید از آن حس کنید. در مقابل، زردچوبه تقلبی ممکن است رنگ زیادی داشته باشد و بوی معمولی نداشته باشد.

شکل و ظاهر: زردچوبه اصل به صورت یک پودر صاف و الک نموده شده است. در حالی که نسخه های تقلبی ممکن است دارای ذرات بزرگتر یا ناهمگن باشند.

آزمون آب جوش: برای تست زردچوبه، یک قاشق چای خوری از آن را درون یک لیوان آب جوش بریزید و هم بزنید. اگر زردچوبه اصل باشد، آب جوش به طور طبیعی تلخ و زردی رنگ ملایمی پیدا می نماید. اما اگر زردچوبه اصل نباشد، روی سطح آب لکه های سفید ایجاد می گردد.

تشخیص فلفل سیاه اصل از تقلبی

فلفل سیاه اصل، پس از آسیاب شدن، به قطعات درشت تبدیل می گردد و دارای ترکیب چربی هایی است. در مقابل، فلفل تقلبی اغلب بیش از حد خشک است و در هنگام آسیاب به صورت ریز شکل می گیرد. بنابراین، توجه به ساختار و چرمی فلفل می تواند در تشخیص اصالت آن یاری کند.

فلفل سیاه در مقایسه با فلفل قرمز، دارای طعم کمتری از تندی و تیزی است. با این حال، بوی ممتازی دارد که امکان تشخیص آن به سادگی را فراهم می نماید. همانطور که در بالا هم گفتیم، وقتی فلفل سیاه آسیاب می گردد، به قطعات درشتی تبدیل می گردد و دارای ترکیبات چربی خفیفی است در مقابل، فلفل سیاه تقلبی ممکن است خشک یا قطعات آن بسیار ریز باشد. در موارد تقلبی، احتمالاً موادی مانند آرد نخودچی، آرد عدس، خاک اره یا تفاله زیتون به آن اضافه شده است. از این رو، برای تشخیص و خرید فلفل سیاه یا قرمز اصل و مرغوب، به این نکات توجه فرمایید.

تشخیص فلفل قرمز اصل از تقلبی

تشخیص فلفل قرمز اصل از تندی و تیزی بوی آن امکان پذیر است. حتی با لمس و بو کردن، احساس تندی و ویژگی های طبیعی آن قابل تشخیص است. اما در فلفل های قرمز تقلبی، از موادی مثل پودر گوجه خشک، پودر پوست فندق، بلوط و رنگ های شیمیایی غیرمجاز استفاده می گردد. اغلب فلفل های تقلبی کمترین حس تندی را دارند و به جای آن، به علت مواد مصنوعی مانند گوجه و فندق، فقط تغییر رنگ در غذا ایجاد می نمایند.

تشخیص دارچین اصل از تقلبی

دارچین کاسیا به نام تجاری کاسیا، گاهی جایگزین دارچین اصل می گردد. هر دو دارچین و کاسیا شباهت هایی دارند، اما کاسیا عطر کم تری نسبت به دارچین اصل دارد و چوب کاسیا ضخیم تر و زبرتر است. در اضافه به این، دارچین اصل و فرعی دارای ساختار آسیاب شده با ریزه نیستند. آزمایش اضافه کردن تعدادی قطره ید به دارچین کاسیا نیز می تواند در تشخیص اصالت آن مفید باشد.

شناسایی دارچین بعلاوه به وسیله شکل و بو امکان پذیر است. به همین علت، بهتر است دارچین اصلی را خریداری نموده و خودتان آسیاب کنید تا از کیفیت بالای آن مطمئن شوید. پودر دارچین اصلی نباید بیش از حد تیره یا قهوه ای باشد و باید بوی قوی و دائمی داشته باشد. وقتی آن را در کف دستتان بریزید، باید بوی آن به مدت مشخصی، حداقل چند دقیقه تا یک ساعت، ادامه داشته باشد.

در خصوص ادویه سنا چینی، اغلب جایگزین دارچین قرار می گیرد. چوب سنا اغلب ضخیم تر و خشن تر است و به یک طرف خم شده است. اگر رنگ دارچین با افزودن ید آبی شد، ممکن است ادویه سنا را تشخیص دهید. در دارچین تقلبی از پودر پوست فندق، رنگ های شیمیایی و آرد نشاسته استفاده می گردد.

تشخیص جوز هندی اصل از تقلبی

جوز هندی اصل دارای اشکال و شیار های پراکنده در داخل آن است. در بعضی مواقع، از گیاه وحشی مشابه جوز هندی به عنوان تقلب گر جایگزین می گردد که دارای شکل کشیده تری و شیار های کمتری است. تفاوت در شکل و داخل جوز هندی می تواند در تشخیص اصالت آن مؤثر باشد.

تشخیص زعفران اصل از تقلبی

زعفران طبیعی به علت قیمت بالا، از محصولات قابل تقلب است. زعفران با کیفیت دارای شکلی سالم، بدون خرده، و با رنگ قرمز یا قرمز تیره است. اگر زعفران اصل را در آب حل کنید، رنگ آن در کل آب پس از 15 دقیقه تا یک ساعت پخش می گردد. برای جلوگیری از خرید زعفران تقلبی، به قیمت های بسیار پایین توجه کنید، زیرا زعفران اصل هزینه بر است. زعفران تقلبی ممکن است از موادی مانند زردچوبه، گلرنگ یا چغندر سرخ تهیه گردد. زعفران اصل دارای شکلی یکنواخت، بدون خرده ای و با رنگ قرمز یا قرمز تیره است.

تشخیص میخک اصل از تقلبی

میخک های با کیفیت رنگ قهوه ای داشته و در بالای سر آن ها رنگی کمی روشن تر دیده می گردد. هنگام شکستن میخک، روغنی کمی پس می دهد. بعلاوه، بوی تند و طعم تلخی نیز به میخک اصلی خصوصیت می بخشد. برای تست تازگی میخک ها، می توان آن ها را در آب قرار داد. میخک های تازه عمودی در آب شناور خواهند بود، در حالی که میخک های کهنه کاملاً روی سطح آب شناور خواهند شد.

تشخیص رازیانه اصل از تقلبی

در خصوص بوی رازیانه، باید توجه داشت که بوی آن مانند رازیانه معمولی است و رنگش قرمز مایل به قهوه ای است. رازیانه اصل باید دانه های براقی با تعداد 8 قسمت داشته باشد. هنگامی که رازیانه تازه خرد گردد، اندکی روغن آزاد می نماید. اگر برگ ها بیش از حد شنماینده یا تیره باشند، این ممکن است نشانه ای از کیفیت پایین و کهنه بودن رازیانه باشد.

منبع: نمناک

منبع: فرارو

به "ترفند تشخیص ادویه اصل از تقلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند تشخیص ادویه اصل از تقلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید