سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با اتفاقات مقطعی رونق نمی گیرد

به گزارش وبلاگ بهابادی، یک فعال صنعت گردشگری با بیان این که نمی توان از اتفاقات ناگهانی مثل کاهش ارزش ریال انتظار بازدهی فوق العاده توریسم ورودی به کشور داشت، گفت: سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با اتفاقات مقطعی رونق نمی گیرد.

سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با اتفاقات مقطعی رونق نمی گیرد

بابک شاینده مدیرعامل سفرزون در دومین میزگرد آنالیز فرصت ها و چالش های صنعت گردشگری که عصر چهارشنبه 30 آبان 97 با موضوع راهکارهای استفاده از کاهش ارزش ریال برای جذب گردشگران خارجی، در دفتر سایت وبلاگ بهابادی برگزار گردید، گفت: در صنعت گردشگری شاخص ها و اعداد شفاف هستند و با همین شاخص ها می توان به آنالیز این صنعت پرداخت. وقتی ثبات مالی وجود ندارد و رکود تورمی عاملی مهم در اقتصاد ما به شمار می رود، صنعت گردشگری هم از این اتفاقات تاثیر می پذیرد و دچار افول می گردد.

وی درباره سرمایه گذاری در حوزه گردشگری اعلام کرد: در ادبیاتِ اقتصاد و بیزینس، سرمایه گذاری مقطعی و کوچک جوابگوی اهداف بزرگ نیست. بخش گردشگری تا مدتی پیش قابل توجه نبود و به همین نسبت، رقابتی در این صنعت به شکل آنچنانی دیده نمی شد و اکنون نیز با التهاب مالی که در کشور شاهد آن هستیم نمی توان انتظار داشت که یک بخش از این صنعت یعنی توریسم اینکامینگ بتواند از کاهش ارزش ریال بهره فوق العاده ای ببرد چرا که اگر قرار است از توریسم ورودی درآمدزایی کنیم باید به صورت برنامه ریزی شده در این حوزه سرمایه گذاری کنیم.

مدیرعامل سفرزون با اشاره به اتفاقاتی که در صنعت گردشگری ایران اتفاق افتاده است، گفت: بهره وری و نقطه بازگشت سرمایه در بیشتر صنایع و بیزینس ها در کشور ما غیرقابل قبول شده است. در دنیا شرایط به این صورت است که کمترین سرمایه گذاری و بیشترین بازدهی را صنعت گردشگری دارد اما این که در ایران هم چنین شرایطی وجود داشته باشد، محل تردید است. به دلایل مختلفی همانند تحریم، رکود و تورم یا حتی بی اعتنایی خیلی از سرمایه دارها برای سرمایه گذاری ریالی در کشور، ظرف سرمایه در گردش صنایع مختلف از جمله گردشگری به مرور کوچک تر می گردد.

وی با توجه به اینکه رقبای تازه و نو ظهوری به تازگی وارد بازار گردشگری ایران شده اند، گفت: موضوعات مختلفی در این زمینه مطرح می گردد از جمله این که بعضی مدعی هستند این تازه واردان برای افزایش هزینه ورود به این بازار و بعضی دیگر برای سالم سازی و پالایش رقابت در این حوزه، وارد این فضا شده اند اما در واقع همین افراد هم با صنعت گردشگری آشنا نیستند.

شاینده در ادامه اعلام کرد: صنعت گردشگری در دنیا دچار تحولات زیادی شده و زیرساخت های تکنولوژیک آن به شدت تغییر نموده و ما نیز برای ارتقای صنعت گردشگری ایران نیازمند سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی و تحول ساختارها هستیم و این در حالی است که در حال حاضر بازیگردانان اصلی حوزه گردشگری کشور سابقه فعالیت در صنعت گردشگری ندارند و بعضی از افرادی که سال هاست در این بخش فعالیت می نمایند هم با تکنولوژی غریبه هستند، به این ترتیب این صنعت در ایجاد تحول بنیادی در ساختارهای خود با مسائل فراوانی روبروست.

مدیرعامل سفرزون با بیان اینکه در حال حاضر افراد خلاق و تازه نفسی نیز در صنعت گردشگری حضور یافته اند، اضافه کرد: با وجود این افراد خلاق هم در شرایط فعلی به علت مهیا نبودن ساختارها اتفاقات جدی نمی تواند در این صنعت بیفتد .وی در خاتمه با بیان اینکه فرهنگ سازی در حوزه گردشگری رو به افزایش است و این امر را می توان اتفاق خوبی به شمار آورد، اضافه کرد: برای استارت آپ ها هم در صنعت گردشگری شرایط خوبی به وجود آمده است تا از نقطه اول به نقطه دوم برسند اما در بخش سرمایه گذاری احتمال شکست زیاد است و در نهایت بسیاری از استارتاپ ها هم مجبورند بیزینس خود را به صاحبان سرمایه ای که بازیگردان شرایط پیچیده کنونی هستند، منتقل نمایند.

منبع: همگردی

به "سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با اتفاقات مقطعی رونق نمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با اتفاقات مقطعی رونق نمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید