همکاری بندری و دریایی ایران و سوریه رو به افزایش است

به گزارش وبلاگ بهابادی، عضو اتاق مشترک ایران و سوریه گفت: همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه طی سال های اخیر رو به افزایش است که با ایجاد خواهرخواندگی بین بندر امام (ره) و بندر لاذقیه گام های اساسی تری را در جهت توسعه ای روابط ایجاد می نماید.

همکاری بندری و دریایی ایران و سوریه رو به افزایش است

به گزارش گروه مالی وبلاگ بهابادی، شهلا عموری اضافه کرد: در این بین باید توجه داشت که توسعه این همکاری ها نیازمند تداوم تعامل ها و افزایش سرمایه گذاری های مرتبط در بخش زیرساخت های بندری به منظور فعالیت شرکت های کشتیرانی است.

وی با اشاره به نقش ویژه حمل و نقل دریایی در توسعه مناسبات تجاری دو کشور، ادامه داد: ظرفیت های مناسبی در بنادر کشور به ویژه در جنوب ایران برای انجام همکاری و توسعه حمل و نقل دریایی با دیگر کشور های منطقه وجود دارد، اما این موضوع نیازمند مشوق های مناسب تری است که باید از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مدنظر قرار گیرد.

عموری با اشاره به اینکه باید توازن لازم در اختصاص مشوق های قابل ارائه در بنادر با موضوع جنوب کشور ایجاد گردد، گفت: ضروری است که ظرفیت های کانتینری جهت صادرات انواع کالا ها در بنادر جنوبی مانند خرمشهر بیش از پیش افزایش پیدا کند.

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه اضافه کرد: همیشه معتقد هستیم که مقیاس کالا عامل استقبال شرکت های کشتیرانی برای مشارکت در حمل کالا های صادراتی از بنادر ایران محسوب می گردد و قطعا بنادر خوزستان و دیگر بنادر کشور ظرفیت های صادراتی بسیار خوبی دارند که همین موضوع عامل اقتصاد مقیاس را در حمل و نقل دریایی از توجیه مناسبی برخوردار خواهد نمود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت مشارکت سازمان بنادر و دریانوردی در اختصاص یارانه های حمل به صادرکنندگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که در نهایت باعث رونق فعالیت ها و مبادلات تجاری به وسیله حمل و نقل دریایی می گردد.

عموری در مورد ارزیابی از شرایط همکاری مشترک ایران و سوریه در حوزه دریایی و بندری، اظهار داشت: شرایط موجود نشان می دهد که موضوع همکاری های ایران با سوریه در حوزه دریایی و بندری روبه رشد است و شرکت های حمل و نقل متعددی با ظرفیت های مختلفی در این زمینه حضور پیدا نموده اند.

وی اضافه کرد: آنالیز ها نشان می دهد که عمده صادرات کالا های ایرانی از بندرعباس به سمت بندر لاذقیه در سوریه انجام می گردد و عمده این محصولات شامل قیر، مواد پتروشیمی، فرآورده های سوختی، مصالح ساختمانی، سیمان، میلگرد، سنگ، کاشی و سرامیک است.

عضو اتاق مشترک ایران و سوریه در رابطه با ملاقات اخیر هیات های ایران و سوریه و مسائل مطرح شده در مورد افزایش روابط دریایی بین دو کشور، گفت: همکاری بندری و دریایی میان ایران و سوریه طی سال های اخیر رو به افزایش است که با ایجاد خواهرخواندگی بین بندر امام (ره) و بندر لاذقیه گام های اساسی تری را در جهت توسعه ای روابط ایجاد می نماید و در این بین باید توجه داشت که توسعه این همکاری ها نیازمند تداوم تعاملات و افزایش سرمایه گذاری های مرتبط در حوزه زیرساخت های بندری به منظور فعالیت شرکت های کشتیرانی است.

عموری ادامه داد: کشور سوریه در مرحله بازسازی واقع شده است و قطعا بازار بسیار مناسبی برای کالا های ایرانی محسوب می گردد و مهمترین دستاورد ملاقات اخیر هیات های ایران و سوریه می تواند به توسعه مناسبات تجاری هر دو کشور منجر گردد، بنابراین حمل و نقل دریایی در توسعه این مناسبات از نقش تاثیرگذاری برخوردار است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

لازم به ذکر است معاون وزیر بازرگانی داخلی و حمایت از مصرف کنندگان سوریه روز سه شنبه از توافق ایران و سوریه برای ایجاد یک مرکز تجاری در دمشق و تهران به منظور عرضه محصولات و تولیدات دو کشور اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "همکاری بندری و دریایی ایران و سوریه رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری بندری و دریایی ایران و سوریه رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید