یک عامل مهم در پیشگیری از بیماری ها

به گزارش وبلاگ بهابادی، افراد معمولا به نقش میکروب های موجود در روده - میکروبیوم - در بهبود شرایط سلامتی، آگاهی و توجه چندانی دارند.

یک عامل مهم در پیشگیری از بیماری ها

به گزارش وبلاگ بهابادی، تعداد قابل توجهی از این باکتری ها در بدن وجود دارند که کارکردهای آنها متفاوت است؛ برای مثال کمک به کنترل التهاب و درمان سرطان و همچنین کنترل میزان انرژی دریافتی از مواد غذایی و خلق و خو از جمله آن هاست.

زمانیکه تعادل میکروبیوم در بدن از بین می رود به این مفهوم است که برخی انواع و گروه های باکتریایی بر باکتری های دیگر غلبه کرده که در این شرایط عملکرد مطلوب آن ها را مختل کرده و در نهایت این شرایط به بروز انواع گسترده ای از بیماری ها از قبیل چاقی، سرطان، بیماری التهابی روده و بسکمک از بیماری های دیگر منجر می شود.

اختلاف نظرهای متعددی در مورد راهکارهای موثر در برخورداری از میکروب های سالم در روده که نقش موثر در حفظ سلامت بدن و پیشگیری از بیماری ها دارد، مطرح شده با این حال در یک موضوع توافق نظر وجود دارد و اینکه بدن انسان به میکروبیوم متعددی نیاز دارد که بتواند به سرعت با انواع گسترده ای از مواد غذایی مصرفی تطابق پیدا کند.

سایت مدیکال اکسپرس به برخی از راهکارها برای برخورداری از میکروبیوم سالم و متنوع اشاره کرده است:

مصرف میوه ها و سبزیجات

درحالیکه تمامی مواد غذایی مختلف موجود در رژیم غذایی می تواند بر میکروبیوم روده اثر بگذارد، فیبر خوراکی در شکل گیری میکروبیوم سالم تاثیر دارد. مصرف میزان قابل توجه و متعدد از میوه ها و سبزیجات راهکاری مهم و موثر در تغذیه باکتری های سالم در روده است.

افزودن نشاسته مقاوم

بسکمک از ترکیبات نشاسته ای موجود در رژیم غذایی همچون نان سفید و پاستا به سرعت تجزیه شده و جذب می شود. اما بخشی از این نشاسته در برابر هضم مقاوم است و همچون یک فیبر خوراکی عمل کرده و باکتری های موجود در روده را تغذیه می کند. تاثیر نشاسته های مقاوم در حمایت از تمامی عملکردهای میکروبیوم روده شناخته شده است. سیب زمینی و حبوبات از جمله منبع نشاسته های مقاوم هستند.

مصرف فیبرهای غذایی مختلف

نه تنها تمامی میکروبیوم های روده بلکه تمامی فیبرها مشابه نیستند. برخی از فیبرها و میکروبیوم ها بهتر از انواع دیگر ترکیب می شوند. به همین دلیل لازم است افراد بررسی کنند که چه نوع فیبرهای خوراکی باعث می شود روده از سلامت بهتری برخوردار شود.

ورزش کردن

انجام مرتب حرکات ورزشی نه تنها برای سلامت قلب بلکه برای سلامت روده توصیه می شود. مطالعاتی که به تازگی انجام گرفته نشان می دهد برخی از لاکتات تولید شده در حین ورزش کردن بر برخی از میکروب های روده اثر می گذارد هرچند چرایی و چگونکی آن مشخص نیست.

افزودن خوراکی های حاوی پروبیوتیک به رژیم غذایی

خوراکی های حاوی پروبیوتیک مواد غذایی هستند که وجود انواعی از میکروارگانیسم ها در آن ها مشاهده می شود که برای سلامت مفیدند. انواع مختلفی از میکروارگانیسم های مفید وجود دارند که به مواد غذایی از قبیل ماست اضافه شده یا به طور طبیعی در غذاهای تخمیر شده وجود دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یک عامل مهم در پیشگیری از بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک عامل مهم در پیشگیری از بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید