دکمه چرخان اپل واچ شاید با سنسورهای نوری جایگزین گردد

به گزارش وبلاگ بهابادی، یکی از قابلیت های کلیدی اپل واچ، دکمه چرخان (Digital Crown) آن است که به کاربران اجازه می دهد تا بدون احتیاج به لمس صفحه نمایش، در رابط کاربری watchOS به انجام کار های خود بپردازند. با این حال، به نظر می رسد که اپل در حال کار بر روی روش هایی برای جایگزین کردن آن است. زیرا پتنت تازه این غول فناوری، اپل واچ را با سنسورهای نوری نشان می دهد که در حال حاضر دکمه چرخان در جایگاه آن واقع شده است.

دکمه چرخان اپل واچ شاید با سنسورهای نوری جایگزین گردد

طبق اطلاعات منتشر شده به وسیله Patently Apple، اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا این هفته یک پتنت تازه از شرکت مستقر در کوپرتینو منتشر کرد که نشان می دهد چگونه دکمه چرخان در اپل واچ را می توان با حسگرهای نوری جایگزین کرد که قادر به شناسایی حرکات کاربر هستند. این پتنت اپل ساعت هوشمند با حسگر نوری نام دارد و نشان می دهد که چگونه این شرکت می تواند از حسگرهای تازه استفاده کند تا به کاربران اجازه دهد در رابط کاربری به انجام کارهای خود بپردازند و در عین حال تعداد قطعات متحرک اپل واچ را با حذف دکمه چرخان کاهش دهند.

حسگرهای نوری حرکاتی را که کاربران برای کنترل سیستم انجام می دهند شناسایی می نمایند. اپل در این پتنت به این نکته اشاره می نماید که حذف دکمه چرخان نه تنها می تواند اپل واچ را بادوام تر کند، بلکه می تواند فضایی را نیز آزاد کند که می تواند به وسیله اجزای دیگر مانند سنسورهای تازه یا حتی باتری با ظرفیت بیشتر استفاده گردد. در توضیحات این پتنت آمده که به عنوان مثال، کاربر می تواند حرکاتی را در مجاورت سنسور های نوری انجام دهد و این سنسور ها حرکات را شناسایی نموده و آن تفسیر می نمایند و دستوراتی را مطابق با حرکت کاربر برای کنترل ساعت هوشمند صادر خواهند کرد.

حرکات و ژست های ارائه شده به وسیله کاربر را می توان به طور مستقیم با سیستم های نوری تشخیص داد و با این جایگزینی تعداد قطعات متحرک کاهش می یابد و از فضای درون ساعت بهتر می توان برای قابلیت های تازهتر بهره برد. از آنجایی که دکمه چرخان اپل واچ دارای یک سنسور الکتریکی کنترل ضربان قلب است که ECG را فعال می نماید، این پتنت نشان می دهد که حسگرهای نوری تازه می توانند برای مقدار گیری ضربان قلب، ریت تنفس، سطح اکسیژن خون، فشار خون و غیره نیز استفاده شوند.

شایان ذکر است که فناوری های ارائه شده در پتنت لزوما به مرحله فراوری و ارائه یک محصول واقعی نمی رسند. بنابراین حتی اگر اپل بخواهد که دکمه چرخان را از ساعت های هوشمندش حذف کند، بهره برداری از این فناوری ممکن است چندین سال طول بکشد. اما به هر حال از اپل واچ می توان به عنوان برترین ساعت هوشمند دنیا یاد کرد که همیشه با استقبال خوب کاربران روبرو می گردد. این روز ها علاوه بر شایعات زیادی که در خصوص آیفون های سری 14 شنیده می گردد، حدس های متعددی در خصوص نسل تازه اپل واچ های سری 8 نیز وجود دارد که بعضی از قابلیت های تازه این ساعت ها را به ما معرفی می نماید.

برای مثال در گزارشی آمده که غول فناوری آمریکایی میخواهد تا قابلیت تشخیص تصادف خودرو را به این ساعت هوشمند اضافه کند. با وجود اینکه در کل تشخیص تصادف خودرو کار ساده ای محسوب نمی گردد، اما به نظر می رسد که اپل طی یک سال گذشته آزمایش های زیادی برای توسعه این قابلیت انجام داده و اطلاعات زیادی را از اپل واچ کاربران به صورت ناشناس جمع آوری نموده است.

بعضی از خبر ها نیز حاکی از آن است که این شرکت ها روی سنسورهایی کار می نمایند تا با استفاده از حسگرهای مادون قرمز با طول موج کوتاه، سطح قند خون کاربر را بدون احتیاج به خون گیری مقدار گیری نمایند، اما بعضی دیگر نیز ادعا می نمایند که اپل واچ هنوز راه زیادی برای رسیدن به این فناوری دارد. سنسور مقدار گیری دقیق قند خون بدون احتیاج به خون گیری یا پرداخت هزینه برای نوار تست یک بار مصرف، قابلیتی است که اگر در اپل واچ سری 8 وجود داشته باشد می تواند محبوبیت این ساعت هوشمند را دو چندان کند. بعلاوه بعضی گزارش ها ادعا می نمایند که اپل واچ سری 8 احتمالا در 3 سایز معرفی گردد. به گفته راس یانگ، تحلیلگر عرصه تکنولوژی اگر اپل ساعت های هوشمند سال آینده خود را در 3 سایز وارد بازار کند، جای تعجبی وجود ندارد.

بعضی از تصاویر منتسب به اپل واچ سری 8 در فضای مجازی نشان می دهند که احتمالا قرار نیست تغییر خاصی را در طراحی این ساعت ها ببینیم. بر اساس تصاویر منتشر شده به وسیله افشاگر LeaksApplePro، تنها تفاوتی که در طراحی اپل واچ سری 8 ایجاد شده مربوط به بخش اسپیکر این ساعت هوسمند است. در میان قابلیت های تازه این گجت پوشیدنی ما احتمالا می توانیم منتظر سنسور مقدار گیری دمای بدن، سنسور باروری و بهبود ECG و حسگرهای ردیابی خواب در این ساعت باشیم. در روز های آینده مطمئنا اخبار بیشتری از این ساعت هوشمند منتشر خواهد شد.

منبع: 9to5mac

منبع: دیجیکالا مگ

به "دکمه چرخان اپل واچ شاید با سنسورهای نوری جایگزین گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکمه چرخان اپل واچ شاید با سنسورهای نوری جایگزین گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید