اصلاح بودجه بهترین جهت است

به گزارش وبلاگ بهابادی، با قرارگرفتن لایحه بودجه 1400 در فرآیند تصویب نهایی مجلس، فرضیات مختلفی مطرح می گردد. دراین میان باید گفت موضوع رد کلیات لایحه بودجه یک مشی سیاسی است که بعضی نمایندگان با نگاه سیاسی آن را دنبال می نمایند و بدین ترتیب ممکن است برای نخستین بار یک لایحه بودجه به دلیل مسائل سیاسی به تصویب نرسد. هرچند لایحه بودجه پیشنهادی دولت نیز کامل نیست و اشکالاتی به آن وارد است و می توان درباره بعضی اعداد و ارقام آن مانند میزان فروش نفت، اوراق و سهم مالیات درآن بازنگری کرد، اما رد کلیات آن به نفع کشور نخواهد بود.

اصلاح بودجه بهترین جهت است

درمجموع مجلس درروبروه با لایحه بودجه سال آینده سه راه پیش رو دارد. یکی از این راه ها همانگونه که اشاره شد، رد کلیات بودجه است که به طور قطع دولت فعلی و آینده را با مسائل متعددی روبرو خواهد نمود و این درحالی است که این کار مشی هیچ مجلسی نبوده است. با این حال ممکن است مجلس برای نشان دادن انقلابیگری خود به این سمت حرکت کند که هزینه سنگینی بر دوش مردم و اقتصاد کشور خواهد گذاشت. دومین راه که پیش روی نمایندگان مجلس قرار گرفته است، تصویب چند دوازدهم بودجه سال آینده است که ممکن است یک تا سه دوازدهم آن را به تصویب برسانند. این راه نیز به طور قطع به دلیل قطعی و عملی نبودن آن مسائل متعددی برای دولت در راستا اجرای بودجه و برنامه به همراه خواهد داشت.

اما سومین راه که دراین شرایط منطقی تر به نظر می رسد، تصویب دوسقفی بودجه است که بهترین راه چاره محسوب می گردد. مجلس می تواند در یک سقف بودجه را براساس درآمد و هزینه ای که دولت پیشنهاد داده است به تصویب برساند و سقف دوم را برمبنای این که تحریم ها در سال آینده به قوت خود باقی بماند و موجب کاهش درآمدهای دولت گردد درنظر بگیرد.

بدین ترتیب درصورتی که سقف نخست محقق گردد و شرایط اقتصاد ایران با لغو یا کاهش تحریم ها تغییر کند، دولت می تواند درچارچوب اهدافی که دنبال می نماید، در زمینه توسعه مالی، بهبود معیشت مردم، مهار و کاهش نرخ تورم، بیکاری و بهبود ضریب جینی کوشش کند. دراین صورت دولت آینده نیزکه از اواسط سال آینده کار خود را شروع خواهد نمود می تواند درهمین راستا حرکت کند.

در انتها باید تأکید کرد در شرایط کنونی اقتصاد ایران، بهترین راستای که مجلس می تواند طی کند، اصلاح بودجه با همکاری دولت است. قانون دراین خصوص اختیارات کافی را به قوه مقننه داده است و نمایندگان می توانند درچارچوب این اختیارات اصلاحات مدنظر خود را درلایحه بودجه سال آینده اعمال نمایند تا درموعد مقرر بودجه 1400 به تصویب برسد و توسط دولت اجرا گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "اصلاح بودجه بهترین جهت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح بودجه بهترین جهت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید