برترین ورزش در پیشگیری از زوال شناختی کدام است؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، با افزایش سن، جریان خون به مغز و عملکرد شریانی کاهش می یابد، اما این کاهش را می توان کند کرد.

برترین ورزش در پیشگیری از زوال شناختی کدام است؟

به گزارش ایسنا به نقل از هلث، نتایج تحقیقات نشان می دهد تمرین تناوبی با شدت بالا برترین روش برای جلوگیری از زوال شناختی است.

دانشمندان دریافتند تمرینات اینتروال برای افزایش جریان خون در مغز موثرتر از تمرین مداوم هستند.

تمرین اینتروال (HIIT) شامل دوره های کوتاه با حداکثر کوشش و در پی آن دوره های استراحت است. تمرینات اینتروال شامل اشکال مختلفی ازجمله دوچرخه، دویدن، آهسته دویدن یا پیاده روی سریع است.

این تمرینات به طور معمول شامل ورزش با حداکثر شدت به مدت 30 ثانیه، سپس چهار دقیقه زمان برای ریکاوری است و این چرخه چند بار تکرار می گردد.

دکتر تام بیلی، محقق این تحقیق، گفت: با افزایش سن جریان خون به مغز و عملکرد شریانی کاهش می یابد. این عوامل با خطر زوال شناختی و حوادث قلبی عروقی مانند سکته مغزی مرتبط است؛ به همین علت یافتن راه هایی برای افزایش جریان خون و عملکرد مغز در افراد مسن بسیار حیاتی است.

این مطالعه شامل 21 نفر بود که یا دوچرخه سواری تمرین اینتروال انجام می دادند یا به طور مداوم حدود 10 دقیقه دوچرخه سواری می کردند.

نتایج نشان داد جریان خون در مغز در تمرینات تناوبی بیشتر است.

این محقق اضافه کرد: یکی از نکات کلیدی مطالعه کنونی این بود که هم ورزش و هم دوره استراحت برای افزایش جریان خون مغز در افراد مسن اهمیت دارد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد تمرینات تناوبی به مقدار ورزش مداوم برای افزایش جریان خون مغز در افراد مسن در طول دوره های فعالیت مؤثر است و زمانی که افزایش جریان خون کلی در طول دوره های تمرین و استراحت مقدار گیری شد، محققان دریافتند موثرتر از ورزش مداوم است.

تصور می گردد که فواید ورزش بر عملکرد مغز ناشی از افزایش جریان خون تاثیر دارد که این مورد در طول ورزش اتفاق می افتد.

هدف این مطالعه شناسایی نوع یا فرمت ورزشی بود که بیشترین افزایش را در جریان خون مغز ایجاد می نماید؛ بنابراین ما می توانیم به بهینه سازی برنامه های ورزشی برای بهبود عملکرد مغز یاری کنیم.

منبع: فرارو

به "برترین ورزش در پیشگیری از زوال شناختی کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین ورزش در پیشگیری از زوال شناختی کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید