رکود بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!

به گزارش وبلاگ بهابادی، داده های مرکز آمار نشان می دهد کل پروانه های ساختمانی صادر شده در نخستین فصل 1401 در تهران برابر با 736 فقره بوده که از سال 97 تا کنون سابقه نداشته است. این ریزش در 3 شاخه مهم دیگر ساخت و ساز نیز به چشم می خورد. بر این اساس، صدور پروانه های ساختمانی در تهران روندی نزولی داشته و در بهار امسال به کمترین سطح خود در حداقل چهار سال گذشته رسیده است.

رکود بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!

به گزارش وبلاگ بهابادی، ریزش بی سابقه در آمار های ساخت و ساز البته در حالی در راستا نزولی بوده که از ابتدای 97 آغاز شده و تا به امروز ادامه دار بوده است. موضوعی که به باور برخی کارشناسان و نشانه های آماری، می تواند علامتی از رکود دامنه دار در بخش مسکن تهران باشد.

در چنین شرایطی قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان در بازار با سقوط معناداری روبرو بوده، به طوریکه قیمت هر پاکت سیمان به زیر 50 هزار تومان سقوط کرده، این در حالیست که زمانی قیمت این محصول به بالای 100 هزار تومان نیز افزایش پیدا کرده بود. اما حال با رکودی که در بخش ساخت و ساز ایجاد شده، دیگر کمبودی در بازار سیمان وجود ندارد، به طوریکه عرضه بر تقاضا نیز برتری یافته و دیگر احتکاری نیز در کار نیست.

کاهش تولید مسکن، سیمان را ارزان کرد

احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در مصاحبه با وبلاگ بهابادی با اشاره به اینکه کاهش قیمت سیمان در بازار دلایل مختلفی دارد، گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه مقدار ساخت و ساز در با کاهش روبرو بوده، طبیعتا مصرف مصالح ساختمان نیز با کاهش روبرو شده که این موضوع نیز می تواند یکی از دلایل افت قیمت سیمان در بازار باشد.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر با توجه به اینکه در کشور با مازاد تولید سیمان روبرو هستیم و شرایط صادرات نیز با مشکل روبرو است، این موضوع موجب شده عرضه بر تقاضا برتری یافته و همین موضوع باعث کاهش قیمت در بازار شده است.

سرحدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از پروژه های ساخت مسکن به صورت نیمه کاره رها شده است، گفت: با توجه به این که آینده بازار نامشخص است و بسیاری از سازندگان نسبت به آینده نامطمئن هستند، بسیاری از پروژه ها متوقف شده، در حال حاضر سازندگان از این موضوع مطمئن نیستند که بتوانند با توجه به قیمت تمام شده، واحد های خود را بفروشند، برای همین پروژه های خود را خوابانده اند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه با متوقف شدن پروژه های انبوه سازی بخش خصوصی، عملا ساخت و ساز مسکن در کشور وارد رکود سنگینی شده است، اضافه نمود: دولت نیز با توجه به این که قول داده بود سالی یک میلیون مسکن بسازد، عملاً تا به امروز با گذشت یک سال از عمر دولت هیچگونه اقدام عملی برای ساختن این واحد ها انجام نداده که این موضوع بخواهد رونقی در بخش ساخت و ساز کشور ایجاد کند.

این تحلیل گر بخش مسکن ادامه داد: از سوی دیگر چنین طرحی از ابتدا کارشناسی شده نبود و نسبت به ظرفیت های موجود در کشور از لحاظ وجود زمین کافی برای ساخت این تعداد واحد، مسائل لجستیکی و زیرساختی و از همه مهم تر عدم وجود نقدینگی کافی در نزد دولت برای اجرای چنین طرحی، عملاً ساخت این پروژه غیر ممکن است.

وی با اشاره به این که کلید خوردن پروژه های انبوه سازی بستگی به وجود نقاضا در بازار دارد، بیان داشت: سرمایه گذاران وقتی می بینند که برای واحد های موجود مشتری وجود ندارد، بنابراین پروژه تازه را کلید نمی زنند، از سویی در حال حاضر قدرت خرید طبقه میانه در بازار مسکن از بین رفته و به نوعی خانه اولی ها به هیچ عنوان نمی توانند با حقوق های فعلی خانه بخرند، این در حالی است که تمامی مقصود از ساخت و ساز مسکن به صورت انبوه در کشور برای خانه اولی ها، زوج های جوان، کارگران و کارمندان و چنین اقشاری است، اما در حال حاضر آن ها توانایی خرید خانه را از دست داده اند.

سرحدی با بیان اینکه انتظار برای خانه دار شدن زوج های جوان با توجه به سطح دستمزد ها در تهران به بیش از 74 سال افزایش پیدا کرده است، گفت: دولت با توجه به سیاست هایی کلان اقتصادی که طی سال های اخیر اتخاذ کرده، چنین انتظاری را به وجود آورده، بنابراین حتی اگر مقدار وام مسکن به 1 میلیارد تومان نیز افزایش پیدا کند، این موضوع تاثیری در افزایش قدرت خرید خانه از سوی مردم ندارد، زیرا آن وام نیز بالاخره باید بازپرداخت شود که با توجه به دستمزد های فعلی چنین توانایی را مردم نخواهند داشت.

منبع: فرارو

به "رکود بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکود بر ساخت و ساز مسکن خیمه سنگین زد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید