باستان شناسان به دنبال کشف زوایای پنهان آثار تاریخی جهان، آنچه از بنا های تاریخی مشهور نمی دانید

به گزارش وبلاگ بهابادی، اقشار مختلف مردم از بدو پیدایش تا به امروز علاقه زیادی به کشف اسرار جهان و هرچه روی آن واقع شده است، داشته اند. بنابراین همواره تلاش کرده اند که با تحقیق اطلاعات خود را درباره جاذبه های گردشگری افزایش بدهند.

باستان شناسان به دنبال کشف زوایای پنهان آثار تاریخی جهان، آنچه از بنا های تاریخی مشهور نمی دانید

ما در این گزارش برخی از جدیدترین کشفیات باستان شناسان را به اطلاع شما می رسانیم.

زمین لرزه تاریخی در ماچو پیچو

ویرانه های اینکا از ماچو پیچو که در کوه های آند قرار گرفته اند، یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی جهان هستند. بیش از نیم میلیون نفر هر ساله به ماچو پیچو سفر می کنند تا داستان افسانه ای اینکا را بازخوانی کنند.

ماچو پیچو در اواسط قرن پانزدهم ساخته شده و از معابد، میدان ها و یک کاخ سلطنتی تشکیل شده است. این سایت تاریخی از وجود تعداد زیاد بازدیدکنندگان رنج می برد. بنابراین مسئولانش در سال 2017محدودیت های جدیدی برای بازدید از آن اعمال کرده اند.

باستان شناسان علاقه زیادی به ماچو پیچو دارند و مطالعات جدید آن ها نشان می دهد که یک فاجعه طبیعی در حدود سال 1450میلادی ماچو پیچو را لرزانده است.

به گفته کارشناسان این زمین لرزه در زمان ساخت ماچو پیچو رخ داده و موجب شده است که اینکا ها رویکرد خود را در ساخت این سایت تاریخی تا اندازه ای تغییر بدهند.

دانشمندان می گویند دو رویکرد معماری متمایز در ماچو پیچو مشهود است؛به طوری که قطعات اولیه ماچو پیچو با سنگ های کوچکتر ساخته شده اند، اما ساختار های بعدی این سایت تاریخی با بلوک های غول پیکر سخت تر ساخته شده اند.

اهمیت واقعی باغ تاج محل

تاج محل برای همه شناخته شده است. این بنا شاهکاری برجسته از معماری مغول به حساب می آید و در قرن هفدهم ساخته شده است. بنای تاج محل برای ثبت عشق یک پادشاه به همسرش ساخته شده و هنوز بنای یادبود عشق است.

اما به تازگی تحقیقات آملیا کارولینا اسپاراویینا محقق و فیزیکدان ایتالیایی نشان می دهند که بنای تاج محل در واقع برای همسویی یکپارچه با انقلاب تابستان و زمستان ساخته شده است.

اسپاراویینا با استفاده از فناوری ماهواره نقشه خورشید روی بنای تاج محل را بررسی کرد و متوجه شد که حرکات این نقشه کاملا با باغ های تاج محل منطبق است.

طبق گفته اسپاراویینا اگر قبل از طلوع آفتاب در روز انقلاب تابستانی از تاج محل بازدید کنید و تا غروب آفتاب در آنجا بمانید، می بینید که نقشه خورشید در یک راستا از جهت شمال شرقی به سمت شمال غربی حرکت می کند.

همانطور که در معماری مغول متداول است، تصور می گردد که باغ های تاج محل، باغ عدن هستند. نقش خورشید بالای تاج محل برای برجسته سازی این نماد ساخته شده است. به نظر کارشناسان آگاهی از راستا حرکت خورشید به معماران کمک کرده است که تاج محل را به طور دقیق و متقارن طراحی کنند.

هرم تازه کشف شده ال کاستیلو

تصور می گردد که قدمت چیچن ایتزا شهر باستانی مایا در شبه جزیره یوکاتان مکزیک به قرن 6بازمی گردد. هرم ال کاستیلو با ارتفاعی بالغ بر 79فوت معادل 24متر پر زرق و برق ترین قسمت چیچن ایتزا است. طراحی این هرم شامل365مرحله بوده و مراحل آن نمادی از تقویم مایا است.

دانشمندان در سال 2016از فناوری تصویربرداری برای مشاهده هرم ال کاستیلو استفاده کردند و دستاورد شگفت آوری داشتند. آن ها قبلا از وجود هرم دوم و کوچکتر پنهان شده در پوسته بیرونی ال کاستیلو اطلاع داشتند، اما فناوری تصویربرداری به آن ها کمک کرد که هرم سوم را هم کشف کنند. تصور می گردد که ارتفاع هرم سوم 32فوت معادل 10متر باشد. این کشف به دانشمندان کمک کرده است نتیجه بگیرند که اوج شکوفایی چیچن ایتزا و ساخت آن به سه دوره اصلی تقسیم می گردد.

دلیل واقعی ساخت مجسمه های جزیره ایستر

جزیره ایستر در کشور شیلی به خاطر وجود مجسمه های سنگی با شکوه یا موآی مشهور است. صد ها موآی در سراسر جزیره ایستر وجود دارند و اگرچه تاریخ دقیق ساختشان تأیید نشده ، اما تخمین زده شده است که بین سال های 1050تا1680میلادی ساخته شده باشند.

برخی از دانشمندان پس از سال ها با نقشه برداری دقیق از موقعیت موآی، ارتباط بین محل مجسمه ها و وجود آب شیرین را پیدا کردند.

خانه پنهان پمپئی

بیشتر افراد درباره پمپئی ایتالیا شهر افسانه ای روم که در سال 79میلادی با فوران کوه آتشفشانی وسوویوس ویران شد، شنیده اند. امروز باقیمانده های پمپئی گردشگران و مورخان سراسر جهان را به سمت خود می کشاند. تحقیقات درباره این شهر ویران شده ادامه دارد.

یکی از اسرارآمیزترین نقاط شهر پمپئی با نام خانه مشتری شناخته می گردد. تصور می گردد که این خانه متعلق به یکی از نخبگان پمپئی بوده است، زیرا یک خانه هنری است.

باستان شناسان معتقدند که خانه مشتری شهر پمپئی قبلا در قرن 18یا19کشف شده بود، اما در جریان کاوش سایر قسمت های شهر فراموش شد.

کارشناسان با کشف مجدد خانه مشتری نقاشی های دیواری، سکه و زیورآلات متعددی را پیدا کردند. این یافته ها بینشی آشکار از سبک زندگی طبقات اجتماعی بالای شهر پمپئی را نشان می دهند.

اسرار بخش هایی از دیوار چین

دبوار معروف چین، مجموعه ای از بارو ها و استحکامات است. شناخته شده ترین قسمت های این دیوار مشهور در زمان سلسله مینگ ساخته شده اند، اما تصور می گردد که بخش هایی از این دیوار در 220سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده باشند.

هم اکنون بخشی از دیوار چین به دلیل فرسایش ناشی از تغییرات جوی در معرض تخریب قرار گرفته و اگر به زودی ترمیم نگردد، به صورت جبران ناپذیری ویران خواهد شد.

امروزه فناوری پیشرفته هواپیما های بدون سرنشین این فرصت را به باستان شناسان می دهد که قسمت های غیر قابل دسترسی دیوار چین را کشف کنند. این توانایی به متخصصان اجازه می دهد که با کسب اطلاعات دقیق از شرایط این دیوار معروف و تاریخی، تصاویر سه بعدی همه بخش های این سازه را تهیه کنند.

جیانکو یکی از بخش های آسیب دیده دیوار چین است. این بخش از دیوار چین در 48مایلی یا 77کیلوتری پکن واقع شده است.

باستان شناسان می توانند از اطلاعات جمع آوری شده درباره همه بخش های دیوار چین برای بازسازی و حفظ این سازه شگفت آور استفاده کنند.

تاریخ پنهان دیوار هادریان

دیوار هادریان حدود73مایل معادل 118کیلومتر امتداد دارد و قدمت آن به حدود سال 120میلادی بازمی گردد. این دیوار تاریخی در انگلستان واقع شده است.

در سال 2017 یک پادگان رومی در قلعه ویندولاندا و در جنوب دیوار هادریان کشف شد. کشف این پادگان و باقیمانده های آن نشان داد که ساکنان آن با عجله این مکان را ترک کرده اند. کارشناسان تصور می کنند که پادگان کشف شده پیش از ساخت دیوار هادریان ساخته و در سال 105میلادی تاسیس شده است.

کشف عجیب در غار های الورا

این معابد و صومعه های سنگی در صخره های نزدیک به دهکده الورا در هند قرار گرفته اند. تصور می گردد که غار های الورا در سال های 600تا1000میلادی ایجاد شده باشند و تا همین اواخر چگونگی ساخت معابد و صومعه های سنگی نزدیک به آن ها یک معما بود.

بر اساس نتایج تحقیقات جدید غار های الورا بیش از 1000 سال دست نخورده باقی مانده اند. محققان هندی دریافته اند که از کنف برای استحکام بخشیدن به دیواره ها و دفع حشرات مضری که به کنده کاری ها و نقاشی های غار آسیب می رساندند، استفاده شده است.

اسرار استون هنج

دلایل و نحوه ساخت ستون های استون هنج همواره برای باستان شناسان یک معما بوده است. برخی از کارشناسان معتقدند که محوطه تاریخی استون هنج در دشت سالسبری ویلتشایر مکانی برای برگزاری مراسم های مذهبی یا تشییع جنازه بوده است.

دانشمندان در مطالعات اخیر خود نقشه زیرزمینی اطراف استون هنج را تهیه کرده اند و با این کار به کشف های چشمگیری دست یافته اند. نتایج تحقیقات آن ها حاکی از این است که از نظر تاریخی استون هنج تنها نبود. در حقیقت باستان شناسان پس از استفاده از فناوری جدید برای نقشه برداری از اطراف استون هنج، شواهدی از وجود شبکه ای گسترده از 17سازه در اطراف استون هنج را پیدا کردند.

یک مطالعه جدیدتر نیز نشان می دهد که برخی از مردم دوران نوسنگی استون هنج را ساخته اند.

منبع: گردشبان

به "باستان شناسان به دنبال کشف زوایای پنهان آثار تاریخی جهان، آنچه از بنا های تاریخی مشهور نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسان به دنبال کشف زوایای پنهان آثار تاریخی جهان، آنچه از بنا های تاریخی مشهور نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید