تابستانی خاموش در راه است؟

به گزارش وبلاگ بهابادی، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: از هم اکنون برنامه ریزی برای پیک سال آینده آغاز شده و تمام تلاش این است که تابستان بدون مشکل سپری شود.

تابستانی خاموش در راه است؟

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اقدامات اجرا شده برای پیک سال آینده، اظهار کرد: وزارت نیرو برنامه منسجمی برای پیک سال آینده تدوین کرده که بر اساس آن تا زمان پیک حدود 6000 مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد شد و این رقم قابل توجهی است.

وی با اشاره به جزئیات اجرای این طرح، گفت: بخشی از این برنامه برعهده نیروگاه های حرارتی، بخشی برعهده صنایع و بخشی دیگر از طریق تجدیدپذیرها خواهد بود و از اکنون برنامه های آن نیز تنظیم شده و در دست اجرا قرار گرفته است.

بر این اساس، در حال حاضر ظرفیت مجموع نیروگاه های ایران به 86 هزار و 215 مگاوات رسیده که از این مقدار 69 هزار و 622 مگاوات آن سهم نیروگاه های حرارتی بوده و از ابتدای سال تا نیمه آذرماه 95 درصد برق کشور از طریق نیروگاه های حرارتی تولید شد؛ در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان 257 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

براساس برآوردهای اجرا شده تا پیک سال آینده در 286 واحد نیروگاهی کشور طرح های ارتقای توان تولید به ظرفیت 1113 مگاوات اجرایی می شود، علی اکبر محرابیان - وزیر نیرو نیز چندی پیش از افزایش ظرفیت تولید برق کشور به 6000 مگاوات خبر داد و گفت: از این مقدار 4500 مگاوات از طریق نیروگاه های حرارتی، گازی و بخار تامین شود. برای تولید برق در کشور برنامه چهارساله ای پیش بینی شده است. براساس این برنامه کسری موجود در تولید برق کشور جبران خواهد شد. متاسفانه در تابستان گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشته و در قطعی برق مصارف خانگی و صنعتی با مشکلاتی روبرو شدیم.

در این میان برای توسعه تجدیدپذیرها نیز برنامه ریزی شده است؛ درحال حاضر ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر احداث شده در کشور یک درصد ظرفیت برق بوده و این درحالی است که براساس قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، باید به سهم پنج درصد از سبد انرژی الکتریکی کشور ارتقاء می یافت. برنامه های دولت سیزدهم در توسعه انرژی های تجدیدپذیر برای احداث 500 مگاوات تا پیک تابستان 1401 و احداث 10000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا سال 1404 تدوین شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تابستانی خاموش در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستانی خاموش در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید