یاری دهیاران برای حفاظت از آثار تاریخی همدان

به گزارش وبلاگ بهابادی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد از تعامل و همکاری پایگاه حفاظت میراث فرهنگی با بخشدار و دهیاران بخش پیرسلمان برای حفاظت از آثار تاریخی اطلاع داد.

یاری دهیاران برای حفاظت از آثار تاریخی همدان

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان، کامران اکبری شایگان امروز چهارشنبه 17 اردیبهشت 99 گفت: حراست از آثار تاریخی یکی از هدف گذاری های اصلی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان است که بهره گیری از توان دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها در نظارت به حوزه سرزمینی و پیشگیری از فعالیت های احتمالی حفاران غیرمجاز و متخلفان عرصه میراث فرهنگی، می تواند اجرای مأموریت های ذاتی را تسریع کند.

او اضافه نمود: یگان حفاظت میراث فرهنگی دارای دو وظیفه مهم حفاظت از اماکن تاریخی و موزه ها و پیشگیری از حفاری های غیرمجاز و جلوگیری از تخریب آثار است. بهره گیری از ظرفیت جلب مشارکت می تواند این آسیب ها را کاهش دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد تأکید کرد: پیشگیری از تخریب آثار تاریخی با یاری دهیاران و شوراها به سادگی امکان پذیر خواهد بود و انتظار ما حمایت دهیاران و شوراها از طرح های صیانتی است.

او اضافه نمود: لازم است دهیاران و شوراها در زمان اعطای مجوز ساخت وساز از میراث فرهنگی شهرستان استعلام نمایند تا ساخت وسازها در محدوده آثار تاریخی نباشد.

شایگان با بیان اینکه مشارکت مردم در صیانت از آثار تاریخی رو به افزایش است، اضافه نمود: در سایه مشارکت مطلوب شهروندان، از تخریب و حفاری های غیرمجاز متعددی ممانعت شده است.

شایگان تصرح کرد: برخورد با حفاران بدون اغماض بوده و افراد بعد از شناسایی و دستگیری تحویل دستگاه قضایی می شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسدآباد گفت: دهیاران در صورت مشاهده هرگونه عملیات خاک برداری، تجاوز به حریم و ساخت وساز در تپه و محوطه های باستانی، حضور افراد ناشناس و تردد خودروهای مشکوک که در زمینهٔ حفاری غیرمجاز مشارکت دارند را به این اداره اطلاع دهند و هرگونه ساخت وساز در بافت ارزشمند روستای هدف گردشگری را با هماهنگی اداره میراث فرهنگی و بنیاد مسکن به انجام رسانند.

منبع: میراث آریا

به "یاری دهیاران برای حفاظت از آثار تاریخی همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری دهیاران برای حفاظت از آثار تاریخی همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید