تزریق واکسن آنفلوانزا خطر این نوع سکته را کاهش می دهد!

به گزارش وبلاگ بهابادی، تحقیقات نو نشان می دهد بیماری های شبه آنفلوانزا می توانند خطر سکته مغزی را در بزرگسالان افزایش دهند، اما واکسن زدن ممکن است این احتمال را، به ویژه در افراد زیر 45 سال کاهش دهد.

تزریق واکسن آنفلوانزا خطر این نوع سکته را کاهش می دهد!

به گزارش مهر، این مطالعه نشان داد که بیماری های شبه آنفلوانزا احتمال سکته مغزی را در ماه بعد از عفونت افزایش می دهند و بالاترین خطر در میان افراد 18 تا 44 ساله واکسینه نشده است.

تحقیقات نشان می دهد که علل سکته مغزی در بزرگسالان جوان تر نسبت به افراد مسن تر گسترده تر است و ممکن است به راه چاره های دیگری برای پیشگیری احتیاج باشد.

مطالعه تازه رابطه بین سکته مغزی، بیماری های شبه آنفلوانزا و اینکه آیا واکسن ها ممکن است در پیشگیری نقش داشته باشند را مورد آنالیز قرار داد. بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیماری های شبه آنفلوانزا به صورت تب 37.7 درجه سانتیگراد یا بالاتر، سرفه و یا گلودرد تعریف می شوند.

آملیا بوهم، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کلمبیا نیویورک، گفت: برای بزرگسالان جوان تر، ما باید عوامل خطر سکته مغزی را خارج از عوامل معمولی آنالیز کنیم. عفونت ها به طور کلی می توانند خطر سکته مغزی را افزایش دهند و بیماری های شبه آنفلوانزا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ما نشان داده ایم که یکی از راه های پیشگیری از سکته، استفاده از واکسن ها است.

محققان داده های 331،828 بزرگسال 18 تا 65 ساله را که بین سال های 2008 تا 2014 به علت سکته مغزی در بیمارستان بستری شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. آن ها با یک گروه کنترل از افرادی که به علت آسیب سر یا مچ پا بستری شده بودند مقایسه شدند.

محققان از سوابق پزشکی استفاده کردند تا معین نمایند که آیا بیماران دقیقاً قبل یا در زمان بستری، بیماری مشابه آنفلوانزا داشته اند و اینکه آیا آن ها هر نوع واکسنی را در سال قبل دریافت نموده اند یا خیر.

اگرچه اطلاعاتی در خصوص واکسن هایی که افراد دریافت نموده اند در دسترس نبود، شواهد نشان می دهد که بیشتر واکسن ها در بزرگسالان واکسن آنفلوانزا بوده که سالانه تزریق می گردد.

به طور کلی، احتمال سکته مغزی در افرادی که در ماه قبل از بستری شدن در بیمارستان مبتلا به آنفلوانزا بودند، نسبت به افراد بدون چنین بیماری، 38 درصد بیشتر بود. اما این احتمال در افرادی که در سال قبل از پذیرش واکسینه شده بودند بسیار کمتر بود. برای افرادی که واکسینه نشده بودند، احتمال سکته مغزی 46 درصد بیشتر بود، در حالی که آن هایی که واکسینه شده بودند، 11 درصد با احتمال سکته مغزی روبرو بودند.

بوهم گفت: هر چه یک فرد بیماری شبه آنفلوانزا را در زمان نزدیک تری به زمان بستری شدن در بیمارستان تجربه کند، احتمال سکته مغزی بیشتر می گردد، که نشان می دهد بیماری های شبه آنفلوانزا به عنوان یک محرک برای سکته مغزی عمل می نمایند تا یک خطر طولانی مدت.

خطر سکته مغزی برای افراد واکسینه نشده مبتلا به بیماری های شبه آنفلوانزا در میان گروه زیر 45 سال بالاتر بود. آن ها 73 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی بودند در مقایسه با 41 درصد افزایش احتمال سکته برای گروه واکسینه شده در همان رده سنی.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که دریافت واکسن آنفلوانزا در هر سال می تواند به دفع بیشتر از ویروس آنفلوانزا یاری کند. بوهم گفت: خطر سکته مغزی در افرادی که هر سال واکسینه شده اند نسبت به افرادی که اولین واکسن آنفلوانزا را در امسال دریافت نموده اند به مراتب کمتر است.

منبع: فرارو

به "تزریق واکسن آنفلوانزا خطر این نوع سکته را کاهش می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن آنفلوانزا خطر این نوع سکته را کاهش می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید