انتقال قایق باستانی فرعون به موزه بزرگ مصر

به گزارش وبلاگ بهابادی، وزارت آثار باستانی مصر از انتقال قایق خورشیدی خوفو با قدمت 4600 سال به موزه بزرگ این کشور خبر داد.

انتقال قایق باستانی فرعون به موزه بزرگ مصر

وزارت آثار باستانی مصر گفت کرد قایق خورشیدی متعلق به فرعون خوفو با قدمتی بالغ بر 4200 سال، روز شنبه به موزه بزرگ این کشور انتقال یافته است. قایق های خورشیدی، شناورهایی هستند که در مقبره های سلطنتی دفن می شدند تا فرد متوفی را با جهان مردگان منتقل کنند.

قایق خورشیدی خوفو، در محل مقبره این فرعون کشف شده است که در هرم کیوپس (Cheops)، بزرگ ترین هرم از اهرام ثلاثه جیزه قرار گرفته است. وزارت آثار باستانی مصر در بیانیه خود در این خصوص اعلام کرده است:

قایق بزرگ الجثه خورشیدی متعلق به فرعون خوفو، در سال 1954 در گوشه جنوبی هرم بزرگ جیزه کشف شده بود و اکنون در سفری طولانی با وسایل نقلیه هوشمند، روانه موزه بزرگ مصر می شود.

قایق مذکور به سفارش خوفو، فرعونی از چهارمین سلسله پادشاهی مصر در دوران باستان ساخته شده است. بنا بر اعلام وزارت خانه آثار باستانی مصر، قایق خورشیدی با 42 متر طول و 20 تن وزن، بزرگ ترین و قدیمی ترین صنایع دستی ارگانیک ساخته شده ار چوب در تاریخ بشریت محسوب می شود.

بر اساس اعلام خبرگزاری MENA، انتقال قایق خورشیدی خوفو به وسیله دستگاه ها هوشمند کنترل از راه دور بلژیکی صورت گرفته است . این انتقال در اواخر روز جمعه آغاز شد و تا 10 ساعت به طول انجامید.

این قایق غول پیکر بدون دخالت دست راستا 7.5 کیلومتری خود را تا موزه بزرگ پیموده است و احتمال می رود که پس از افتتاح موزه بزرگ، یکی از آثار خیره کننده و برجسته این موزه باشد؛ گرچه این قایق پیش تر نیز در کنار هرم بزرگ جیزه به نمایش درآمده بود. از فلات جیزه که اهرام ثلاثه در آن جای گرفته اند، به عنوان نقطه عطف باستان شناسی این کشور یاد می شود.

مقامات کشور مصر امید بسیاری دارند تا به واسطه اکتشافات باستان شناسی نو، صنعت گردشگری خود را بار دیگر احیا کنند. گردشگری مصر در دهه اخیر به دلیل فراز و نشیب های بسیاری همچون تحولات سیاسی سال 2011 و شیوع همه گیری ویروس کرونا، خسارات بسیاری را متحمل شده است.

گفتنی است که در ماه آوریل و طی مراسمی باشکوه، 22 مومیایی از فراعنه مصر از موزه نمادین قاهره به موزه تمدن این شهر انتقال پیدا کرد. این مراسم با حضور و استقبال عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری کشور مصر برگزار گشت.

منبع: کجارو / france24.com

به "انتقال قایق باستانی فرعون به موزه بزرگ مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال قایق باستانی فرعون به موزه بزرگ مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید