مراکز آموزش علمی کاربردی در شهرک های صنعتی ایجاد شود

به گزارش وبلاگ بهابادی، سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: ایجاد مراکز آموزشی در شهرک های صنعتی ایده خوبی است که باید از طریق واحد های استانی عملیاتی شود.

مراکز آموزش علمی کاربردی در شهرک های صنعتی ایجاد شود

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ بهابادی به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، نشست حسین بلندی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با رؤسای واحد های استانی این دانشگاه به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در این نشست رؤسای واحد های استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات اجرا شده و آسیب شناسی وضع موجود، نظرات و پیشنهادات خود را در موضوعات و مسائل مختلف این دانشگاه مطرح کردند.

بلندی در این نشست گفت: جایگاه این دانشگاه باید به صورت جدی در کشور تقویت و هرگونه ضعف و یا نقصی در امور بایستی رفع شود. وظیفه اصلی نیز بر عهده واحد های استانی است که باید بصورت جدی وارد عرصه اجرایی دانشگاه شوند. باید بسکمک از کار های اجرایی و عملیاتی به استان ها واگذار شود تا کار ها با سرعت و کیفیت بالاتری انجام پذیرد و ستاد مرکزی بر نقش نظارتی خود متمرکز شود.

وی بیان نمود: جلسات شورای مشورتی با استان ها در سطح عالی و در راستای سیاستگذاری، تعاملات و همکاری های ملی برگزار می شود که نیاز است مسائل در جلسات تخصصی کاری با حوزه های معاونتی مربوطه در دانشگاه جامع علمی کاربردی بصورت جامع و کارشناسانه بررسی و سپس راه حل ها و برنامه های کلان در شورای عالی مطرح شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: با توجه به شرایط و اقتضائات روز کشور، دو برنامه اصلی و راهبردی باید پیگیری شود که یکی تقویت جایگاه و نقش این دانشگاه در کشور و دیگری شناسایی نیاز بازار کار و اشراف به بازار اشتغال است. ما باید بستری را فراهم کنیم که دستگاه های متقاضی، جدی تر و بصورت گسترده وارد عرصه فعالیت و همکاری با این دانشگاه شوند.

وی گفت: ما می خواهیم با یک حرکت جهادی و در یک مدت کوتاه به اهداف بلندی دست یابیم. هر واحد استانی بر اساس تقسیم کار ملی و بر اساس سند آمایش سرزمینی وارد عرصه عمل شود. استان ها باید آمادگی کامل خود را در حوزه های تعیین اعلام، در قالب کمیته های مربوطه و بعنوان بازوی اجرایی دانشگاه جامع علمی کاربردی عمل کنند.

بلندی گفت: ما با یک دید اعتقادی برای این کار به دانشگاه آمده ایم و یک مسئولیت دینی، شرعی و ملی برای حل مشکل اشتغال در کشور داریم که واحد های استانی نیز باید بصورت جدی و عملی وارد این عرصه شوند. این دانشگاه در پی توسعه کمی در کنار ارتقای کیفیت است. برای ارتقای کیفیت نیاز به شناخت صحیح مسائل و ارائه راه حل های اجرایی و عملی داریم و در کنار آن توسعه و توسعه حیطه فعالیت این دانشگاه را پیگیری کنیم. ما در پی این هستیم که از همه مسئولین اجرایی، خبرگان و صاحب نظرانی که می توانند در این عرصه به ما کمک کنند برای توسعه و ارتقای این دانشگاه بهره مند شویم.

وی مطرح نمود: دانشگاه جامع علمی کاربردی باید در پروژه های کلان ملی کشور از جمله حوزه مسکن، که نیاز های متنوعی را در بخش آموزشی، مهارتی، استانداردسازی و فناوری های روز می طلبد، مشارکت جدی داشته باشد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه نمود: همکاری با حوزه های صنعت و کشاورزی بعنوان دو بخش اصلی و تأثیرگذار در کشور، که حجم وسیعی از نیاز بازار کسب و کار و اشتغال را پوشش می دهند، باید توسعه و پیشرفته و موانع موجود در این زمینه حذف شود.

وی بیان نمود: آینده پژوهی در راستای شناخت نیاز های آینده در استان ها باید اجرا و نیاز های آموزشی و مهارتی مشاغل آینده در هر استان باید احصا شود؛ لذا واحد های استانی در زمینه بحث مهم صلاحیت حرفه ای و کسب حمایت های لازم باید جلسات مختلفی با مسئولین استانی، کنندگان استان و ائمه جمعه برگزار کنند. دوره های کوتاه مدت باید بر اساس نیاز استان ها شناسایی و توسعه یابد. ما باید به منظور جذب حداکثری دانشجو زمان مناسبی را برای پذیرش انتخاب کنیم و باید میزان جذب دانشجو در هر استان هدف گذاری و تعیین شود و واحد های استانی بصورت جدی برای تحقق آن عمل کنند.

بلندی ادامه داد: استفاده از مدرسان برای پیشبرد برنامه های دانشگاه یکی از الزامات است. ایجاد مراکز آموزشی در شهرک های صنعتی ایده خوبی است که باید از طریق واحد های استانی عملیاتی شود. برنامه های بین المللی دانشگاه جامع علمی کاربردی باید توسعه یابد و بعنوان قطب تربیت تکنسین و نیرو های مهارتی در منطقه به بهترین نحو شناخته شویم. ارتباط با اتاق اصناف باید در اولویت قرار گیرد و ایجاد بنیاد کارآفرینی و صندوق ملی توسعه مهارت راه حل های مهمی است که لازم است پیاده سازی شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در پایان این نشست اظهار کرد: با آموزش های مهارتی کوتاه مدت می توانیم افراد را شاغل کنیم و باعث رفع دغدغه های فکری بسکمک از خانواده ها شویم. بحث معیشت و پرداخت به کارکنان هم دارای اهمیت بوده و باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مراکز آموزش علمی کاربردی در شهرک های صنعتی ایجاد شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراکز آموزش علمی کاربردی در شهرک های صنعتی ایجاد شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید