طرز تهیه آش کدو حلوایی مجلسی به 2 روش گیلانی و اصفهانی

به گزارش وبلاگ بهابادی، آش کدو جزو خوشمزه ترین غذاهای زمستانی با کدو حلوایی است. در این مقاله از در طرز تهیه 2 مدل آش کدو حلوایی برای درمان سرماخوردگی را به شما آموزش خواهیم داد. شما هم می توانید به راحتی هر یک از این انواع آش کدو حلوایی را تهیه و از برای سلامت بدن استفاده کنید.

طرز تهیه آش کدو حلوایی مجلسی به 2 روش گیلانی و اصفهانی

طرز تهیه آش کدو حلوایی گیلانی

مدت زمان آماده سازی مواد: 10 دقیقه

مدت زمان مورداحتیاج برای پخت آش کدو حلوایی: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه آش کدو گیلانی

کدو حلوایی: 500 گرم

برنج نیم دانه: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

گردوی پودر شده: 1/3 لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: 1/4 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر زنجبیل: نوک قاشق چای خوری

فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان لازم

نمک: به میزان دلخواه

مراحل طرز تهیه آش کدو حلوایی برای سرماخوردگی

شمالی ها معمولا آش کدو حلوایی را با طعم ملس درست می نمایند. افزودن شکر و کمی نمک به آش کدو، مزه متفاوتی به آن می دهد. البته اگر طعم ملس با ذائقه شما همخوانی ندارد، می توانید آن را حذف نموده و به جای آن فقط از نمک و چاشنی هایی مثل آبلیمو بهره ببرید. روش تهیه آش کدو حلوایی گیلانی را می توانید در ادامه بخوانید.

مرحله اول: کدو حلوایی را آبپز کنید

در اولین قدم از طرز تهیه آش کدو حلوایی، کدو را بشویید و آن را خرد کنید. هسته کدو حلوایی را جدا کنید و با پوست در یک قابلمه بریزید. داخل قابلمه را تا حدی که روی کدوها را بپوشاند، آب بریزید. اجازه دهید کدوها روی حرارت بپزند تا کاملا نرم شوند. سپس آنها را آبکش کنید.

مرحله دوم: برنج را بپزید

در حین پخت کدوها، در یک قابلمه دیگر، شمالی را با نمک بریزید و به قدری که روی آن را به میزان 2 بند انگشت آب بپوشاند، آب سرد بریزید. قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید و اجازه دهید برنج مانند و با همان غلظت بپزد و دانه ها نرم شوند.

مرحله سوم: کدوها را پوره کنید

بعد از پختن و نرم شدن کدو حلوایی، اجازه دهید کدوهای پخته شده از دما بیفتند و سرد شوند. سپس با یک قاشق، کدوها را از پوست جدا نموده و در یک کاسه بریزید. با گوشتکوب کدوها را له و پوره کنید. برنج شفته و نرم شده را به همراه پوره های کدو حلوایی در یک قابلمه بریزید.

مرحله چهارم: همه مواد آش کدو حلوایی را با هم بپزید

قابلمه را روی حرارت قرار دهید و شکر، گردوی پوره شده و زنجبیل را به قابلمه اضافه کنید. حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید و صبر کنید 5 دقیقه بماند تا طعم آن یکدست گردد. بعد آن را بچشید و به میزان دلخواه چاشنی و نمک و شکر را میزان کنید. سپس آن را سرو کنید.

طرز تهیه آش کدو حلوایی اصفهانی

مدت زمان آماده سازی مواد: 10 دقیقه

مدت زمان مورد احتیاج برای پخت آش کدو حلوایی اصفهانی: 45 دقیقه

مواد لازم برای آش کدو اصفهانی

کدو حلوایی: 500 گرم

نخود: 50 گرم

لوبیا چیتی: 50 گرم

ماش: 50 گرم

لوبیا سفید: 50 گرم

بلغور گندم: 1 لیوان دسته دار فرانسوی

سبزی آش: 1 کیلوگرم

پیاز: 3 عدد

نمک، فلفل، زردچوبه: به میزان لازم

دارچین و نعناع داغ: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه آش کدو حلوایی ساده با کشک

برای درست کردن آش کدو حلوایی اصفهانی، باید حبوبات را جداگانه بخیسانید و آبکش کنید. سپس آنها را بپزید. کدو حلوایی ها را هم بعد از شستن، پوست گرفتن و خرد کردن، با پیاز داغ تفت دهید. همه حبوبات پخته شده، بلغور و کدو حلوایی ها را با هم مخلوط نموده و آنها را بپزید.

چاشنی و ادویه ها را هم اضافه کنید. این آش را بعد از پخت و یکدست شدن، با و می توانید تزیین و سرو کنید. برای مشاهده مراحل تهیه این آش مناسب برای آنفولانزا، مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: کدوها را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه آش کدو حلوایی اصفهان، بلغور گندم و دیگر حبوبات را به صورت جداگانه، در آب به مدت 2 ساعت بخیسانید. کدو حلوایی را بشویید و از وسط نصف کنید. تخمه های کدو را جدا کنید. پوست کدوها را بگیرید و در قطعات کوچک خرد کنید. هر چه قطعات کدوها ریزتر باشند، زودتر می پزند.

مرحله دوم: پیاز داغ را آماده کنید

پیازها را پوست بگیرید و به صورت نگینی خرد کنید. پیازها را در تابه بریزید و کمی روغن به آنها بیفزایید. حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید و اجازه دهید پیازها سبک و طلایی شوند. سپس زردچوبه، فلفل سیاه و سایر ادویه ها را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا طعم خام آن گرفته گردد.

مرحله سوم: کدو حلوایی را بپزید

در این مرحله، کدو حلوایی های خرد شده را در تابه بریزید و با پیاز کمی تفت دهید. به صورت جداگانه، حبوبات را آبکش کنید و آنها را بپزید. در یک قابلمه نیز بلغور گندم را با کمی آب بپزید. بعد از اینکه آب جوش آمد و بلغورها نیم پز شدند، حبوباتی را که پخته بودید، به آن بیفزایید.

مرحله چهارم: همه مواد را با هم ترکیب کنید

وقتی همه حبوبات پختند، کدو حلوایی، سبزی آش و نمک را اضافه کنید. اجازه دهید همه مواد بپزند و طعم یکدستی داشته باشند. در آخر و بعد از جا افتادن آش کدو حلوایی، روی آش را با پیاز داغ تزیین و آن را سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه آش کدو حلوایی

*برای درست کردن آش کدو حلوایی، حبوبات را از قبل بخیسانید و آبکش کنید. این کار هم باعث گرفتن نفخ حبوبات می گردد و هم زودتر می پزند.

*در صورتی که در هنگام پخت بلغور، کف روی آن را بگیرید، طعم خامی بلغور از بین می رود.

*اگر کدو حلوایی ها را قبل از اضافه کردن به آش با کمی روغن سرخ کنید، شکل و شمایل خود را در آش حفظ می نماید. در غیر این صورت، می توانید کدوها را آبپز و پوره کنید.

*برای طرز تهیه آش کدو حلوایی با کشک، بعد از آماده شدن آش، روی آن را با کشک تزیین کنید. یا داخل آش را کمی کشک بریزید. در این صورت بهتر است به آش کدو، شکر اضافه نکنید. کشک، پیاز داغ و، موادی هستند که برای تزیین روی آش کدو حلوایی می توانید از آنها بهره ببرید.

*برای اینکه آش کدو حلوایی مقوی تر گردد، می توانید به آن اضافه کنید.

* افزودن انواع گوشت به دستور پخت آش کدو حلوایی چندان متداول نیست ولی شما می توانید از سینه مرغ یا بوقلمون پخته و ریش ریش شده در این آش بهره ببرید.

*طعم این آش، اگر به آن شکر یا شیرین نماینده خاصی اضافه نکنید، شبیه است و شیرینی ندارد. ولی اگر می خواهید طعم آن به ملسی بزند، می توانید به میزان دلخواه، به آن شکر بیفزایید.

*برای اضافه کردن حبوبات به آش کدو حلوایی، دستتان باز است که از انواع حبوبات مختلف در آن بهره ببرید. لپه، ماش، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، عدس و … را می توانید قبل از اضافه کردن به آش به صورت پخته یا نیم پز به آش بیفزایید. حتی در بعضی دستورالعمل ها از باقالی هم استفاده می گردد.

*طرز تهیه آش کدو حلوایی یزدی هم مثل آش کدو حلوایی اصفهانی با حبوبات است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سوپ کدو حلوایی با فیلم

سوالات متداول

چه کار کنیم که کدو حلوایی در آش له نگردد؟

برای جلوگیری از وا رفتن کدوها در آش، قبل از اضافه کردن کدو حلوایی به آش، آنها را کمی با روغن یا کره تفت دهید. لازم نیست حتما کدوها سرخ و طلایی شوند. همین که کمی تغییر رنگ بدهند کافی است. سپس آنها را به آش اضافه کنید.

آش کدو حلوایی برای چی خوبه؟

آش کدو حلوایی یکی از پیش غذاها یا غذاهای سبک برای شام است. این آش به خاطر خواص زیادی که دارد، برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا نیز استفاده می گردد.

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه آش کدو حلوایی مجلسی به 2 روش گیلانی و اصفهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه آش کدو حلوایی مجلسی به 2 روش گیلانی و اصفهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید