چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، باید توجه کرد که مسمومیت های دارویی، در بچه ها اغلب اتفاقی و در اثر کنجکاوی کودک یا اشتباه والدین رخ می دهد.

چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از بروز مسمومیت دارویی در بچه ها باید به نکات ذیل توجه کرد:

- چنانچه در خانه کودک زیر پنج سال دارید، حتماً دارو ها را در کمد های بالا، دور از دسترس و مجهز به قفل قرار دهید.

- مراقب باشید تا در هنگام بیماری کودک، دُز تکراری یا دارو بیشتر از اندازه تجویزشده به کودک ندهید.

- از قرار دادن دارو در کیف دستی پرهیز کنید تا مانع خورده شدن دارو به وسیله بچه ها شوید.

- دارو های خود را در مقابل چشم بچه ها نخورید، چراکه بچه ها از رفتار بزرگسالان تقلید می نمایند و ممکن است دارو ها را به دهان ببرند.

- اگر به کودک خود دارو می دهید، به او تفهیم کنید که این دارو است و از کلماتی مثل آبنبات، شکلات یا خوراکی استفاده نکنید.

- داور ها را در بسته بندی اولیه نگهداری کنید تا در هنگام بروز مسمومیت بتوانید اطلاعات درستی را در مورد داروی مصرفی به پزشک ارائه کنید.

- چنانچه فردی در خانواده در حال درمان ترک اعتیاد است، از دسترسی بچه ها به دارو های درمان نماینده اعتیاد پیشگیری کنید.

- مرگ بسیاری از بچه ها و حتی بزرگسالان به علت نگهداری شربت متادون در یخچال و مخصوصا تعویض بطری دارو با بطری نوشیدنی ها و مصرف اتفاقی آن ها انجام شده است.

در عین حال سایر نکاتی که در مورد پیشگیری از بروز مسمومیت های دارویی و در مورد مواجهه با فرد مسموم توصیه می گردد، به توضیح زیر است:

- بهتر است دارو های بیمار افسرده، بیمارانی که تعادل رفتاری ندارند یا افرادی که سابقه اقدام به خودکشی دارند را دور از دسترس شان قرار دهید و مراقبت دقیقی در مورد اندازه داروی مصرفی شان به عمل آورید.

- در سالمندان هم مسمومیت دارویی بسیار شایع و البته خطرناک است. تشابه ظاهری شکل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی سوادی یا کم سوادی یا خوانا نبودن دستور مصرف دارو ممکن است منجر گردد تا سالمندان داروی خود را به اشتباه یا به طور تکراری مصرف نمایند. برای جلوگیری از مسمومیت دارویی در سالمندان باید بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نظارت داشته باشید. برترین روش برای پیشگیری از خوردن دُز تکراری دارو، یادداشت کردن دفعات مصرف دارو است.

در عین حال باید توجه کرد که مصرف مقادیر بالای بسیاری از دارو ها در اقدام به خودکشی، ممکن است در ابتدا علامت و نشانه خاصی نداشته باشد، اما شرایط فرد مسموم به طور ناگهانی وخیم گردد یا در آینده منجر به صدمات دائمی کبد و کلیه در فرد مسموم گردد. در برخورد با فرد مسموم غیر هوشیاری که در کنارش بسته های داروی خورده شده وجود دارد، ضمن حفظ خونسردی خود و عدم القاء استفراغ در این فرد، بسته های دارویی را همراه بیمار به بیمارستان ببرید.

بنابر اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، توجه کنید که ایجاد استفراغ در مسمومیت ها تنها باید به توصیه پزشک باشد؛ چراکه این عمل در بعضی از مسمومیت های دارویی سبب وخامت اوضاع بیمار خواهد شد.

در اغلب مسمومیت های اتفاقی یا تعمدی با داروها، برای اطلاع از نحوه انجام اقدامات اولیه هر چه سریع تر با شماره تلفن مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم 190 یا اورژانس 115 تماس بگیرید.

منبع: فرارو

به "چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید