تهدید همیشگی تالاب های خوزستان با فاضلاب و پساب های نفتی

به گزارش وبلاگ بهابادی، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه به دلیل فعالیت های نفتی و صنعتی، بسیاری از پساب های نفتی به سمت هورالعظیم راهنمایی می شوند، گفت: گرچه در سال های اخیر اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان کوشش های زیادی انجام داده تا این اثرگذاری منفی را به حداقل برساند اما این تهدیدات همواره در تالاب های ما وجود دارند.

تهدید همیشگی تالاب های خوزستان با فاضلاب و پساب های نفتی

محمدجواد اشرفی در همایش مدیران استان های تالابی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که امروز (28 آذرماه) در اهواز برگزار گردید، با اشاره به وجود پنج تالاب بزرگ کشوری در خوزستان اظهار کرد: تالاب شادگان با مساحت 500 هزار هکتار از سال 1354 عضو کمیسیون رامسر شده است؛ این تالاب ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد و از سه قسمت آب شیرین، شور و لب شور تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: تالاب هورالعظیم 360 هزار هکتار مساحت دارد که یک سوم آن در بخش ایرانی قرار گرفته است. تالاب میانگران و بامدژ نیز مساحت 4 هزار هکتار از محیط تالابی خوزستان را دربرگرفته اند. خوریات خلیج فارس نیز به تالاب های خوزستان اضافه می شوند. وجود این تالاب ها فرصت های زیادی برای خوزستان ایجاد نموده است.

به گزارش وبلاگ بهابادی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به ویژگی خاص تالاب های خوزستان از نظر ذخایر گیاهی و جانوری توضیح داد: 52 درصد تنوع زیستی تالاب ها در تالاب های خوزستان وجود دارد. همچنین 164 گونه جانوری در تالاب هورالعظیم مشاهده شده است.

اشرفی ادامه داد: 10 گونه در معرض خطر انقراض در فصل زمستان در هورالعظیم و تالاب شادگان به سر می برند و نقطه نهایی همه پرندگان مهاجر زمستانی، تالاب های هورالعظیم و شادگان و خوریات خوزستان است.

وی گفت: تالاب های خوزستان نقش بی بدیلی در راهنمایی جریان های آبی دارند؛ با توجه به ویژگی های جریان های رودخانه ای، خوزستان همواره توسط تالاب های هورالعظیم و شادگان از خطر سیل نجات پیدا نموده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: در سیل سال جاری، هورالعظیم حدود 4 میلیارد مترمکعب آب را در خود جای داد و اگر این تالاب نبود، مسائل خاصی از نظر سیل برای خوزستان ایجاد می شد. تالاب شادگان نیز 3 میلیارد مترمکعب آب در خود جای داد و قسمت های قابل توجهی از خوزستان را از بحران سیل نجات داد.

وی گفت: به دلیل اینکه جوامع محلی در کنار تالاب های خوزستان زندگی می نمایند، این تالاب ها نقش قابل توجهی در اقتصاد و اشتغال دارند. زندگی مردم خوزستان با تالاب ها عجین شده و بخش قابل توجهی از مردم، معیشت خود را به وسیله پرورش دام و صیادی در تالاب های خوزستان می گذرانند.

اشرفی مطرح کرد: در کنار همه نقاط قوت تالاب ها، معایب و تهدیداتی هم تالاب ها را دنبال می نمایند. آلودگی تالاب ها از جمله با فاضلاب شهری، یکی از این تهدیدها است. در تالاب میانگران ایذه فاضلاب شهری به طور مستقیم وارد تالاب می گردد. همچنین به دلیل فعالیت های نفتی و صنعتی، بسیاری از پساب های نفتی به سمت هورالعظیم راهنمایی می شوند. گرچه در سال های اخیر اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان کوشش های زیادی انجام داده تا این اثرگذاری منفی را به حداقل برساند اما این تهدیدات همواره در تالاب های ما وجود دارند.

وی گفت: تکه تکه شدن تالاب ها نیز از دیگر تهدیدها است؛ در هورالعظیم به لحاظ توسعه فعالیت های نفت، این تالاب به مخازن متعددی تقسیم شده که این شرایط در تبادل آبی اثرگذاری منفی ایجاد نموده است. گرچه پیگیری نموده ایم تا به وسیله ایجاد دریچه و جاده های دسترسی، توازن را در تبادل آب ایجاد کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: وجود شوکر و صیدغیرمجاز در خوزستان به طور آزاردهنده ای افزایش یافته است. در سال های اخیر صید با شوکر برقی در تالاب های استان افزایش یافته و از طرفی نیز امکانات محدود سازمان باعث شده این فرایند ادامه یابد.

وی بهینه سازی، نظارت و پایش اقدامات راهبردی در عملکرد تالاب را از اهداف برگزاری همایش مدیران استان های تالابی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تهدید همیشگی تالاب های خوزستان با فاضلاب و پساب های نفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید همیشگی تالاب های خوزستان با فاضلاب و پساب های نفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید