تاکید بر لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند

به گزارش وبلاگ بهابادی، ایلنا/ براساس اخبار منتشر شده، تاکید بر لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند صورت گرفت.

تاکید بر لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند

رضا ریاحیان گهرتی (مدیر پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند) با بیان اینکه حدود 450 خانه صخره ای کوچک و بزرگ (کیچه) با 2560 اتاق در روستای میمند وجود دارد، گفت: از این مجموع حدود 50 تا 70 کیچه فعال هستند. به این معنا که مردم در آن کیچه ها زندگی می نمایند، بعضی تبدیل به واحد بومگردی شده و بعضی دیگر نیز کارگاه صنایع دستی شده اند. در این میان 200 کیچه درهایش بسته است و دارای مالک و وارث است و کسی در آن زندگی نمی نماید. بر همگان پر واضح است که اگر در مکانی کسی زندگی نکند، به مرور دچار آسیب می گردد. با این وجود از سال 1398 که به عنوان مدیر پایگاه منظر فرهنگی میمند فعالیتم را شروع کردم، طرح پایش فضاهای دستکند را اجرا کردم.

او ادامه داد: در واقع برای انجام این پایش، کیچه به کیچه یا همان خانه به خانه رفتیم، عکس برداری و آسیب شناسی کردیم و براساس اعتبارات موجود و نیروهای فعال پایگاه به طور پیوسته کار خود را انجام می دهیم. اما حجم کار به گونه ای هست که بازخورد ندارد، چرا که کار خیلی زیاد است.

ریاحیان گهرتی با اشاره به آنکه از اهداف یک پایگاه میراث جهانی میتوان به حفاظت، بازسازی، ساماندهی و ایجاد زیرساخت اشاره نمود، گفت: به جرات میتوان گفت پایگاه منظر فرهنگی میمند از سال 1381 که ملی بود و از سال 1394 که تبدیل به پایگاه جهانی شد، هر روز کارگاه بازسازیی و ساماندهی در آن فعال بوده و کارگران در این کارگاه های بازسازیی مشغول کار بوده اند. با توجه به حجم کار و اعتباراتی که تخصیص پیدا می نماید، اندازه بازخورد این فعالیتها متغیر است.

مدیر پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند توضیح داد: واقعیت امر آن است که درحال حاضر حدود 12 کارگر فنی داریم که روزانه 3 تا 4 کارگاه را فعال می نمایند. در این میان بخش بزرگی از اعتبارات تخصیص یافته به گردشگری واریز شد. برای مثال 2 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبارات بازسازیی و گردشگری حدود 500 میلیون تومان به بخش بازسازی و مابقی به توسعه گردشگری تخصیص می یابد که از این میان حدود 500 میلیون تومان برای بازسازی و ساماندهی و اصلاح سرویس های بهداشتی تخصیص می یابد و به نوعی میتوان گفت دو سوم اعتبارات این بخش از پایگاه به حوزه گردشگری اختصاص یافت.

او با اشاره به آنکه اولویت اول پایگاه میمند ساخت و ساماندهی سرویس های بهداشتی است، گفت: روزگاری میمند دارای پایگاه میراثی، پژوهشی و مطالعاتی بود اما اکنون با توجه به آنکه در لیست یونسکو ثبت شده، تبدیل به مقصد گردشگری شده است. به این معنا که 50 درصد فعالیتها در حوزه گردشگری متمرکز شده است. دراین خصوص نیز حدود 50 سرویس بهداشتی ساختیم تا بخشی از زیرساختهای گردشگری را توسعه دهیم. درحال حاضر حدود 40 سرویس فعال هستند. ما در این مکان اقدامات پیوسته انجام می دهیم که 60 درصد فعالیتها در حوزه گردشگری و 40 درصد درحوزه ساماندهی و بازسازی متمرکز است.

ریاحیان گهرتی یادآور شد: از سال 1398 تا به امروز 6 میلیارد و 600 میلیون تومان صرف اصلاح شبکه برق در میمند شده است. سالی 2 میلیارد تومان اعتبار در این حوزه داریم اما با توجه به افزایش قیمتها، هر سال پروژه اصلاح شبکه برق حدود 5 تا 10 درصد پیشرفت می نماید. این در تمام پروژه های عمرانی کشور وجود دارد. تا به امروز حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به صورت کابل کشی زیرزمینی عایدی اما از آنجایی که باید این اصلاحات تکمیل و بعد شبکه زیرزمینی فعال و مدار برقرار گردد تا بتوانیم منظر را از سیم های برق آویزان خالی کنیم، تا به امروز نتوانسته ایم این مهم را محقق کنیم.

او بعلاوه از تخصیص 2 میلیارد تومان از حوزه مسئولیتهای اجتماعی شرکت مس برای تکمیل موزه میمند اطلاع داد و گفت: پیوسته در حال اجرا کارها و امور هستیم و به فراخور زمانه نیز اعتبارات خوبی داریم اما مشکل آنجاست که افزایش قیمتها سبب شده تا کارها آنگونه که می خواهیم پیش نرود. برای مثال سالانه حداقل یک میلیارد تومان برای بازسازی احتیاج داریم. اگر بخواهیم سالی از 400 کیچه موجود، 50 کیچه را بازسازی و بازسازی کنیم باید یک میلیارد پول داشته باشیم. حتی اگر بخواهیم ظرف مدت 2 سال شبکه برق را اصلاح کنیم باید همین الان 10 میلیارد تومان داشته باشیم. تنها دغدغه ما بودجه ناکافی است. با توجه به بودجه موجود، اگر قیمتها افزایش نیابد، اصلاح شبکه برق میمند 5 سال دیگر طول میکشد.

مدیر پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند بعلاوه به لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه اشاره نمود و گفت: سال گذشته حدود 400 متر مربع از سطح معابر روستا را با یاری دهیاری سنگفرش کردیم و سال جاری هم درصدد راهنمایی بخشی از اعتبارات دهیاری به این سمت هستیم. از این دست کارها برای جذب اعتبارات انجام می گردد اما کافی نیست. هر چند درحال حاضر شرایط نسبی میمند خوب است اما آنچه که باید باشد نیست.

از آنجا که این میراث به عنوان منظر فرهنگی به ثبت جهانی رسیده، از این رو رونق زندگی و حضور مردم در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ریاحیان در این خصوص گفت: منظر فرهنگی میراث جهانی میمند حدود 12 هزار کیلومتر است که 40 آبادی را در خود جای می دهد و روستای میمند هسته اصلی آن است. شاخص جهانی آن بر تعامل انسان و طبیعت تاکید دارد. نمود این شاخص شیوه زندگی و اقتصاد مردمان میمند است که سه مرحله کوچ داشتند. در واقع اگر در تمام جهان دو مرحله کوچ مرسوم است، در میمند سه مرحله کوچ وجود دارد. حفاظت از این ارزشهای میمند ما را برآن می دارد تا کاری کنیم که حداقل 80 درصد زندگی در میمند پویا باشد تا چرخه سه مرحله ای کوچ شکل گیرد.

او یادآور شد: در پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند حدود 50 درصد کارها به مباحث بازسازیی و کارگاهی مرتبط است اما 50 درصد دیگر به بحث منظر فرهنگی و چرای دامها و کوچ و زندگی مردمان میمند ارتباط پیدا می نماید. پوشش گیاهی و گونه های جانوری را باید مد نظر قرار داد. در این میان روستای میمند هسته اصلی منظر فرهنگی است. از یک سو باید سیما و منظر را حفظ کنیم که برای این مهم ساماندهی و اصلاح شبکه برق را در دست داریم.

از دیگر سو ساماندهی مد نظر است که در این بخش هم معابر را سنگفرش می کنیم و در بخش دیگر هم بازسازی مطرح است که کیچه ها را در دست داریم. در حال حاضر 90 درصد یکپارچگی و ایستایی معماری دستکند میمند سالم است. اگر در گوشه و کنار شاهد ریزش سقف یا دیواری هستیم بخشی از کل معماری است. میمند در یک دره قرار گرفته است و جنس خاک آن آتشفشان فشرده است و ممکن است به یکباره بخشی از کوه جدا گردد. گرچه در این سالها چنین اتفاقی نیفتاد البته سقف بعضی از کیچه ها ریخته که آنها را بازسازی نموده ایم.

منبع: همگردی

به "تاکید بر لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید بر لزوم همکاری دهیاری ها و مردم محلی با پایگاه میراث جهانی منظر فرهنگی میمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید