اقدامات پزشکی و مشاوره ژنتیک پیش از بارداری(2)

به گزارش وبلاگ بهابادی، در معدود مراکز ژنتیک که روش PGD را بکار می برند، در دوران جنینی قابل شناسایی است. هر چه سن کمتر باشد (ترجیحاً زیر 3 ماه) بهتر است. شما می توانید با لابراتوارهای معتبر تشخیصی ژنتیک تماس بگیرید. اما آیا واقعاً بتوان جلوی بروز را در صورت مثبت بودن ژن گرفت یا نه، معین نیست.

اقدامات پزشکی و مشاوره ژنتیک پیش از بارداری(2)

اقدامات پزشکی و مشاوره ژنتیک پیش از بارداری(2)

آیا روشی برای کم کردن احتمال تالاسمی ماژور در فرزندمان هست؟

البته برای کم کردن خطر ابتلا جنین به تالاسمی ماژور روشی وجود ندارد، چرا که ترکیب کرموزومهای پدر و مادر بطور اتفاقی صورت می گیرد و هنوز روشی که بتواند کرموزومهای حاوی ژن معیوب را شناسایی و تفکیک کند قابل انجام نیست.

اما می توان با آزمایش از جنین و تشخیص زودرس بیماری مهلک در جنین اقدام به ختم حاملگی کرد. اکنون در آزمایشگاههای ژنتیک، پس از لقاح و باردار شدن، با آزمایش ژنتیکی PGD می توانند تشخیص دهند که آیا جنین مبتلا به تالاسمی ماژور هست یا نه؟

*******

آیا ناشنوایی ناشی از جهش ژن کانکسین 26 قبل از تولد قابل شناسایی است؟

در معدود مراکز ژنتیک که روش PGD را بکار می برند، در دوران جنینی قابل شناسایی است. هر چه سن کمتر باشد (ترجیحاً زیر 3 ماه) بهتر است. شما می توانید با لابراتوارهای معتبر تشخیصی ژنتیک تماس بگیرید. اما آیا واقعاً بتوان جلوی بروز را در صورت مثبت بودن ژن گرفت یا نه، معین نیست.

*******

آیا برای کاهش احتمال بروز ناشنوایی به علت اختلال ژنتیک، می توانم از IVF استفاده کنم؟

احتمالا در مشاوره ژنتیک به شما گفته شده که وجود اختلالات ژنتیکی (اگر با آزمایشات معین گردد که در خصوص شما وجود دارد) در همه موارد فرزند شما به آن مبتلا نخواهد شد و با احتمالاتی قابل محاسبه است. روشهایی هم وجود دارد که در صورت ریسک بالای ابتلای جنین می توان در مراحل اولیه بارداری سلامت جنین را ارزیابی کرد.

به هر حال راهکار شما IVF نخواهد بود چون این روش در مواردی که زوج قابلیت باروری بطور طبیعی را ندارند استفاده می گردد و نطفه تشکلیل شده داخل رحم گذاشته می گردد. مگر اینکه بخواهید از همان ابتدا جنین کاملا سالم را انتخاب کنید و در رحم قرار دهید. در هر حال بهتر است صبر کنید تا نتایج آزمایشات شما معین گردد و مشاوره ژنتیک شما را در این مورد هدایت خواهد نمود.

*******

اگر والدین کاملا از سلامت جسمانی برخوردار باشند و هیچ گونه بیماری نداشته باشند، آیا محتمل است که بعضی از ناهنجاریهای خانوادگی خودشان را به بچه منتقل نمایند؟

متأسفانه، امکانش وجود دارد. ممکن است فردی کاملاَ سالم باشد در عین حال، همین شخص سالم، می تواند حامل ژن نابهنجار باشد. واقعیت این است که، وجود ژنهای معیوب در اشخاص نرمال، و احتمال انتقالشان، یکی از مسایل اصلی علم ژنتیک را تشکیل می دهد. به همین علت است که انجام مشاوره ژنتیک قبل از اقدام به بارداری ضرورت می یابد. مشاور ژنتیک حتی در صورت سلامت کامل شما و همسرتان می تواند تشخیص دهد که آیا احتمال وجود بیماری هایی که با ژن مغلوب منتقل می گردد وجود دارد یا خیر و در صورت احتیاج آزمایشات لازم را برای شما درخواست خواهد نمود یا برای تشخیص زودرس بیماری بخصوصی در جنین پیشنهاداتی را ارائه خواهد داد.

*******

آیا با سابقه دو بار سقط احتیاج به آنالیز قبل از اقدام به بارداری دارم؟

از آنجا که حاملگی اول شما خارج رحم بوده فقط بارداری دوم شما سقط محسوب می گردد. معمولا یک سقط احتیاج به آنالیز اضافی ندارد و شانس سقط در حاملگی بعدی را افزایش نمی دهد. در مواردی که 3 بار یا بیشتر سقط بدون علت معین اتفاق بیافتد آنالیز ضرورت می یابد.

توصیه می گردد پیش از تصمیم به بارداری با پزشک معالجتان مشورت کنید و توصیه های لازم از جمله مصرف اسید فولیک را از ماههای قبل آغاز کنید.

*******

آیا خطری برای حاملگی بعد از 35 سالگی وجود دارد و باید آزمایشات ژنتیک را انجام دهم؟

حاملگی در سن بالای 35 سال جزو بارداری های پرخطر محسوب می گردد. یعنی احتمال بروز بعضی مسائل برای مادر (مانند دیابت حاملگی، افزایش فشار خون . ....) بیشتر خواهد بود. اما امروزه با افزایش سن مادران در زمان حامله شدن، خانمهای زیادی با سن بیش از 35 سال و با در نظر گرفتن اهمیت مراقبتهای ماهانه و مراجعات منظم به پزشک یا ماما بارداری سالمی را پشت سر می گذارند. بعضی ریسکها را هم برای جنین دارد از جمله احتمال بیشتر سندرم داون که با انجام تستهایی می توان آنرا ارزیابی کرد. اما انجام تستهای ژنتیک (اگر منظور شما قبل از بارداری است) با انجام مشاوره ژنتیک و در صورت صلاحدید متخصص الزامی خواهد بود.

*******

آیا مصرف آنتی بیوتیک در حالی که برای بارداری اقدام می کنم خطرناک است؟

مصرف بسیاری از آنتی بیوتیک های رایج مانند پنی سیلین و آمپی سیلین در بارداری مجاز است. تقریبا برای هر بیماری عفونی می توان آنتی بیوتیک مناسبی پیدا کرد که مصرف آن خطراتی در بارداری نداشته باشد. با این حال بهتر است هتگام مراجعه به پزشک، وی را در جریان اقدام خود به بارداری قرار دهید تا داروهایی را برای شما انتخاب کند که کمترین عوارض را بر بارداری داشته باشند.

*******

آیا در حین مصرف داروهای روانپزشکی می توانم باردار شوم یا بهتر است دیرتر اقدام کنم؟

نه فقط به خاطر مصرف دارو، بلکه احتمالا شرایط روحی شما بگونه ای است که باید این داروها را مصرف کنید تا به یک حالت نشاط و متعادل برسید. پس ترجیحا تا بهبود حال عمومی و شرایط روحی و روانی باردار نشوید. زیرا بارداری یک استرس عظیم روحی است و ممکن است مشکل شما را چند برابر کند، گذشت از آنکه مصرف مداوم و زیاد این داروها به هر حال بی اثر بر جنین نخواهد بود.

*******

آیا مصرف داروهای سرماخوردگی در حالی که برای بارداری اقدام می کنم خطرناک است؟

معمولا خیر. داروهای سرماخوردگی اغلب شامل مسکن هستند که در بارداری منع مصرف ندارند. با این حال بهتر است هتگام مراجعه به پزشک برای بیماری تان، وی را در جریان اقدام خود به بارداری قرار دهید تا داروهایی را برای شما انتخاب کند که کمترین عوارض را بر بارداری داشته باشند.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون

به "اقدامات پزشکی و مشاوره ژنتیک پیش از بارداری(2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات پزشکی و مشاوره ژنتیک پیش از بارداری(2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید