زخم های ماندگار دهان نشان دهنده چیست؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، سیناپرس/ رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت گفت: زخم هایی که در مخاط دهان و زبان ایجاد می شوند و پس از یک هفته بهبود نمی یابند، باید حتماً از نظر فاکتورهای سرطانی مورد بررسی قرار گیرند.

زخم های ماندگار دهان نشان دهنده چیست؟

دکتر بهزاد رهسپار رئیس انجمن جراحان دهان فک و صورت درباره شایعترین سرطان های محدوده دهان، فک و صورت گفت: کارسینوما یا بدخیمی یا بروز سرطان در مخاط دهان و زبان از شایع ترین سرطان های محدوده دهان فک و صورت محسوب می شود.

وی افزود: مصرف دخانیات و الکل ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در ایجاد آن بسیار موثر است؛ بنابراین افرادی که استعمال دخانیات و مصرف الکل مصرف دارند، احتمال درگیری آنها با این نوع سرطان بسیار بیشتر از افراد عادی است.

رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت درباره علائم ابتلا به سرطان دهان و زبان گفت: زخم هایی که در محدوده دهان و زبان ایجاد شوند و پس از پنج روز تا یک هفته بهبود نیابند، حتماً باید توسط جراح دهان، فک و صورت مورد بررسی قرار گیرند و نمونه برداری از محل انجام شود و برای پاتولوژیست دهان، فک و صورت ارسال شوند تا این موضوع به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی گفت: پس از انجام بررسی ها اگر فرد مبتلا به سرطان شده باشد در اسرع وقت باید نسبت به درمان آن اقدام کرد چرا که شناسایی به موقع در درمان موفقیت آمیز بیماری بسیار حائز اهمیت است.

جراحان دهان، فک و صورت در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند

رهسپار در خصوص ضرورت در اولویت قرار دریافت واکسیناسیون جراحان دهان، فک و صورت گفت: این افراد جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند و تا به امروز تعداد زیادی از جراحان این حوزه مبتلا به کرونا شده اند.

وی خاطر نشان کرد: جراحان دهان، فک و صورت در شرایط کرونا با رعایت دقیق تمهیدات و گایدلاین ها پیشگیری های لازم را انجام داده ولی با این وجود نیاز است که در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون آنها اقدامات لازم انجام گیرد و در این زمینه از وزیر بهداشت و سازمان نظام پزشکی درخواست داریم که تمهیدات لازم را پیش بینی کنند.

رهسپار افزود: جراحان دهان، فک و صورت با بیماران در اورژانس در ارتباط هستند و علاوه بر بیمارستان در مطب کارهای جراحی کوچک دهان را انجام می دهند؛ بنابراین بیش از دندانپزشکان و سایر پزشکان در معرض ابتلا به کرونا قرار داشته و تصاعدی احتمال ابتلای آنها به ویروس کووید 19 وجود دارد.

منبع: همگردی

به "زخم های ماندگار دهان نشان دهنده چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم های ماندگار دهان نشان دهنده چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید