مخمل کوه؛ جاذبه طبیعی و تماشایی خرم آباد

به گزارش وبلاگ بهابادی، مخمل کوه (Makhmal Kūh) کوهی است به ارتفاع بیش از یک هزار و 900 متر در شمال شرق خرم آباد که به عنوان بخشی از دره تاریخی خاید آلو / قسمتی از شهر خرم آباد را در دامن خود جای داده است.

مخمل کوه؛ جاذبه طبیعی و تماشایی خرم آباد

این کوه بلند در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می گردد که در طول تاریخ شاهد رخدادهای گوناگونی بوده است. قسمت جنوبی این کوه به جاده بروجرد به خرم آباد ختم می گردد؛ محلی که در هنگام ورود رضاخان به لرستان شاهد جنگ ها و درگیری های خونینی بوده است.

انتهای شمالی کوه نیز به جاده خرم آباد-الشتر می رسد که به تنگ شبیخون مشهور است و نام آن گویای بسیاری چیزهاست.

این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت های آن پوشیده از گلسنگ است. با شروع فصل بارش گلسنگ های سیاه رنگ و آفتاب سوخته سبزرنگ می شوند. سراسر سبز. گلسنگها آفتاب گریز هستند به همین دلیل قسمت هایی از کوه که کمتر آفتاب گیر است سرسبز تر و تماشای تر است.

در قسمت انتهای شمالی کوه در تنگ شبیخون به همت اداره کل منابع طبیعی لرستان پارک جنگلی با مساحت 500 هکتار دایر شده که در فصل بهار و زمستان بسیار تماشایست.

آبشار مخمل کوه در دره زیبای این کوه در تنگه شبیخون قرار گرفته است. این آبشار از سنگ های سبز مخملی به پایین ریخته و چشم انداز چشم نوازی را بوجود می آورد که قطعا ارزش تماشا دارد.

این کوه برای کوه پیمایی بسیار مناسب و در دسترس است. با خودرو با چند دقیقه رانندگی به دامنه آن می رسید. فقط کافی است پس از رسیدن به میدان 22 بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانید.

دسترسی

آدرس پارک جنگلی مخمل کوه خرم آباد: استان لرستان، خرم آباد، 18 کیلومتری شمال شرق خرم آباد

منبع: گردشبان

به "مخمل کوه؛ جاذبه طبیعی و تماشایی خرم آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخمل کوه؛ جاذبه طبیعی و تماشایی خرم آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید