اعلام آمادگی علی اف برای مذاکره

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگاران : الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان از آمادگی کشورش برای شروع مذاکرات حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ اطلاع داد.

اعلام آمادگی علی اف برای مذاکره

به گزارش وبلاگ بهابادی به نقل از ایرنا، علی اف این مطلب را در گفت و گو با شبکه تلویزیونی آر بی کا (RBK) روسیه اعلام کرد. این گفت و گو امروز (یکشنبه) پخش شد.

وی اضافه کرد: ما آماده شروع فوری مذاکرات هستیم و اکنون همه چیز وابسته به فعالیت گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ و جدول کاری آنها می باشد .

وی در پاسخ به سووالی درباره نتایج مذاکرات اخیر وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت: مذاکرات مسکو را مثبت ارزیابی می کنم چرا که در بیانیه صادره در انتها این مذاکرات بر ضرورت اعلام رژیم آتش بس بنا به ملاحظات بشردوستانه تاکید شده است .

رییس جمهوری آذربایجان توضیح داد که طبق این بیانیه مذاکرات اساسی میان این کشور و ارمنستان شروع می گردد و این مذاکرات فقط میان دو کشور ادامه خواهد داشت و حضور مقامات دولت خودخوانده قره باغ کوهستانی در این مذاکرات که ایروان بر آن تاکید داشت ، امکان پذیر نخواهد بود .

علی اف گفت: ما در پشت میز مذاکرات در انتظار موضع سازنده ارمنستان هستیم و باید به آن اطمینان حاصل کنیم که این کشور از اقدامات و بیانیه های تحریک آمیز منصرف شده و پایبند به راهکار مسالمت آمیز مناقشه است . ما هم پایبند به بیانیه و تعهدات خود هستیم .

رییس جمهوری آذربایجان با تاکید بر این که باید به راهکار سیاسی مناقشه ترجیح داده گردد و فعالیت ما در سالهای گذشته متوجه این مهم شده بود, گفت: در بیانیه نهایی مذاکرات مسکو به گفت و گوهای اساسی یعنی طرح موجود درباره حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ تاکید می گردد و در آن طرح به صراحت به آزادسازی در مرحله نخست پنج شهرستان جمهوری آذربایجان از اشغال نیروهای ارمنی و در مراحل بعدی به آزادسازی دو شهرستان دیگر در مجاورت قره باغ کوهستانی اشاره شده است .

علی اف با بیان این که در متن بیانیه مذاکرات مسکو همه خواسته های جمهوری آذربایجان مدنظر قرار گرفته است، اضافه کرد: ما علاقه مند به حل هر چه زودتر این مناقشه هستیم چرا که حل این مناقشه امکان می دهد تا آوارگان جنگی آذربایجانی به خانه های خود بازگردند.

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد: ارمنستان اگر به رژیم آتش بس پایبند باشد مرحله حل سیاسی مناقشه شروع می گردد .

وی با اشاره به این که هدف ما تغییر ناپذیر است و آذربایجانی ها باید به سرزمین های خود در قره باغ برگردند, اضافه کرد: ما همواره راهکار سیاسی را ترجیح دادیم و همواره هم شنیدیم که این مناقشه راهکار نظامی ندارد ولی در میدان نبرد ثابت کردیم که چنین موضع گیری صحیح نیست, چرا که اقدامات نظامی اگر نبود این مذاکرات ممکن است 30 سال دیگر ادامه می داشت .

علی اف ارمنستان را به اقدامات غیر قانونی در سالهای گذشته در قره باغ از جمله اسکان غیر قانونی در این منطقه متهم و آن را جنایت بین المللی و نقض کنوانسیون ژنو اعلام کرد .

وی اضافه کرد: متاسفانه گروه میانجی مینسک ، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد به این اقدامات غیر قانونی واکنش نشان ندادند و در سرزمینهای اشغالی همه میرات تاریخی ، فرهنگی و دینی مردم جمهوری آذربایجان تخریب و نابود شد .

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد: به نظرم راهکار نظامی و مرحله نخست آن به انتها رسیده و در حال حاضر به راهکار سیاسی مناقشه رسیدیم و این مرحله موجب تامین حقوق حقه ما می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "اعلام آمادگی علی اف برای مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی علی اف برای مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید