اکتشافات فضایی به قیمت آلودگی بیولوژیکی زمین

به گزارش وبلاگ بهابادی، دانشمندان در مقاله ای نو استدلال نموده اند که تقاضای فزاینده برای اکتشاف در فضا، باعث جابجایی ارگانیسم ها بین زمین و سیارات بیگانه می گردد.

اکتشافات فضایی به قیمت آلودگی بیولوژیکی زمین

به گزارش وبلاگ بهابادی، به نقل از لایو ساینس، داشمندان در مقاله ای به این موضوع اشاره کردند که افزایش سفر ها و اکتشافات فضایی، احتمال حمله ارگانیسم های بیگانه به زمین و همینطور ارگانیسم های زمین به سیارات دیگر را افزایش می دهد. محققان در این مقاله به سابقه بشر در انتقال گونه ها به محیط های تازه روی زمین اشاره می نمایند، اتفاقی که طی آن موجودات می توانند به مهاجم تبدیل شوند و به گونه های بومی آسیب برسانند. براساس این مقاله که در 17 نوامبر در مجله بایو ساینس منتشر شد، محققان هشدار می دهند که همین رفتار انسان ممکن است باعث آلوده شدن زمین به وسیله ارگانیسم های بیگانه و یا بالعکس شود.

آنتونی ریکاردی، نویسنده اصلی این مقاله و استاد زیست شناسی در دانشگاه مک گیل در مونترال، به لایو ساینس گفت: جستجو برای زندگی فراتر از دنیا ما، یک کوشش هیجان انگیز است که می تواند در آینده ای نه چندان دور به کشفی بزرگ منجر شود. با این حال، در روبروه با افزایش ماموریت های فضایی، به خصوص مأموریت هایی که طی آنها قرار است نمونه هایی به زمین بازگردانده شود، کاهش خطرات آلودگی بیولوژیکی بسیار مهم است.

ریکاردی و همکارانش با استفاده از این مقاله خواهان مطالعات مشترک بیشتر بین اخترزیست شناسان و زیست شناسان گونه های مهاجم شده اند. ریکاردی گفت: ما می توانیم حدس بزنیم که اگر اخترزیست شناسان یک نوع حیات فرازمینی را پیدا نمایند، با چه نوع موجوداتی روبرو می شویم. محتمل ترین شکل های حیات، میکروبی هستند و احتمالاً شبیه باکتری ها خواهند بود.

دانشمندان خطر آلودگی بین سیاره ای را بسیار کم می دانند و علت این امر تا حدی به شرایط سخت فضای بیرونی زمین باز می شود. با این حال، به گفته ریکاردی، با توجه به تأثیرات منفی گونه های مهاجم بر روی زمین، همچنان باید مراقب آلودگی بین سیاره ای باشیم.

انسان ها با اجازه دادن به ورود ارگانیسم های مهاجم به محیط های تازهی که هرگز به طور طبیعی به آنها دسترسی نداشتند، به زیست بوم های سراسر دنیا آسیب رسانده اند. به عنوان مثال، قارچی از آمریکای جنوبی به نام Austropuccinia psidii در شرایط نامعلومی در استرالیا دیده شد و درختان بومی اکالیپتوس این کشور را تحت سلطه خود درآورده و رشد آنها را متوقف کرد.

محققان خاطرنشان کردند زیست بوم های جزیره ای که در انزوای جغرافیایی تکامل پیدا می نمایند، مانند جزایر و کشور هایی مانند استرالیا، در برابر گونه های مهاجم آسیب پذیر هستند؛ زیرا حیات وحش بومی در آن مکان ها سازگاری هایی برای مقابله با چنین مهاجمانی ایجاد نکرده است. ریکاردی گفت: تهاجمات بیولوژیکی اغلب برای گیاهان و حیوانات در این سیستم ها ویرانگر بوده است. با سیارات و قمر هایی که به طور احتمالی دارای حیات هستند باید به گونه ای رفتار شود که گویی منظومه های جزیره ای هستند.

به عنوان شواهدی مبنی بر آلودگی بین سیاره ای، محققان به فضاپیمای Beresheet اشاره کردند که در سال 2019 در حالی که هزاران خوکچه خزه ای (حیوانات میکروسکوپی که می توانند در شرایط شدید از جمله خلاء فضا دوام بیاورند) را با خود حمل می کرد در ماه فرود آمد. یک مطالعه در سال 2021 که در مجله Astrobiology منتشر شد به این نتیجه رسید که این موجودات احتمالا در محیط ماه جان سالم به در نمی بردند، اما این موضوع می تواند مدرکی برای اثبات نشت بیولوژیکی احتمالی مطرح شود.

به گفته ریکاردی، آژانس های فضایی مانند ناسا مدت هاست که از خطرات بالقوه آلودگی بیولوژیکی مطلع بوده اند و سیاست های حفاظت از سیاره ها از دهه 1960 برقرار شده است. این محقق گفت: با این حال، در دوران تازه اکتشافات فضایی، با هدف قرار دادن مناطقی که احتمالا دارای حیات هستند، خطرات جدی ایجاد می شود. براساس این مقاله، این موضوع شامل افزایش شرکت های خصوصی اکتشاف فضایی مانند اسپیس ایکس است که فضا را در دسترس تر می نمایند. به عنوان مثال، اسپیس ایکس میخواهد با برنامه SpaceX Starship خود به مریخ و فراتر از آن سفر کند.

محققان پیشنهاد می نمایند پروتکل های امنیت زیستی مرتبط با سفر های فضایی، تمرکز بر تشخیص زودهنگام آلاینده های بیولوژیکی بالقوه و توسعه طرح هایی برای واکنش سریع به هرگونه تشخیصی را افزایش دهند.

جنیفر وادسورث، اخترزیست شناس در دانشگاه علوم و هنر های کاربردی لوسرن در سوئیس می گوید همیشه مواد مختلف به وسیله شهاب سنگ ها بین سیارات و قمر ها رد و بدل شده است، اما اکتشافات فضایی انسانی می تواند این آلودگی را تسریع کند. وادسورث گفت: مرز بین اکتشاف و حفاظت از زمین، بسیار باریک است. نباید یکی از این موارد به قیمت از دست دادن دیگری رها شود؛ اما هر دوی آنها احتیاج به آنالیز دقیق دارند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اکتشافات فضایی به قیمت آلودگی بیولوژیکی زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکتشافات فضایی به قیمت آلودگی بیولوژیکی زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید