هشدار آذربایجان نسبت به حمله به خطوط لوله نفت و گاز

به گزارش وبلاگ بهابادی، جمهوری آذربایجان با متهم کردن ارمنستان به تلاش برای حمله به خطوط لوله نفت و گاز، نسبت به واکنش شدید به چنین اقدامی هشدار داد.

هشدار آذربایجان نسبت به حمله به خطوط لوله نفت و گاز

به گزارش وبلاگ بهابادی، الهام علی اف، رییس جمهور جمهوری آذربایجان در مصاحبه با شبکه خبر ترکیه اظهار کرد: ارمنستان تلاش می کند به خطوط لوله نفت و گاز در این کشور حمله کند و اگر ارمنستان تلاش کند کنترل این خطوط لوله را بدست بگیرد، عواقب شدیدی خواهد داشت.

نیروهای ارمنی هفته گذشته حمله موشکی علیه خط لوله نفت باکو-تفلیس-سیهان (BTC) در شهر یِولاخ داشتند.

این خط لوله نفت سبک آذربایجان را از میدان آذری-چراغ -گونشلی از طریق گرجستان به بندر سیهان ترکیه در مدیترانه برای صادرات به بازارهای جهانی منتقل می کند.

جمهوری آذربایجان این حمله را یک اقدام تروریستی توصیف کرده و به نقش مهم خط لوله باکو-تفلیس-سیهان در امنیت انرژی اروپا اشاره کرده بود.

ارمنستان در واکنش به این اظهارات، گفت نیروهای آذری بدنبال بدست دریافت کنترل بخش کوچکی در منطقه قفقاز جنوبی هستند که در حاکمیت ارمنیها واقع شده است و جمهوری آذربایجان و ترکیه را که حامی این کشور است به خصومت با وجود توافق آتش بس روز شنبه متهم کرد.

این جدال لفظی پرتنش باعث شد روسیه طرفین را به رعایت آتش بس انسان محبت آمیز در منطقه ناگورنو قره باغ که از نظر بین المللی بخشی از جمهوری آذربایجان است، فرابخواند.

بر اساس گزارش رویترز، نگرانیها نسبت به گسترش منازعه به نزدیکی خطوط لوله نفت و گاز جمهوری آذربایجان که نفت و گاز را به بازارهای بین المللی منتقل می کنند، افزایش پیدا کرده است.

منازعه میان دو کشور در 27 سپتامبر پس از این که نیروهای ارمنی مناطق غیرنظامی جمهوری آذربایجان و مواضع نظامی این کشور را هدف دریافتد، آغاز شد و تا به امروز بیش از 600 قربانی بر جای گذاشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار آذربایجان نسبت به حمله به خطوط لوله نفت و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آذربایجان نسبت به حمله به خطوط لوله نفت و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید