علت علاقه پشه به خون انسان

به گزارش وبلاگ بهابادی، محققان به منظور آگاهی از علت علاقه پشه خون انسان متوجه شدند عصب های درون نیش این جاندار پس از تماس با ترکیبات به خصوصی در خون فعال شده و مکانیزم مکیدن را شروع می کنند.

علت علاقه پشه به خون انسان

محققان به منظور کشف دلیل علاقه پشه به خون نوع ماده (یعنی آن هایی که نیش می زنند) را با ترکیبات مختلف آزمایش کردند. محققان ترکیبات شیرین مثل نکتار و همچنین ترکیباتی حاوی برخی از اجزای تشکیل دهنده خون انسان را با پشه ها آزمایش کردند. محققان دریافتند پشه ها توانایی مزه کردن و نوشیدن نکتار را داشته ولی آن را مثل خون با اشتیاق نمی مکند. در این مطلب از وبلاگ بهابادی درباره این پژوهش بخوانید.

Leslie Vosshall، از محققان دانشگاه راکفلر (The Rockefeller University) و یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: پشه ماده پس از سوراخ کردن پوست خون را آنقدر با ولع می مکد که برخی اوقات مویرگ ها متلاشی می شوند. پشه ها این رفتار را به ویژه برای مکیدن خون بروز می دهند.

محققان برای درک علاقه پشه به خون پس از آزمایش ترکیبات مختلف حاوی خون دریافتند که ترکیبات مختلف درون خون عصب های موجود در نیش پشه را فعال می کنند. برخی عصب ها توسط نمک و برخی دیگر توسط شکر فعال می شوند، اما نحوه فعال شدن آن ها حین تماس با خون واقعی کاملاً متفاوت است. به گفته محققان حتی استفاده از خون مصنوعی و ترکیب آن با گرما و دی اکسید کربن موجود در هوا که مکیده شدن خون از قربانی را به پشه نشان می دهد نیز این موجود را فریب نمی دهند.

اما با فراهم آوری ترکیبات کامل خون که شامل گلوکز (شکر)، نمک، بی کربنات سدیم و آدنوزین تری فسفات می شود، پشه ها با اشتهای زیاد شروع به مکیدن آن کردند. درون نیش پشه عصب های مختلفی برای هر کدام از ترکیبات خون وجود دارد که پس از فعال شدن همه آن ها با هم، پشه وجود خون واقعی را درک کرده و با ولع شروع به مکیدن می کند.

این تحقیق جالب توجه نشان می دهد که نیش پشه ها توانایی مزه کردن ترکیبات مختلف را داشته و به قول محققان در واقع یک سرنگ است که می تواند خون را مزه کند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب چرا مورچه های تنها خیلی زود می میرند؟ را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "علت علاقه پشه به خون انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت علاقه پشه به خون انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید